Przejdź do treści głównej

Czy uda się skontrolować NIK?

autor(ka): Sieć Obywatelska Watchdog Polska
2018-07-16, 13:01
Czy Naczelna Izba Kontroli, instytucja, która na mocy Konstytucji RP jest naczelnym organem kontroli, da się skontrolować obywatelom? Staramy się o to od prawie trzech lat. 18 lipca 2018 r. spotkamy się w sądzie (Naczelny Sąd Administracyjny, godz. 12:30, sala b).

We wrześniu 2018 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska wysłała do NIK-u wniosek, w którym pytała o nagrody przyznane pracownikom pełniącym funkcje publiczne. NIK po przedłużeniu terminu realizacji wniosku udzielił nam informacji jedynie o nagrodach dla ścisłego kierownictwa instytucji i odmówił podania pozostałych informacji, uznając, że wnioskujemy o informację przetworzoną. Zdaniem Stowarzyszenia przedmiotem wniosku są informacje proste. 18 lipca będzie kolejna rozprawa w tej sprawie.

Biorąc pod uwagę przewlekłość postępowań sądowych, informacje o nagrodach przyznanych pracownikom NIK-u w latach 2013, 2014 mamy szansę poznać ok. 2020 roku. Czy wtedy te dane będą w jakikolwiek sposób użyteczne? Czy instytucja, która sama kontroluje, nie powinna podlegać społecznej kontroli?

Więcej w tekście: Najwyższa Izba Kontroli bez kontroli


Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Organizator:

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Adres:

Ursynowska 22 lok. 2, 02-605 Warszawa-Mokotów, woj. mazowieckie

Tel.:

22 844 73 55

Faks:

22 207 24 09

E-mail:

biuro@siecobywatelska.pl

Www:

http://www.siecobywatelska.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • działania strażnicze
  • informacja publiczna
  • państwo, polityka
  • prawa obywatela
  • współpraca z administracją