Przejdź do treści głównej

Integracja świętuje 15-lecie portalu Niepelnosprawni.pl i… sprawdza wiedzę Polaków na temat niepełnosprawności

autor(ka): Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
2018-09-21, 12:34
użytkownik
15 lat temu wystartował prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji portal www.niepelnosprawni.pl. To największy i najbardziej popularny serwis informacyjny w Polsce poruszający tematykę niepełnosprawności. Z okazji jubileuszu redakcja przygotowała Test Integracji – internetowy quiz, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.

Test Integracji

2003 rok. Na ekrany kin wchodzi film „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, na muzycznych listach przebojów króluje rosyjski duet Tatu z piosenką „Nas ne dogonyat”, a Grzegorz Piechna zostaje królem strzelców piłkarskiej Ekstraklasy. Jest to też jednak Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych i to wtedy właśnie startuje portal Niepelnosprawni.pl – internetowe rozwinięcie drukowanego od 1994 roku magazynu „Integracja”.

– Portal Niepelnosprawni.pl narodził się z potrzeby Czytelników magazynu „Integracja”. Został wręcz przez nich... sprowokowany – wspomina początki serwisu Piotr Pawłowski, jego redaktor naczelny i prezes Integracji. – Zasięg drukowanego wydawnictwa siłą rzeczy jest ograniczony. W którymś momencie oczywistym więc stało się dla nas, że trzeba wykorzystać możliwości związane z internetem i stworzyć serwis, który będzie kopalnią wiedzy, kopalnią informacji z różnych dziedzin dotyczących niepełnosprawności – dodaje.

Liczby pokazują, że ten cel udało się osiągnąć. Dziś Niepelnosprawni.pl to największy w kraju portal zajmujący się tematyką niepełnosprawności. Ma ponad 300 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. Każdego dnia dostarcza wiadomości z kraju i ze świata, prezentuje artykuły i porady z zakresu prawa, systemu orzekania, aktualnych ulg i uprawnień dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ciągu miesiąca na portalu ukazuje się ok. 300 artykułów i ogłoszeń. Portal od początku ma charakter doradczo-informacyjny. Nie od dziś wiadomo przecież, że polskie prawo nie należy do najbardziej przyjaznych. Dlatego twórcy portalu starają się umiejętnie porządkować ten chaos, by czynić życie z niepełnosprawnością choć trochę łatwiejszym.

– Osoba z każdym rodzajem niepełnosprawności może tu znaleźć odpowiednie dla siebie treści i informacje. Ale jest to portal o niepełnosprawności, a więc kierowany również do tych, którzy współpracują z osobami z niepełnosprawnością albo pracują na ich rzecz – wyjaśnia Piotr Pawłowski.

Z okazji jubileuszu 15-lecia zmieniło się także logo portalu. Zaprojektowali je (pro bono!) graficy z Leo Burnett – czołowej agencji reklamowej. W nowym logu portalu podkreślony jest szczególnie fragment „pełno”, który wraz z wyrywającymi się z kwadratu radosnymi „jeźdźcami” symbolizuje pełnię życia – możliwości, szanse, nadzieję!

Test Integracji, czyli 15 pytań na 15-lecie

Z okazji jubileuszu portalu, redakcja przygotowała Test Integracji – internetowy quiz wiedzy na temat niepełnosprawności. Na stronie www.testintegracji.pl można sprawdzić swoją wiedzę o niepełnosprawności. „Co uprawnia do parkowania na kopercie?”, „Czy do osoby niewidomej wypada powiedzieć do widzenia?”, „Czy pozwolić dziecku na zabawę z psem-przewodnikiem osoby niewidomej?” – to tylko kilka pytań, na które trafimy, rozwiązując Test.

Test został przygotowany w dwóch wersjach: dla dzieci i dorosłych. W każdym z nich znalazło się po 15 pytań na temat różnych obszarów życia: pracy, sportu, zasad właściwego zachowania się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością. Do jego rozwiązania i podzielenia się swoim wynikiem w mediach społecznościowych zostały zaproszone m.in. znane postaci polskiego show businessu zaprzyjaźnione z Integracją.

Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki przystępnej formie, Test Integracji będzie przyczynkiem do refleksji i zdobycia przydatnych informacji na temat niepełnosprawności i dostępności.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Organizator:

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Adres:

Dzielna 1, 00-162 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 530 65 70

Faks:

22 635 11 82

E-mail:

integracja@integracja.org

Www:

http://www.integracja.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • media
  • osoby z niepełnosprawnościami