Przejdź do treści głównej

1200 kilometrów edukacji ekologicznej, czyli Wisła z prądem! [patronat ngo.pl]

autor(ka): Dominik Dobrowolski
2018-07-31, 12:33
użytkownik
Ponad 80 procent zanieczyszczeń w Bałtyku to śmieci, które trafiają do morza z lądu, z rzekami. To skłoniło ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego oraz pracowników REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE do zorganizowania wyprawy rowerowej pt. "Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!".

Dominik Dobrowolski 15 lipca rozpoczął wyjątkową rowerową wyprawę. Wyruszył z Baraniej Góry, gdzie są źródła Królowej Polskich Rzek i przejechał 1200 kilometrów do ujścia Wisły do Bałtyku. Na trasie z Warszawy do Torunia towarzyszył mu eko-peleton – grupa kolarek i kolarzy – pracowników REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE. Wszystkim przyświecał jeden cel – promowanie pozytywnych działań na rzecz środowiska i w tym szczególnie zbiórki i recyklingu elektrośmieci.

Start Cycling Recycling przy źródłach Wisły

Recykling od gór aż do morza!

Dominik Dobrowolski wystartował przy źródłach Wisły, by 13 dni później zakończyć swoją podróż w Gdańsku na plaży w Jelitkowie. Jednak, jak mówi sam podróżnik, to nie była wycieczka krajoznawcza.

– To nie miała być wyprawa polegająca na tym, że jadę na rowerze i podziwiam widoki, co oczywiście też robiłem, a jest, co oglądać i czym się zachwycać! Przede wszystkim rajd był dedykowany recyklingowi i ochronie Wisły przed zanieczyszczeniem.

– Nasi pracownicy każdego dnia organizują w Polsce (dosłownie od gór aż do morza) zbiórkę i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Już trzeci raz też wstaliśmy od biurek i ruszyliśmy na wspólną wyprawę. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak funkcjonują systemy gospodarki odpadami w "terenie", ale także wspaniała integracja zespołu wokół wspólnego i szlachetnego celu, jakim jest ochrona środowiska naturalnego. Tegoroczna wyprawa wzdłuż Wisły to niezapomniana przygoda i dodatkowa motywacja, aby nasze codzienne działania w firmie (ale także w naszych domach) przynosiły jeszcze większe efekty i korzyści dla środowiska – dodaje dr Robert Wawrzonek, członek zarządu REMONDIS Electrorecycling.

Eko-peleton Cycling Recycling w Wyszogrodzie

Pluszowa lodówka!

Wyprawa ma też swoją maskotkę – cyklistkom i cyklistom towarzyszyła "Lodzia", czyli ponad metrowej wysokości pluszowa lodówka, która namawiała do recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – tzw. elektrośmieci. Jeśli nie zostaną one poddane recyklingowi, to w szybkim tempie potrafią zanieczyścić środowisko. "Lodzia" sprawdziła się kolejny raz jako doskonała maskotka – edukatorka. Zawsze wokół niej gromadziło się mnóstwo dzieci i dziennikarzy, zainteresowanych akcją.

"Lodzia", maskotka wyprawy Cycling Recycling

– Ponad 80 proc. zanieczyszczeń Bałtyku nie pochodzi z plaży, nie są to też odpadki wyrzucane przez statki. Śmieci do Bałtyku trafiają z polskich rzek. Stąd pomysł na przebieg trasy tegorocznej wyprawy. Start na Baraniej Górze, tam gdzie Wisła bierze swój początek, i finał nad Bałtykiem, tu, gdzie niestety śmieci się gromadzą. Bałtyk jest morzem półzamkniętym, więc to, co wrzucimy do rzeki, potem trafi do morza i zostanie w nim już praktycznie na zawsze. Nadmierny rozwój glonów czy sinic, który teraz obserwujemy, jest też związany z tym, że do Bałtyku z rzekami dostaje się bardzo dużo odpadów, w tym też odpadów komunalnych czy ścieków – tłumaczy Dominik Dobrowolski.

