Przejdź do treści głównej

Cykl audycji o uzależnieniach behawioralnych Fundacji Inspiratornia

autor(ka): Maja Ruszpel
2018-07-11, 10:08
użytkownik
Intencją cyklu jest dyskusja o nowych, nie zawsze znanych i rozumianych w Polsce, uzależnieniach behawioralnych. W każdy czwartek o godzinie 21:30 na antenie Radia RDC słuchacze zaproszeni są do rozmowy na tematy, takie jak na przykład: uzależnienie od pracy, uzależnienie od seksu czy gier online.

Audycje przygowutuje i porowadzi wraz z dziennikarzem Robertem Łuchniakiem, Maja Ruszpel – dziennikarka i terapeutka. Ruszpel od ponad 10 lat zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat uzależnień. Jak sama mówi: - Uzależnienia są poważnym problemem zdrowia publicznego. 800 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu, co druga osoba, która zgłasza się do leczenia z powodu narkotyków ma problemy z powodu używania marihuany, a prawie 30 tyś Polaków jest uzależnionych od hazardu. Ostatnie 30 lat to czas, kiedy na świecie pojawiły się także nowe uzależnienia, nazywane behawioralnymi, a XXI wiek został określony przez psychologów „erą uzależnień”.

Dane z badań mówią same za siebie: według najnowszych doniesień naukowców, uzależnienie od pracy może dotykać aż 10 procent społeczeństwa; w przypadku uzależnienia od seksu to 3 do 6 procent, a uzależnienia od zakupów od 1 do 8 procent. Szacuje się, że w samej Polsce 15 procent osób korzystających z nowoczesnych gier online jest zagrożonych uzależnieniem. One także zgłaszają się do poradni leczenia uzależnień.

- Chcemy odpowiedzieć na pytanie, co wpłynęło na to, że uzależnienia behawioralne stały się tak powszechnym problemem w XXI wieku; dlaczego pierwsze doniesienia na ich temat w kilkutysięcznej historii ludzkości pojawiły się dopiero niespełna 100 lat temu, a rozwój tej epidemii przypadł na ostatnie 40 lat – mówi Ruszpel.

Podczas audycji prezentowany jest nie tylko rys historyczny, ale również aspekt kulturowy i społeczny występowania uzależnień behawioralnych. Opisane są zmiany cywilizacyjne, jakie miały wpływ na ich rozwój. Jednocześnie, dyskutanci nawiązują do aktualnej wiedzy światowej i kryteriów medycznych, według których diagnozuje się te zaburzenia - omawiane są najnowsze badania i doniesienia naukowe.

- Nasza wiedza bowiem ciągle się zmienia. Już w przyszłym roku, dzięki polskim naukowcom, do klasyfikacji ICD-11 zostanie włączony, po raz pierwszy w historii, seksoholizm. Jednocześnie, część uzależnień behawioralnych nadal nie ma ujednoliconych kryteriów diagnostycznych – trwają bowiem badania i ciągłe dyskusje pomiędzy badaczami. Tak jest w przypadku uzależnienia od gier online – dodaje Ruszpel.

Nowe uzależnienia to zjawisko, które wymaga nowych, skutecznych narzędzi oraz metod udzielania pomocy osobom potrzebującym. W czasie trwania cyklu audycji omawiane są więc nowoczesne, oparte na dowodach naukowych rodzaje psychoterapii, które są pomocne w leczeniu uzależnień behawioralnych.

- Terapia pracoholizmu czy seksoholizmu nie zasadza się, jak często bywa w uzależnieniach chemicznych, na wymuszeniu abstynencji – tłumaczy Ruszpel. – To zupełnie inny sposób pracy z pacjentem: wspierający zdrowy stosunek do danej czynności, a nie jej unikanie.

Maja Ruszpel chce zapraszać do rozmów ekspertów, którzy od wielu lat, na co dzień zajmują się tą tematyką. Osoby doświadczone i obeznane z tematem - zarówno praktyków czyli terapeutów uzależnień, jak i teoretyków czyli naukowców, badaczy.

- Przede wszystkim chcę się skupić na Polsce – mówi autorka cyklu - na tym, jak problemy związane z uzależnieniami behawioralnymi przejawiają się w naszym społeczeństwie. Będę rozmawiać z reprezentantami różnych ośrodków naukowych i terapeutycznych w całej Polsce. Na szczęście, mamy ich coraz więcej i warto promować ich wiedzę oraz ich osiągnięcia – mówi Ruszpel.

Audycje realizowane są dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Odbywają się co czwartek o godzinie 21:30 w Polskim Radiu RDC. Osoby zainteresowane tematem mogą przesyłać swoje pytania oraz sugestie na adres Fundacji.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Inspiratornia
Organizator:

Fundacja Inspiratornia

Adres:

Zielone Zacisze 3 lok. 111, 03-294 Warszawa-Targówek, woj. mazowieckie

Tel.:

606 662 355

E-mail:

dominika.k.grydlik@gmail.com

Www:

http://fundacja-inspiratornia.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja zdrowotna
  • osoby uzależnione
  • polityka społeczna
  • problemy społeczne, uzależnienia, profilaktyka