Przejdź do treści głównej

Alicja Szatkowska laureatką Europejskiej Nagrody Obywatelskiej! [relacja]

autor(ka): Adrian Witczak/Przemysław Walniczek
2018-09-24, 11:44
użytkownik
Pamiątkowa fotografia z laureatami.
W piątek, 21 września 2018 roku reprezentacja Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych pojawiła się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Warszawie, gdzie obyło się uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Jedyną wśród wyróżnionych osób została pani Prezes – Alicja Szatkowska, natomiast nagrody również otrzymali Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz Forum Żydów Polskich.

Europejska Nagroda Obywatelska jest prestiżowym wyróżnieniem, które co roku przyznaje się nie więcej niż 50 obywatelom, grupom, stowarzyszeniom i organizacjom. Nominowani do nagrody powinni cechować się szczególnymi działaniami i wyjątkowym zaangażowaniem w działalność odzwierciedlającą wartości wynikające z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, promując lepsze zrozumienie i ściślejszą integrację między obywatelami a państwami członkowskimi. Polscy deputowani Parlamentu Europejskiego mają prawo do nominowania jednego kandydata, a nagrodę przyznaje kapituła złożona z posłów reprezentujących różne grupy polityczne. Pani Prezes Alicja Szatkowska została nominowana przez pana Marka Plurę.

Na początku tej uroczystości laureaci spotkali się we własnym gronie, rozmawiając o swoich działaniach społecznych na rzecz działalności dobroczynnej, charytatywnej. Spotkanie otworzył szef Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta. Po jego wstępie głos zabrał Europoseł Marek Plura, który rozpoczął swą laudację słowami: „Mam zaszczyt i przyjemność przedstawić państwu pierwszą laureatkę Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, panią Alicję Szatkowską, założycielkę, prezeskę i siłę napędową funkcjonującego już niemal 30 lat i stale dynamicznie się rozwijającego Stowarzyszenia (…) ”, po czym kontynuował następującymi słowami: „(…) Alicja to osoba, która zauważa potrzeby, braki, wyzwania i możliwości i natychmiast zaczyna działać. Tak właśnie powstało MSPDiON – jako odpowiedź na brak placówek, które na prowincji, na terenach wiejskich czy w małych miasteczkach są w stanie wspierać kompleksowo osoby z niepełnosprawnością od narodzin po godną starość. Kiedy patrzy się na Alicję w działaniu nasuwają się określenia „Babka z Powerem” czy „petarda”! Jest niestrudzona w pracy, nieustraszona w dążeniu do celu i nieprawdopodobnie kreatywna”. Następnie przytoczył, jakim zmysłem Prezes Szatkowska budowała na przestrzeni lat działalność organizacji: „(…) Aby rozwinąć tak wiele form działalności, trzeba umieć zbudować świetny zespół, zarazić innych swoją pasją, przekonać do swoich wartości i przekonań. Trzeba także pozyskać sojuszników, przekonywać oponentów, współpracować z innymi instytucjami i organizacjami, zachować otwarty umysł i stale poszukiwać najlepszych wzorców. Krótko mówiąc – trzeba być taką osobą jak Alicja Szatkowska (…) Alicja i jej współpracownicy dzień po dniu dokonują małych cudów, zmieniając życie wielu ludzi na lepsze, pełniejsze, godniejsze, zmieniając rezygnację w nadzieję, łzy rozpaczy w łzy radości, budząc aspiracje, dodając sił”. Następnie pogratulował, honorując naszą laureatkę gromkimi brawami i zapraszając po odbiór nagrody.

Prezes na wstępie podziękowała wszystkim pracownikom i rodzicom, chcąc im powiedzieć, że nie byłaby tu gdzie jest, gdyby nie oni. Zaufanie, jakim ją obdarzono, pozwala na realizację jej marzeń i wizji, które od 25 lat, dzięki rodzicom przekuwane są na rzeczywistość. „Jestem wam wszystkim naprawdę bardzo wdzięczna”. Po chwili odniosła się do swoich dzieci i wnuków, które w szczególności po stracie męża obdarzyły ją największym wsparciem, na jakie mogła liczyć. Podziękowania skierowała także do przyjaciół Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych – do Europosła Marka Plury, Jarosława Dudy - Senatora RP, oraz Posłów na Sejm RP Sławomira Piechoty i Piotra Babiarza, dziękując im za otwartość na problematykę niepełnosprawności i działanie ponad podziały polityczne. Po tych słowach rozległy się ogromne brawa, pojawiły się łzy wzruszeń i niespodzianka od Zarządu i pracowników Stowarzyszenia – przepiękny kosz wiosennych kwiatów, symbolizujący nieustannie rodzącą się nadzieje na lepsze jutro.

W imieniu wszystkich członków, pracowników i wolontariuszy Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych pragniemy wyrazić naszą niezmierną dumę, mając takiego lidera jak Pani. Serdecznie gratulujemy otrzymania Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, która pokazuje, że nasza wspólna praca na rzecz lokalnej społeczności, przełamywania barier, działania ponad podziałami doceniana jest nie tylko na arenie Dolnego Śląska czy naszego kraju, ale nawet w silnej i zjednoczonej Europie.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: MSPDION
Miejsce: Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Kopernika, 20, 56-300 Milicz, woj. dolnośląskie
Organizator:

Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych

Adres:

Kopernika, 20, 56-300 Milicz, woj. dolnośląskie

Tel.:

535754861

E-mail:

pwalniczek@mspdion.org.pl

Www:

http://www.mspdion.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • aktywność obywatelska
  • integracja europejska
  • integracja społeczna
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna
  • prawa człowieka
  • prawa obywatela