Przejdź do treści głównej

Innowacja społeczna - Muzyka Przeciw Demencji

autor(ka): Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę:
2018-07-24, 13:23
użytkownik
Muzyka Przeciw Demencji to oddolna inicjatywa tworzona w ramach “Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” - programu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”, mająca na celu wspieranie seniorów cierpiących na Alzheimera i ich opiekunów. Pomysł zakłada przetestowanie dobroczynnego wpływu muzyki na funkcje poznawcze osób dotkniętych chorobą otępienną.

Badania wskazują, że muzyka może przynieść szereg korzyści seniorom cierpiącym na chorobę Alzheimera: poprawiać samopoczucie, stymulować procesy poznawcze, redukować ból. Pomysł Muzyka Przeciw Demencjiprzenosi wyniki badań na grunt praktyczny. Testowanie innowacji składa się z czterech etapów. Pierwszym jest otrzymanie scenariusza sesji i zestawów muzycznych na CD. Drugi krok to przeprowadzenie sesji raz - kilka razy w tygodniu i notowanie spostrzeżeń. Wtedy też powstaje spersonalizowana lista utworów, które według obserwacji opiekuna najlepiej działają na samopoczucie seniora. Ostatni etap to spotkanie w celu omówienia sesji i podzielenia się pomysłami.

Muzyka Przeciw Demencjinie jest w sensie ścisłym terapią, ponieważ nie zakłada udziału wykwalifikowanego terapeuty. Nie może zastąpić już stosowanych metod leczenia. Działanie należy traktować uzupełniająco wobec innych metod terapii. Bezpośrednią inspiracją jest fundacja Music and Memory, która działa w Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich.

W naszym kraju, zgodnie z raportem “Sytuacja osób chorych na Alzheimera w Polsce”, brakuje przemyślanego programu, specjalnie adresowanego do szczególnych potrzeb osób z demencją. Otępienie jest ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym, który w najbliższych latach będzie bardzo szybko narastać. W Polsce, według szacunkowych danych ten problem zdrowotny dotyczy ok. pół miliona osób. Do roku 2030 ta liczba najprawdopodobniej się podwoi.

Więcej informacji na www.sieciwsparcia.pl.

Projekt “Generator Innowacji. Sieci Wsparcia”jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem projektu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w Akcji”.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
Miejsce: Warszawa, Mokotowska, Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie
Organizator:

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

Adres:

Mokotowska 55, 00-542 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 627 46 41

E-mail:

biuro@e.org.pl

Www:

http://www.e.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • chorzy
  • edukacja kulturalna
  • edukacja zdrowotna
  • integracja społeczna
  • ochrona zdrowia
  • rodziny
  • seniorzy