Przejdź do treści głównej

Nowość w PORADNIK.NGO.PL. Jak przekształcić stowarzyszenie zwykłe w rejestrowe

autor(ka): oprac. red. poradnik.ngo.pl
2018-08-27, 03:33
Chcesz przekształcić stowarzyszenie zwykłe w stowarzyszenie rejestrowane w KRS, a nie wiesz, jak to zrobić? Podpowiadamy w PORADNIK.NGO.PL!

Przepisy dające stowarzyszeniom zwykłym możliwość przekształcania się w stowarzyszenia rejestrowe, były ostatnim elementem zmian wprowadzonych dużą nowelizacją ustawy – Prawo o stowarzyszeniach (nowelizacją, której większość przepisów zaczęła obowiązywać w maju 2016 r.). Przekształcanie stowarzyszeń możliwe jest od 1 stycznia 2017 r. 

Przekształcenie może być potrzebne lub oczekiwane – to rozwój organizacji, więcej działań i możliwości. Czy przekształcenie jest łatwe? W poradnik.ngo.pl staramy się oswoić procedurę przekształcania stowarzyszenia zwykłego w rejestrowane, opisując ją w ośmiu krokach.


Możliwość przekształcenia stowarzyszenia zwykłego, która pojawia się 1 stycznia 2017 r. dotyczy tylko nowych stowarzyszeń zwykłych, to znaczy stowarzyszeń zwykłych w rozumieniu znowelizowanej ustawy. Warto przypomnieć, że stare stowarzyszenia zwykłe (takie, które powstawały przed 20 maja 2016 r.) musiały zgłosić się do nowej ewidencji. Miały na to dwa lata, o czym wielokrotnie przypominaliśmy.

Po co przekształcać stowarzyszenie zwykłe w rejestrowe

Od przeszło dwóch lat, po wejściu w życie nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach, stowarzyszenia zwykłe mają spore możliwości działania. We własnym imieniu mogą nabywać prawa i zaciągać zobowiązania (czyli np. zawierać umowy), mogą ubiegać się o dotacje, a nawet rejestrować status pożytku i zbierać 1%. Powołują zarządy i organy kontroli wewnętrznej – jeśli chcą. W wielu przypadkach będą działać niemal jak stowarzyszenia rejestrowe.

Korzystając z powyższych uprawnień, stowarzyszenia zwykłe krzepną i „dorabiają się”: gromadzą zespół, doświadczenie, zaufanie w lokalnym środowisku. Znacznej części może to wystarczyć. Ale niektórym przyjdzie do głowy dalszy rozwój. Przekształcenie w stowarzyszenie zarejestrowane w KRS to w takim przypadku proces naturalny – i właśnie dlatego ustawodawca stworzył tą możliwość.

Zanim jednak podejmiemy decyzję, żeby przekształcić nasze stowarzyszenie zwykłe w stowarzyszenie zarejestrowane w KRS, warto poznać różnice między tymi dwoma formami aktywności społecznej opisanymi w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach.


Stosując procedurę, zachowasz ciągłość

Czy wcześniej możliwe było przejście od stowarzyszenia zwykłego do rejestrowego? Pewnie niektórzy próbowali, jednak bez zerwania (przynajmniej formalnego) ciągłości działań stowarzyszenia zwykłego było to bardzo trudne. Opisanie procesu przekształcania w ustawie dało możliwość zachowania ciągłości: dorobku, majątku, władz, członków.

Żeby możliwe było zachowanie ciągłości konieczne jest więc zastosowanie opisanej przez prawo procedury. Oczywiście na początku mamy zamiar przekształcenia. Jednak sam zamiar nie wystarczy. Potrzebna jest formalna decyzja. Ta zapada na zebraniu członków stowarzyszenia. Zebranie jest centralnym elementem – najważniejszym KROKIEM w procedurze przekształcania stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe. Ale kroków tych jest więcej. Wszystkie porządkujemy i opisujemy w nowym materiale w PORADNIK.NGO.PL.zobacz też:
Jak przekształcić stowarzyszenie zwykłe w rejestrowe [infografika]


Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • społecznicy
  • władze organizacji