Przejdź do treści głównej

Fake news i zagrożenia algorytmów [infografika]

autor(ka): Soldevelo Social Impact Foundation
2018-07-12, 12:14
użytkownik
Stosowanie algorytmów staje się z każdym dniem coraz powszechniejsze. Firmy i instytucje państwowe chcą podejmować decyzje na podstawie faktów i dowodów opartych o twarde dane. Algorytmy w oparciu o statystykę rekomendują im najlepsze wybory w danym momencie. Są one w stanie również przewidzieć niektóre przyszłe zjawiska. Niemniej coraz popularniejsze stosowanie algorytmów wiąże się również z wieloma niebezpieczeństwami.

Określenie „algorytm” zazwyczaj odnosi się do serii „zakodowanych procedur” lub też „logicznej serii kroków organizacji i działaniu na danych, aby osiągnąć zamierzony cel”. W znaczeniu potocznym, mianem „algorytmu” nazywa się po prostu skrzyżowanie kodu, danych i automatycznych decyzji.

Osobiście najczęściej mamy do czynienia z algorytmami najprawdopodobniej wtedy, kiedy korzystamy z mediów społecznościowych. To one dobierają treści, które do nas docierają.

Jak na to wskazują badania przeprowadzone w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych, około 35 procent ludności tego kraju otrzymuje swoje informacje prosto z Facebooka i podobnych mu portali. Jedynie o jeden procent więcej osób zamiast mediów społecznościowych wybiera serwisy informacyjne tworzone przez profesjonalnych dziennikarzy.

W połączeniu z błędami w algorytmach powoduje to rozpowszechnianie się tak zwanych „fake news”, czyli plotek, kłamliwych informacji, czy po prostu propagandy. W ich wyniku nasze uprzedzenia ulegają zwielokrotnieniu, a nasza perspektywa na świat jest mocno zniekształcona.

Dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o algorytmach – tylko odpowiednia wiedza o nich i o tym, jak działają, może nas uchronić przed dezinformacją.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy na: www.soldevelofoundation.org

 


Pliki do pobrania

Źródło: Soldevelo Social Impact Foundation
Organizator:

Soldevelo Social Impact Foundation

Adres:

Aleja Zwycięstwa 96 98, 81-451 Gdynia,

Tel.:

690 020 966

E-mail:

kontakt@soldevelofoundation.org

Www:

http://soldevelofoundation.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • nowe technologie