Przejdź do treści głównej

Ponad 4000 Polaków przebadało znamiona podczas akcji UVaga – wyprzedź czerniaka!

autor(ka): Organizatorzy
2018-07-31, 14:27
użytkownik
RakTRACK – mobilny punkt badania znamion – zakończył profilaktyczny szlak po Polsce. Odwiedził 20 miejscowości, w których lekarze przebadali 4007 osób pod kątem czerniaka! Specjaliści zalecili wycięcie znamion blisko 400 pacjentom, a u 79 wystąpiło podejrzenie czerniaka. RakTRACK nabrał rozpędu i przez cały miesiąc przejechał ponad 5000 km, śledząc znamiona, wyprzedzając czerniaka, by ratować życie.

Akcja UVaga – wyprzedź czerniaka!, czyli bezpłatne badanie znamion w całej Polsce, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, co pokazuje, że Polacy chcą się badać, chcą dbać o zdrowie, wystarczy im to umożliwić. Zespół projektu UVaga dotarł do 20 miejscowości, tych większych i mniejszych, także tam, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony. – Spodziewaliśmy się zainteresowania bezpłatnym badaniem znamion, ale w niektórych miastach frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W Bielsku-Białej, gdzie przebadaliśmy 225 osób, w ciągu kilku minut akcji ustawiła się kolejka 170 pacjentów. Z naszej RakTRACKowej trasy zapamiętamy także Gniezno, gdzie wystąpiła największa liczba podejrzeń czerniaka we wczesnym stadium – u 5% przebadanych osób – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria.

– W ogólnym bilansie akcji u 2% badanych wystąpiło podejrzenie czerniaka we wczesnym stadium. Niestety było kilka przypadków, gdzie lekarz nie miał wątpliwości, a nowotwór miał zaawansowaną postać. Te dane potwierdzają potrzebę kontynuacji naszej akcji w przyszłości – dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych skóry – zapada na niego rocznie około 3 tys. Polaków. Ale wczesne wykrycie podejrzanej zmiany daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie. Dlatego dobrze jest pamiętać o profilaktyce – badaniom pod kątem czerniaka warto poddać się przynajmniej raz w roku.

– Niepokojące zmiany mogą wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, na błonach śluzowych i pod paznokciem. Polacy najczęściej udają się do lekarza dopiero w momencie, gdy znamiona przybierają duże kształty, zaczynają krwawić lub boleć – podkreśla dr hab. Michał Sobjanek, specjalista dermatologii i wenerologii z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego partnera akcji. – Aby skuteczniej walczyć z zagrożeniem, jakim są nowotwory, warto postawić na profilaktykę i nieustannie przypominać ludziom o tym, w jaki sposób mogą się chronić przed czerniakiem i jak z nim walczyć – dodaje doc. Sobjanek.

UVaga – wyprzedź czerniaka! Wpadnij do RAKTRACKa! to inicjatywa Fundacji Rosa i Fundacji Sensoria, które od czterech lat – w ramach kampanii Rakoobrona – prowadzą akcje bezpłatnego badania znamion. Podczas akcji UVaga, czterech edycji Letniej Akcji Edukacyjnej oraz przez cały rok – w trzech gabinetach Rakoobrony w Gdyni, Łodzi i we Wrocławiu – przebadało się ponad 14 tysięcy osób.

– Tegoroczna trasa RakTRACKAa to nie koniec działania mobilnego punktu badania znamion. Wciąż otrzymujemy zaproszenia do kolejnych miejscowości i postaramy się wykorzystać tę chęć Polaków do sprawdzania swoich znamion. Podczas miesięcznej trasy udało nam się uratować życie kilkudziesięciu osób! Jesteśmy zmotywowani jeszcze bardziej do dalszej pracy i rozwijania projektu – podkreśla Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor projektu UVaga – wyprzedź czerniaka!

Głównym partnerem tegorocznego wydarzenia była Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Projekt zyskał uznanie i patronat honorowy Ministra Zdrowia, a także Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Akcja „UVaga – wyprzedź czerniaka – wpadnij do RakTRACKA!”

Czas trwania akcji: 29.06.2018 r. – 29.07.2018 r.

Miejsca, w których zaparkował RakTRACK: Gdynia, Giżycko, Łomża, Ostrów Mazowiecka, Mińsk Mazowiecki, Puławy, Sanok, Iwonicz-Zdrój, Nowy Targ, Zakopane, Bielsko-Biała, Jędrzejów, Wieluń, Kluczbork, Złotoryja, Zielona Góra, Kościan, Gniezno, Inowrocław, Świnoujście.

Więcej na www.wyprzedzczerniaka.pl

Facebook: UVaga – wyprzedź czerniaka

Instagram: wyprzedzczerniaka.pl

Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z zakresu profilaktyki raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnych gabinetach Rakoobrony we Wrocławiu, Gdyni i Łodzi. Organizatorami kampanii są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria.

Więcej o profilaktyce onkologicznej: www.rakoobrona.pl.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: inf. nadesłana
Organizator:

Fundacja "Rosa"

Adres:

Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław, woj. DS

Tel.:

71 343 24 24

Faks:

71 343 24 24

E-mail:

biuro@fundacjarosa.pl

Www:

http://www.fundacjarosa.pl 

Organizator:

Fundacja Sensoria

Adres:

Racławicka 15 lok. 19, 53-149 Wrocław, woj. DS

E-mail:

d.sekowska@fundacjasensoria.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja zdrowotna
  • ochrona zdrowia