Przejdź do treści głównej

Twój głos ma znaczenie

autor(ka): Collegium Civitas
2018-09-25, 17:01
25 września w czasie wydarzenia “State of the Union Citizens’ Right” organizowanego przez European Citizen Action Service został oficjalnie zaprezentowany portal internetowy www.yourvotematters.eu.

Ta nowa i innowacyjna strona internetowa stwarza unikalną możliwość na zmniejszenie dystansu pomiędzy obywatelami, obecnymi członkami Parlamentu Europejskiego, kandydatami w wyborach w roku 2019 oraz organizacjami obywatelskimi poprzez dyskusję nad ważnymi dla przyszłości Unii Europejskiej zagadnieniami przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wielojęzyczna platforma przewiduje dedykowany każdemu obecnemu eurodeputowanemu, kandydatom w nadchodzących wyborach oraz organizacjom pozarządowym profil, na którym będą oni mogli ogłaszać swoje polityczne inicjatywy dla przyszłości Unii Europejskiej. Obywatele będą mieli możliwość głosowania na przedstawione propozycje, wspierając wymianę zdań w sprawach, które mają dla nich znaczenie. Na portalu są już zarejestrowane profile wszystkich 751 obecnych członków Parlamentu Europejskiego zawierające m.in. ich polityczne stanowiska w wybranych kwestiach, które przyjmowali głosując w Parlamencie Europejskim przez ostatnie 4 lata.

Dodatkową funkcjonalnością portalu jest gra – quiz, w którym pyta się obywateli o ich opinię w kluczowych 25 sprawach, dając im możliwość odkrycia, który z kandydatów lub partii politycznych będzie najlepiej reprezentować ich poglądy polityczne.

“Platforma ułatwi obywatelom UE zaangażowanie i włączenie się w dyskusje dotyczące spraw bieżących przed wyborami europejskimi w interaktywny i przyjazny dla użytkownika sposób. Egzekwując swoje prawo do politycznego zaangażowania w życie Unii, które jest podstawą europejskiego obywatelstwa, obywatele będą mogli głosować na nowe propozycje polityczne. To umożliwi decydentom korzystanie z pomysłów obywatelskich na wczesnym etapie tworzenia polityk publicznych. My, inicjatorzy platformy, wierzymy, że organizacje obywatelskie mają ważną rolę do odegrania w tym interaktywnym procesie, to znaczy mają skierować polityków ku obywatelom zamiast czekać na zaistnienie przeciwnego zjawiska” - mówi Assya Kavrakowa, dyrektor wykonawczy ECAS.

Projekt jest wdrożony przez konsorcjum pięciu europejskich organizacji: European Citizen Action Service (ECAS) i VoteWatch z siedzibą w Brukseli, greckiego Vouliwatch, polskiego Collegium Civitas i włoskiego Riparte il futuro.

“Nie możemy się doczekać uruchomienia tej platformy i co ważniejsze, umożliwienia naszym użytkownikom korzystania z niej. Internet jest potężnym i dającym wiele możliwości narzędziem w zaawansowanych demokracjach, a Unia Europejska musi zaangażować się w wykorzystywanie Internetu w mądry i prowadzący do prawdziwie demokratycznego uczestnictwa sposób. My odegramy naszą rolę w tym procesie. Otwarcie platformy dla organizacji pozarządowych jest również krokiem w tym kierunku” - mówi Priscilla Robledo, menadżer projektu w Riparte il Futuro.

“YourVoteMatters.eu będzie głównym niezależnym wielojęzycznym centrum informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Otrzymaliśmy już propozycje partnerstwa ze strony Szwedzkiej Agencji dla Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego, która finansuje szwedzką wersję językową oraz znanych mediów takich jak Politico.eu” - dodaje Doru Frantescu, dyrektor VoteWatch.

Strona internetowa będzie dostępna po angielsku, francusku, hiszpańsku, włosku, niemiecku, polsku, grecku i szwedzku.

Oficjalna inauguracja odbyła się 25 września w Brukseli, a polskiej publiczności w Warszawie portal zostanie zaprezentowany 12 października w godzinach 11:00 – 13:00 w trakcie czasie sesji “Twój głos ma znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej“ organizowanej w ramach Warszawskich Spotkań Międzynarodowych http://swiatpodlupa.eu/ w Centrum Kreatywności Targowa i Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowa 56.


Źródło: Collegium Civitas
Organizator:

Fundacja Collegium Civitas

Adres:

Plac Defilad 1 lok. 1149, 00-110 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 656 71 87

E-mail:

info@collegium.edu.pl

Www:

http://www.civitas.edu.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • integracja europejska