Cycling i recycling!

Podczas wyprawy zorganizowano także trzynaście spotkań w trzynastu różnych miastach: Bielsku-Białej, Krakowie Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Wyszogrodzie, Dobrzyniu nad Wisłą, Ciechocinku, Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Tczewie i Gdańsku. Podczas spotkań były prowadzone edukacyjne akcje dla mieszkańców, eko-quizy z nagrodami oraz wywiady dla dziennikarzy, dzięki którym informacja o celach akcji ukazała się m.in. kilkaset razy w Internecie. Właśnie dzięki mediom, licznym relacjom w TV, radio, prasie i w serwisach internetowych o celach akcji i potrzebie recyklingu dowiedziało się minimum milion osób.

Finał Cycling Recycling nad Bałtykiem

– Szukamy różnych sposobów, żeby dotrzeć do mieszkańców z naszą informacją o potrzebie zbiórki i recyklingu elektroodpadów. Przekonujemy ich do właściwych i ekologicznych zachowań. W ramach codziennej pracy każdego roku organizujemy setki edukacyjnych akcji i spotkań w szkołach dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Wierzymy, że w rękach każdego z nas leży ochrona środowiska. Ważne, żebyśmy zrobili pierwszy krok, czyli np. segregowali zużyte elektrosprzęty w domu, nie śmiecili i byli wrażliwi na to, co się wokół nas dzieje. Jeżeli będziemy to robić, to środowisko mniej będzie przez nas wykorzystywane i dzięki temu my też będziemy na tym korzystać, bo im czym czystsze środowisko, tym my jesteśmy po prostu zdrowsi – przekonuje Ewa Skarzyńska, wiceprezes Electro-System Organizacji Odzysku SEiE.

Odcisk stopy na piasku!

Projekt "Cycling-recycling" to nie jest jednorazowe wydarzenie. Na sam pomysł Dominik Dobrowolski wpadł w 2010 roku. Wtedy to postanowił objechać całe Morze Bałtyckie na rowerze. Podróżnik pokonał w tamtym czasie ponad 6 tysięcy kilometrów – przejechał przez wszystkie nadbałtyckie kraje.

Dominik Dobrowolski - pomysłodawca Cycling Recycling

– Podczas podróży dookoła Bałtyku miałem dziesiątki spotkań z różnymi organizacjami pozarządowymi i działaczami ekologicznymi. Stwierdziliśmy, że każdy z nas, jako obywatel, będzie coś robił na rzecz środowiska i ochrony Bałtyku przed śmieciami. No i wtedy powstała ta idea, bym co roku na rowerze przemierzał różne rejony Polski i namawiał do właśnie takich pozytywnych działań – wspomina Dominik Dobrowolski.

– Wszystkim turystom na trwające wakacje daję następującą radę: pamiętajmy, zabierajmy śmieci ze sobą, wrzucajmy do odpowiednich pojemników, plaża niech będzie czyściutka. Po sobie zostawmy tylko odcisk stopy na piasku – w ten sposób chociaż trochę pomożemy Bałtykowi.

"Cycling Recycling 2018 – czyli Wisła z prądem!", to już trzecia ekologiczna wyprawa rowerowa, w której bierze udział eko-peleton złożony z kolarek i kolarzy m.in. pracowników firm REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku SEiE. W 2016 roku eko-peleton przemierzył trasę dookoła Polski, w 2017 roku trasa wiodła wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, w tym roku eko-peleton można było spotkać nad Wisłą, od jej źródeł aż do ujścia w Bałtyku. Wyprawie, jak co roku patronował portal NGO.pl.

Zobacz też fotorelację z wyprawy: Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!

 

Wydarzenie objęte patronatem medialnym portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl.

Źródło: Dominik Dobrowolski
Miejsce: Rzeka Wisła
Organizator:

Dominik Dobrowolski

E-mail:

dominik@cycling-recycling.eu

Www:

http://www.cycling-recycling.eu 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 19 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja ekologiczna
  • ekologia, środowisko
  • recykling
  • rowery
  • zasoby wodne