Przejdź do treści głównej

150. numer magazynu „Integracja”

autor(ka): Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
2018-09-12, 15:07
użytkownik
Ukazał się jubileuszowy, 150. numer „Integracji” – największego w Polsce pisma poświęconego tematyce niepełnosprawności. Magazyn jest wydawany nieprzerwanie od 1994 roku. Piotr Pawłowski, jego twórca i redaktor naczelny, podkreśla, że celem „Integracji” od początku było wczucie się w potrzeby czytelników, tak by magazyn stał się platformą wymiany myśli dla ludzi z różnymi niepełnosprawnościami.

– Gdy 24 lata temu ukazał się pierwszy numer „Integracji” zrozumiałem, że oto wzięliśmy się do zadania, w którym najważniejsze jest to, co zrobimy dla innych. Nie spodziewałem się, że „Integracja” stanie się tak szybko ważna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie spodziewaliśmy się, ile dostaniemy listów od czytelników – mówi Piotr Pawłowski. – Ale przede wszystkim po licznych turnusach rehabilitacyjnych, wielu godzinach rozmów, wiedzieliśmy, co boli naszych przyszłych czytelników. Jakie pytania zadają i jakich odpowiedzi poszukują. I to im daliśmy – wspomina.

Pierwszy numer „Integracji” ukazał się w październiku 1994 roku w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Miał formę bezpłatnego 8-stronnicowego czarno-białego biuletynu. Został wydrukowany w drukarni ZUS i był kolportowany przez Fundację TUS, która zajmowała się wówczas transportem osób z niepełnosprawnościami, przez co miała z nimi codzienny kontakt.

Początek drogi

Magazyn był początkiem działalności społecznej Piotra Pawłowskiego, który od szesnastego roku życia porusza się na wózku w wyniku nieszczęśliwego skoku na główkę do wody. W kolejnych latach z jego inicjatywy powstały organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja, program telewizyjny „Misja Integracja”, portal internetowy Niepelnosprawni.pl oraz liczne kampanie społeczne, m.in. „Płytka wyobraźnia”, „Niepełnosprawni – normalna sprawa” oraz „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”.


Dziś magazyn „Integracja” jest największą tego typu bezpłatną publikacją w kraju. Dostarcza kompleksowej wiedzy z zakresu niepełnosprawności oraz przedstawia czytelnikom bieżące sprawy i problemy środowiska. Ukazuje się co dwa miesiące, liczy 68 stron, jego średni nakład to 30 tys. egzemplarzy. Za jego dystrybucję odpowiada sieć ponad 600 wolontariuszy na terenie całego kraju.

Jubileuszowe wydanie magazynu, w formie dostępnego PDF-a, można pobrać na portalu Niepelnosprawni.pl. W numerze m.in. historia magazynu – jego geneza, rozwój i rola w życiu – opowiedziana przez założyciela i redaktora naczelnego Piotra Pawłowskiego, oraz wspomnienia okraszone listami czytelników.

Konkurs z okazji jubileuszu

Z okazji 150. numeru magazynu „Integracja” Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przygotowało konkurs. Zadanie konkursowe polega na sfotografowaniu się z dowolną okładką/okładkami „Integracji” i wysłaniu zdjęcia do redakcji magazynu (na adres: ). Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 15 października.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Nagrodą główną jest smartwatch Samsung Gear S3 Classic o wartości rynkowej 1099 zł, ufundowany przez partnera konkursu, firmę Samsung . Więcej szczegółów w regulaminie konkursu.


Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Organizator:

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

Adres:

Dzielna 1, 00-162 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 530 65 70

Faks:

22 635 11 82

E-mail:

integracja@integracja.org

Www:

http://www.integracja.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • GRATULACJE! ~redakcja NGO.pl 12.09.2018, 04:45 Gratulujemy tak bogatego dorobku. ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • media
  • osoby z niepełnosprawnościami
  • polityka społeczna
  • wyrównywanie szans