Przejdź do treści głównej

Z roku na rok przybywa Ukraińców na polskich uczelniach – nowy raport ISP

autor(ka): Instytut Spraw Publicznych
2018-10-01, 11:30
użytkownik
Na polskich uczelniach studiuje już ponad 35 tysięcy Ukraińców. Młodzi ludzie z Ukrainy przyjeżdżają do Polski ze względu na niższe koszty życia i studiów oraz lepsze perspektywy znalezienia pracy. Wielu z nich chciałoby zostać w Polsce, jednak duża grupa woli udać się do innych krajów UE – wynika z najnowszego badania Instytutu Spraw Publicznych.

Polska nie ma strategii migracyjnej połączonej z koncepcją umiędzynarodawiania szkolnictwa wyższego, ale liczba ukraińskich studentów stale rośnie. W roku akademickim 2012/2013 było 9747 studentów z Ukrainy, w roku akademickim 2013/2014 liczba ta wzrosła już do 15 123 osób. Najnowsze dostępne dane za rok akademicki 2016/2017 pokazują, że na polskich uczelniach studiowało wówczas 35 584 studentów z Ukrainy.

Jak wynika z badania ankietowego, młodzi ludzie z Ukrainy przyjeżdżają do Polski ze względu na niższe koszty życia (39%) i studiów (29%) oraz perspektywy znalezienia pracy w obszarze zgodnym z wykształceniem (22%).

Uczelnie wyższe, zwłaszcza prywatne, samodzielnie przeprowadzają działania mające na celu przyciąganie ukraińskich studentów do Polski. Jednocześnie Polska wiele musi jeszcze zrobić, aby ułatwiać zagranicznym studentom, w tym ukraińskim, życie i edukację.

Postulatem samych studentów wobec polskiego państwa jest głównie zapewnianie stypendiów (74%) oraz wsparcia w znalezieniu pracy (58%). Obecnie ponad co czwarty badany przyznaje, że otrzymuje stypendium, większość utrzymują rodzice (58%). Oficjalne statystyki wskazują, że stypendium w 2018 roku otrzymywało około 1900 ukraińskich studentów.

Polski rynek pracy jest zainteresowany wykwalifikowanymi młodymi ludźmi z Ukrainy, ci jednak, którzy ukończyli studia w Polsce niekoniecznie w niej zostają.

Zbliżony odsetek respondentów po ukończeniu studiów na polskiej uczelni planuje przeprowadzić się do innego państwa Unii Europejskiej (29%) i zostać w Polsce (28%). Podobna jest liczba tych, którzy jeszcze nie wiedzą, czy wyjadą (26%). Powrót do ojczyzny nie wydaje się interesującą możliwością – wybiera ją tylko 8% pytanych. Ci, którzy planują pozostać w Polsce stosunkowo najczęściej wskazują jako powód fakt, że mogą tu zarabiać więcej niż na Ukrainie (24%).

Badanie wśród ukraińskich studentów przeprowadzono wśród ponad 1000 osób w Internecie w dniach 28 marca – 4 maja 2018 roku. Nie ma ono jednak charakteru reprezentatywnego.

Publikacja dostępna jest w języku polskim: Ukraińscy studenci w Polsce. Motywacje, korzyści, wyzwania http://www.isp.org.pl/uploads/pdf/1554837744.pdf

 

 

 

 


Źródło: Instytut Spraw Publicznych
Organizator:

Fundacja Instytut Spraw Publicznych

Adres:

Szpitalna 5 lok. 22, 00-031 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 556 42 60

Faks:

22 556 42 62

E-mail:

isp@isp.org.pl

Www:

http://www.isp.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • młodzież
  • obcokrajowcy, migranci
  • Polonia
  • współpraca międzynarodowa
  • współpraca z uczelniami