Przejdź do treści głównej

Dane.gov.pl - nowa odsłona portalu

autor(ka): Ministerstwo Cyfryzacji
2018-09-27, 14:10
użytkownik
Portal zmienił się z myślą o użytkownikach. Intuicyjny interfejs, nowe funkcjonalności i zaawansowana wyszukiwarka ułatwiają obywatelom swobodny dostęp do danych publicznych.

Urzędy dysponują dużą ilością danych. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia je poprzez portal, który zyskał nową domenę - DANE.GOV.PL. Można tam znaleźć wiele zbiorów gotowych do pobrania i ponownego wykorzystywania, m.in. z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki.

- Sprawdzając w aplikacji poziom hałasu, czy zanieczyszczenia powietrza korzystamy właśnie z otwartych danych – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Wykorzystywanie otwartych danych to szansa na nowe zastosowania np. w aplikacjach. To również impuls do rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Nasz portal ułatwi to zadanie. – dodaje.

- Otwarte dane mogą zwiększać przejrzystość działań państwa i usprawniać pracę urzędników. Mogą też ułatwiać podejmowanie decyzji biznesowych i prowadzenie badań naukowych - mówi Agata Miazga, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. otwartości danych – Otwarte dane mogą pomagać w codziennym życiu, pod warunkiem, że będziemy z nich korzystać – dodaje.

Portal DANE.GOV.PL zmienił się z myślą o użytkownikach. Ma teraz szybką, zaawansowaną wyszukiwarkę, intuicyjny interfejs, zgodny z WCAG 2.0 i ustandaryzowane API dla developerów nowych aplikacji, którzy korzystają z otwartych danych. Portal jest też dostępny w angielskiej wersji językowej. To źródło pewnych i na bieżąco aktualizowanych danych publicznych, udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania. Jest zasilany danymi już z ponad 100 instytucji. Portal wciąż się rozwija - w tym i przyszłym roku zostanie wzbogacony o nowe funkcjonalności.


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • informacja publiczna
  • jawność
  • monitoring
  • nowe technologie
  • współpraca z administracją