Przejdź do treści głównej

Wielki Finał Projektu „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat. Dzisiaj poznamy Zwycięzcę!

autor(ka): Task Force Consulting
2018-09-05, 12:55
użytkownik
Futurystyczna motylarnia w hospicjum dla dzieci czy pierwsza w kraju leśna szkoła? A może miejsce aktywności lokalnej Centrum ReStore? Te trzy projekty zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego konkursu społecznego realizowanego przez firmę Budimex SA z okazji jej 50-lecia. Finał „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat” już za chwilę. Dzisiaj dowiemy się, kto za pół miliona złotych nagrody, zmieni otaczającą go rzeczywistość.

Futurystyczna motylarnia w hospicjum dla dzieci czy pierwsza w kraju leśna szkoła? A może miejsce aktywności lokalnej Centrum ReStore? Te trzy projekty zakwalifikowały się do finału ogólnopolskiego konkursu społecznego realizowanego przez firmę Budimex SA z okazji jej 50-lecia. Finał „Zmieniaj Świat. Budimex 50 lat” już za chwilę . Dzisiaj dowiemy się kto za pół miliona złotych nagrody, zmieni otaczającą go rzeczywistość. - Mając w ręku takie marzenia i móc zdecydować, które z nich będzie zrealizowane, to duża odpowiedzialność. Ale także wielka radość, że można się przyczynić do powstania czegoś unikatowego, potrzebnego i służącego ludziom – mówi Tatiana Mindewicz–Puacz z Task Force Consulting, koordynator tego przedsięwzięcia.

W ciągu trzech miesięcy trwania konkursu z całej Polski nadesłano aż 254 projekty. Według głównego założenia jubileuszowego konkursu, miały one zmienić przestrzeń i życie poprzez zbudowanie, wyremontowanie lub zmodernizowanie jakiegoś obiektu. Ale nie samemu, lecz z instytucjami działającymi na rzecz dobra społecznego, nie dla zysku. Mocno chwytają za serce Od małych miejscowości jak Wapno, po te największe jak Warszawa i Trójmiasto społecznicy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych przysyłali najróżniejsze projekty. M.in.: na rozświetlenie Gorlic, zbudowanie groty solnej, system oznakowań w ośrodku dla niewidomych, loty balonem, transformację na centrum kultury podziemi zabytkowej hali targowej, przystanki autobusowe z dachami, na których rosną zielone ogrody, otwarty warsztat majsterkowiczów, platforma nurkowa do rehabilitacji, żeglarskie przedszkole.

- Decyzja nie była prosta. Nadesłane zgłoszenia były przemyślane, kreatywne, mocno chwytające za serce. Wytypowaliśmy trzy projekty, które 5 września zawalczą o nagrodę główną. Dziękujemy wszystkim wizjonerom, którzy wzięli udział w naszym programie – mówi Maria Mikołajczak z konkursowego jury. Z całej masy pomysłów jury (przewodniczący Rafał Sonik - Gemini Holding, Konrad Maj – SWPS, Mateusz Turecki – Budimex, Cezary Łysenko - Budimex, Maria Mikołajczak - TFC) wyłoniło trzy finałowe. Są to: Pierwsza Leśna Szkoła w Polsce (Puszczyk - Fundacja trzy czte ry!), ogród terapeutyczno-edukacyjny Biofilia (Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni) oraz Centrum ReStore (Fundacja Habitat for Humanity Poland). Chcemy wrażliwego człowieka - Hura! Jesteśmy w finale konkursu! – ogłosili na swojej stronie internetowej przedstawiciele fundacji Habitat, która pomaga osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej.

I tłumaczą dlaczego ich projekt jest wyjątkowy: - ReStore to centrum edukacji ekologicznej połączone ze sklepem charytatywnym z meblami i artykułami do wyposażenia wnętrz i otwartymi pracowniami rzemieślniczymi. Będą tam zatrudniane osoby wykluczone z rynku pracy, będzie to miejsce wspierające młodzież, angażujące studentów ASP, pracownie architektoniczne i designerskie i podmioty biznesowe, a wszystko w duchu ekonomii cyrkularnej. Projekt promuje postawy dobroczynne i ekologiczne, łączy pokolenia, tworzy miejsca pracy odpowiadając na potrzeby osób w ubóstwie mieszkaniowym i na wyzwania odpowiedzialnego biznesu - mówi Jacek Renard, manager projektu Centrum ReStore w Warszawie. - Wygrana w konkursie pozwoli nam stworzyć pierwszą, prawdziwie leśną szkołę w Polsce, w której dzieci odkrywają, doświadczają i uczą się w bliskim kontakcie z naturą – mówi Agnieszka Kudraszow, prezes Fundacji trzy czte ry! Ona także zakwalifikowała się do finału. Fundacja z powodzeniem prowadzi od kilku lat przedszkole leśne Puszczyk, na terenie siedziby nadleśnictwa Dojlidy, w Rezerwacie Antoniuk w Białymstoku. Cały rok, bez względu na pogodę, dzieciaki zamiast w budynku, bawią się w lesie. Główną bazą Puszczyka jest... jurta mongolska. Teraz fundacja chce powołać leśną szkołę. I zbudować bazę z terenowymi pracowniami przedmiotowymi umożliwiającymi realizację podstawy programowej. Ma to się odbywać w niespotykany do tej pory sposób, także w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych. – Chcemy szkoły, która odpowiada na problemy współczesnej edukacji. Pełnej szczęśliwego dzieciństwa, bezpiecznego dorastania, która rozwija zdolności oraz kształtuje mądrego, odpowiedzialnego, wrażliwego człowieka – dodaje Agnieszka Kudraszow.

Do finału „Zmieniaj świat. Budimex 50 lat” weszło także hospicjum dla dzieci im. św. Wawrzyńca. Ich Biofilia czyli ogród terapeutyczno-edukacyjny zakłada stworzenie przy hospicjum całorocznego ogrodu tropikalnego wraz z pierwszą tego typu w Polsce motylarnią. Umożliwi to pacjentom, odwiedzającym ich bliskim i wszystkim zainteresowanym osobom kontakt z przyrodą. Zielona przestrzeń pełniłaby funkcję terapeutyczną, integracyjną i edukacyjną.

- Umożliwi wyznaczenie niekonwencjonalnych kierunków w rozwiązywaniu problemów w opiece hospicyjne – mówi Dawid Graczyk, biolog, współtwórca projektu Biofilia. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę główną (pół mln. zł). Zwycięski projekt, poza finansowaniem, otrzyma też eksperckie wsparcie od Budimeksu (logistyka, organizacja, wiedza fachowa). Za II miejsce przewidziane jest 45 tys. zł. (przekazane na cele statutowe), III miejsce 35 tys. zł. (cele statutowe) i nagroda Internautów 20 tys. zł. (cele statutowe). Na realizację projektu, zwycięzca będzie miał czas do połowy grudnia 2018 r.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Organizator Konkursu
Organizator:

Task Force Consulting Sp. z o. o.

Adres:

Kolbego 2b, 02-781 Warszawa, woj. 5222493945

Tel.:

662258671

E-mail:

sekretariat@tfc.com.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • ekologia
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • ochrona zdrowia