Przejdź do treści głównej

Chcesz dobrego Programu Prawa i Wartości. Podpisz list!

autor(ka): Fundacja im. Stefana Batorego
2018-10-01, 13:37
użytkownik
archiwalne
http://www.sxc.hu/photo/356696
Zachęcamy do podpisania listu w sprawie negocjowanego obecnie unijnego "Programu Prawa i Wartości". Program ma szansę wesprzeć polskie społeczeństwo obywatelskie poprzez dofinansowanie projektów w obszarach m.in. ochrony praw człowieka, praworządności i demokracji. Aby był skuteczny, musi spełniać trzy warunki, o które apelujemy w liście: odpowiedni budżet, zakres tematyczny i łatwe procedury dostępu do środków. Adresatami listu są kluczowi unijni decydenci: Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, Frans Timmermans. Prosimy o podpisy do 8 października.

W Unii Europejskiej trwają prace nad nowym unijnym budżetem. W budżet ten wpisany ma być nowy program „Prawa i Wartości”, będący odpowiedzią na apele organizacji pozarządowych oaz Rezolucję Parlamentu Europejskiego ws utworzenia Europejskiego Instrumentu Wartości, wspierającego działania prodemokratyczne i wartości europejskie w krajach członkowskich. Projekt programu, w kształcie zaprezentowanym przez Komisję Europejską, nie spełnia, niestety, pokładanych w nim oczekiwań. Aby mógł przyczynić się do promocji wartości europejskich w krajach Unii koniecznie jest: zwiększenie jego budżetu, zmiana zakresu tematycznego i podmiotowego oraz wprowadzenie procedur umożliwiających skorzystanie ze wsparcia organizacjom prodemokratycznym działającym na poziomie lokalnym i krajowym.

Tak długo jak trwają negocjacje organizacje pozarządowe z krajów UE mogą wciąż jeszcze wpłynąć na ostateczny kształt programu i przekonać Unię do utworzenia nowego ważnego instrumentu finansowego, który będzie wspierał tak ważne dziś działania na rzecz ochrony praw człowieka, praworządności i demokracji w Europie.

Zachęcamy do zabrania głosu w tej sprawie i podpisania listu organizacji z krajów Unii adresowanego do szefów instytucji unijnych: Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, Przewodniczących Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera i Fransa Timmermansa.

Podpisy zbieramy do 8 października.

Przeczytaj list >>
 We encourage you to sign a letter on the "Rights and Values Programme" which is currently being negotiated by the European Union. The programme could support civil society in EU by financing projects in areas including human rights, the rule of law and democracy. However, in order to be effective it must meet the three conditions for which we are appealing in the letter: an appropriate budget, thematic scope and easy procedures for accessing funds. The letter is addressed to key EU decision-makers: Donald Tusk, Jean-Claude Juncker, and Frans Timmermans.

We collect signatures of Civil Society Organizations till October 8th.

Read the letter >>
 Zapraszamy wszystkie organizacje do podpisania się pod powyższym stanowiskiem.
We invite all organizations to sign the letter above.

Pod listem podpisały się już:
The list of signed organizations:


Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego
Data wydarzenia: od 2018-09-19 do 2018-10-08
Organizator:

Fundacja im. Stefana Batorego

Adres:

Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 536 02 00

Faks:

22 536 02 20

E-mail:

batory@batory.org.pl

Www:

http://www.batory.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 5 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • inicjatywy oddolne
  • integracja europejska
  • prawa człowieka