Przejdź do treści głównej

Kreatywna przestrzeń otwarta na innowacje, czyli FabLab Kraków!

autor(ka): Stowarzyszenie Fablab Kraków
2018-09-26, 12:20
Miasto zyskało wyjątkowe miejsce, jakim jest pracownia FabLab. To przestrzeń do majsterkowania, realizowania własnych projektów oraz możliwość integracji z lokalną społecznością. Idealne do kreatywnego spędzania czasu oraz tworzenia własnych dzieł.

FabLab to królestwo nowych technologii, miejsce, gdzie każdy majsterkowicz poczuje się jak w raju. „Fabrication laboratory”, bo tak dosłownie brzmi nazwa tej inicjatywy to rodzaj pracowni lub cyfrowego laboratorium. Jego głównym zadaniem jest organizacja przestrzeni do pracy oraz potrzebnych narzędzi osobom nastawionym na przekształcenie swoich pomysłów w rzeczywistość.

Idea FabLabów narodziła się w Ameryce, ale dość szybko przyjęła się na naszym rodzimym gruncie. Obecnie w każdym większym mieście znajduje się pracownia otwarta dla mieszkańców, odpowiadająca na ich potrzeby oraz zainteresowania.

Krakowska przestrzeń

W Krakowie FabLab zadebiutował w ubiegłym roku. To wspólna inicjatywna Stowarzyszenia FabLab Kraków oraz fundatora Roberta Gryna – prezesa Codewise. Na laboratorium zaadaptowano przestrzeń przy ul. Czystej 8 w centrum miasta.

Laboratorium to miejsce, w którym ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Idealnie odnajdą się tu miłośnicy elektroniki, wydruków 3D czy krawiectwa. Do dyspozycji są w pełni profesjonalne maszyny, które pozwolą na fachowe realizacje. Wnętrze wyposażono w nowoczesne urządzenia takie jak drukarki 3D, frezarki CNC, wycinarki laserowe, maszyny do szycia oraz elektronikę.

Dzięki narzędziom każdy majsterkowicz może własnoręcznie zrealizować swój projekt i nauczyć się obsługi skomplikowanych maszyn. Naprawa zepsutego sprzętu, wycięcie elementów ze sklejki czy stworzenie układów elektroniki jeszcze nigdy nie było takie proste. Jeżeli obsługa maszyn wydaje się za pierwszym razem zbyt skomplikowana, to na miejscu można liczyć na pomoc techniczną ze strony społeczności FabLab oraz opiekunów.

Dla kogo jest FabLab?

To laboratorium dosłownie dla wszystkich żądnych wiedzy oraz nowych doświadczeń. Dzielenie się własnymi pomysłami oraz umiejętnościami to główne założenia FabLab Kraków. Każdy z pewnością znajdzie swoje poletko i przestrzeń do realizacji własnych projektów.

W FabLab Kraków można nie tylko nauczyć się szycia na maszynie czy obsługi frezarki CNC, ale też zintegrować się z lokalną społecznością. Okazją do tego mogą być organizowane warsztaty otwarte, szkolenia czy konkursy. Dzieła ze sklejki, filcowe misie to tylko niektóre z dotychczasowych efektów pracy w FabLabie. Wystarczy puścić wodze fantazji, bo można wykonać tu dosłownie wszystko!

Dostępność laboratorium

Pracownia jest otwarta codziennie w godzinach popołudniowych. Dostęp mają do niej członkowie Stowarzyszenia oraz osoby zapisane na warsztaty. Nowe osoby mogą przyjść tu w czwartek od godziny 16:00 do 21:00. Na miejscu z pewnością znajdzie się ktoś, kto opowie o głównej idei, oprowadzi oraz wyjaśni działanie poszczególnych maszyn. Czwartki są dniem otwartym, dlatego warto przyjść i przekonać się na własne oczy, że opłaca się odwiedzać FabLab.

Społeczność FabLab jest ukierunkowana na dzielenie się wiedzą, ale przede wszystkim miłe i kreatywne spędzanie wolnego czasu. Można tu spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach i jednocześnie nauczyć się czegoś nowego. Jak widać w Krakowie moda na DIY, czyli „zrób to sam” zapanowała na dobre, dlatego Stowarzyszenie FabLab zaprasza do odwiedzin wszystkich majsterkowiczów oraz konstruktorów.


Źródło: Stowarzyszenie Fablab Kraków
Organizator:

Stowarzyszenie Fablab Kraków

Adres:

Lubicz 17G, 31-503 Kraków,

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja informatyczna
  • hobby, zainteresowania
  • innowacje
  • nowe technologie
  • wspólnoty i społeczności lokalne