Przejdź do treści głównej

Książki dla Polaków na Wschodzie [relacja]

autor(ka): Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie
2018-09-28, 16:38
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła piątą już edycję akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w ponad 12 tys. polskich książek. Po raz pierwszy w tym roku polskie książki dotarły na Syberię.

Akcja trwa od 2014 roku. W tym czasie Fundacja zakupiła i dostarczyła do polskich ośrodków na Wschodzie ponad 12 tys. egzemplarzy książek, które trafiły do polskich ośrodków na Kresach. Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie wyposaża polskie ośrodki na Kresach w nowe książki z dziedziny historii, archeologii, geografii, geologii, kultury, psychologii i literatury polskiej. „Akcja jest już na tyle rozpoznawalna, że nowe ośrodki zgłaszają się do nas z prośbą o dostarczenie im książek. Założyliśmy już kilkanaście bibliotek na Kresach. Dostarczając książki do naszych rodaków na Kresach wzmacniamy ich więź z Polską” – mówi Bogdan Biniszewski – fundator i koordynator akcji.

Dotychczas książki były dostarczane do ośrodków na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii. W tym roku po raz pierwszy książki trafiły na Syberię. „Na Syberii jest wiele ośrodków, które chciałyby utrzymywać kontakty z Polakami. Jesteśmy tam lubiani i wiele osób, choć nie mówi po polsku przyznaje się do polskich korzeni – mówi Joanna Biniszewska, prezes Fundacji Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie.

To duże wyzwanie dla Fundacji, aby w następnych edycjach akcji uwzględnić również ośrodki syberyjskie. Polacy na Syberii są dość rozproszeni, a odległości pomiędzy ośrodkami są znaczne.

Akcja jest możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. Fundacji PZU, która wspiera akcję od samego początku, Banku Zachodniego WBK, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Miasta Grodzisk Mazowiecki i wielu osób prywatnych. Autorzy książek przekazują dla rodaków na Wschodzie swoje egzemplarze autorskie.

„Pomoc Polakom na Wschodzie jest naszym obowiązkiem. Ośrodki, którym pomagamy, zrzeszają ponad 20 tysięcy Polaków, w tym ponad 2 tysiące dzieci i młodzieży. Szczególnie zależy nam, aby z przekazanych książek mogli czerpać wiedzę nauczyciele, studenci i uczniowie,” – podsumowuje piątą już edycję akcji fundator i koordynator projektu, Bogdan Biniszewski.

Ciągle nowe ośrodki zgłaszają się z prośbą o książki. Co roku lista ośrodków jest poszerzana. Z tego też względu Fundacja Lwów i Kresy Południowo – Wschodnie będzie kontynuować akcję.

*****

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie powstała w 2009 roku. Organizacja pomaga Polakom na Kresach, kultywuje tradycje kresowe i chroni pamięć o Kresach. Szczególną opieką obejmuje dzieci, pomagając polskim szkołom i organizacjom na Kresach. W 2010 roku Fundacja założyła Muzeum Lwowa i Kresów, które w 2011 r. otrzymało regulamin i nadzór Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lwowa i Kresów jest otwarte dla zwiedzających. Przedsięwzięcia i dorobek Fundacji jest regularnie zamieszczany na stronie www.muzeumlwowa.pl.


Źródło: Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie
Organizator:

Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie

Adres:

Biniszewicze 4, 96-325 Kuklówka Radziejowicka, woj. mazowieckie

Tel.:

46 895 12 85

E-mail:

annaosiadacz@muzeumlwowa.pl

Www:

http://www.muzeumlwowa.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • czytelnictwo
  • działalność międzynarodowa
  • kultura i sztuka
  • Polonia