Przejdź do treści głównej

Do 2050 roku w morzach będzie tyle samo plastiku, co ryb

autor(ka): newsrm.tv
2018-08-08, 14:53
Ponad 8 milionów ton plastiku – co roku taka ilość ląduje w morzach i oceanach. To tak, jakby co minutę wyrzucać do nich zawartość jednej śmieciarki. Co istotne, większość z tych odpadów możemy bez problemu zastąpić takimi, które nie zagrażają naszemu środowisku.

W całej Unii Europejskiej rocznie jest produkowanych 100 miliardów foliówek i 46 miliardów plastikowych butelek rocznie. Do tego trzeba doliczyć jednorazowe sztućce, talerze, kubki, słomki, butelki. To co jest nam potrzebne jedynie na chwilę, zostaje potem na Ziemi przez kolejne kilkaset lat.

– Plastik, który trafia do mórz jest ogromnym zagrożeniem dla zwierząt, ale także dla człowieka. Zwierzęta mylą je ze swoim pokarmem, połykają drobinki plastiku i to trafia do łańcucha troficznego. Następnie te ryby trafiają na nasze talerze. Jest więc tak, że zjadamy własny plastik. – mówi Ewa Chodkiewicz z WWF Polska

Plastik w morzach i oceanach to rocznie także bolesna śmierć dla milionów zwierząt. Produkty nazywane jednorazowymi, z perspektywy ludzkiego życia są wieczne – tworzywa sztuczne rozkładają się setki a nawet tysiące lat.

Fundacja WWF Polska rusza z wakacyjną kampanią „Nie dla plastiku”.

Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie – w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już na 311 mln ton. Rocznie każdy mieszkaniec Europy generuje ok. 31 kg śmieci z plastiku, a tylko 30 % z nich podlega recyklingowi.

Dobra informacja jest taka, że przynajmniej częściowo możemy temu zapobiec, zmieniając nawyki i zastępując plastikowe artykuły, takimi, które nie zagrażają środowisku.

Słomki – nie mają żadnej praktycznej funkcji, bez nich napój smakuje tak samo. Można z nich zrezygnować lub zacząć używać słomek wielorazowych i nosić je ze sobą.

Plastikowe butelki (PET) – można używać bidonów, butelek wielorazowych filtrujących wodę z kranu lub wybierać mniejsze zło – napoje w szklanych butelkach.

Jednorazowe sztućce – jeżeli mamy wybór, zawsze korzystajmy z wielorazowych lub nośmy nasz własny zestaw przy sobie.

Foliówki – zastąpmy je wielorazowymi torbami – nie musimy kilku jabłek czy cytryn pakować do torebki foliowej, którą wyrzucimy zaraz po rozpakowaniu zakupów. Robiąc zakupy w sklepie, przyklejajmy naklejki z wagi bezpośrednio na owoce i warzywa.

Zabawki – zabierz na wakacje te z poprzedniego sezonu, nie ulegaj potrzebie chwili. Ucz swoje dzieci, że takie zabawki na jeden raz, to nie tylko niepotrzebne wydatki, ale też odpady, których powstania można uniknąć.

Maty do jogi – używaj takich z włókna bambusowego.


Źródło: www.newsrm.tv
Organizator:

Fundacja WWF Polska

Adres:

Mahatmy Gandhiego 3, 02-645 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 849 84 69

E-mail:

kontakt@wwf.pl

Www:

http://www.wwf.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • recykling
  • zasoby wodne