Przejdź do treści głównej

Konflikt we wschodniej Ukrainie. PAH alarmuje: sytuacja cywilów coraz cięższa

autor(ka): Paula Langnerowicz
2018-06-29, 15:01
użytkownik
Slavik (24 l.) i Katia (34 l.) w Centrum Integracyjno-Informacyjnym PAH w Awdiejewce. Fot. Paweł Głogowski
Trwająca od czterech lat wojna wpływa na niemal każdy aspekt życia mieszkańców wschodniej Ukrainy. Polska Akcja Humanitarna od 2015 roku prowadzi tam stałą misję, jej pracownicy alarmują, że w szczególnie trudnej sytuacji są osoby wewnętrznie przemieszczone. Już 1,5 miliona osób opuściło swoje domy i dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju.

Wysokie bezrobocie i podwyżki cen wpływają jednak na wszystkich mieszkańców, także w miejscowościach oddalonych od linii frontu.

Sytuację osób poszkodowanych przez wojnę dobrze obrazują problemy mieszkańców Awdiejewki. To jedna z miejscowości, w których z powodu ostrzałów niszczących infrastrukturę regularnie wstrzymywane są dostawy wody i gazu. W czasie walk w niebezpieczeństwie są także mieszkańcy. Dach domu 47-letniej Iriny został kompletnie zniszczony, w ostrzale ranna została jej matka, 70-letnia Ałła. Płot przy domu pełen jest dziur po odłamkach. Rodzina otrzymuje od PAH wsparcie finansowe.

W Awdiejewce działa też jedno z trzech prowadzonych przez PAH Centrów Integracyjno-Informacyjnych, w których pomocy udzielają prawnicy, psychologowie i pracownicy socjalni. Z ich porad korzystają między innymi 24-letni Slavik, który z powodu niepełnosprawności porusza się na wózku inwalidzkim oraz opiekująca się nim 34-letnia Katia. Slavik i Katia przed wojną byli sąsiadami, ich domy zostały jednak całkiem zniszczone. Zamieszkali razem z babcią i siostrą Slavika oraz córką Katii w wynajmowanym mieszkaniu. Dzięki rehabilitacji i lekom Slavik mógł poruszać się samodzielnie, ale przedłużający się konflikt sprawił, że obecnie nie stać go na leczenie.

– Wielu osób takich jak Slavik nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Muszą dokonywać codziennych trudnych wyborów, wybierać między zakupem jedzenia, leków a opłaceniem rachunków. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które musiały uciekać ze swoich domów – ceny wynajmu mieszkań potrafią przekraczać wysokość ich dochodów – mówi Paula Langnerowicz z Polskiej Akcji Humanitarnej.

PAH zapewnia mieszkańcom wschodniej Ukrainy doradztwo zawodowe, pomoc psychologiczną, prawną oraz socjalną. Najbardziej potrzebującym przekazuje wsparcie finansowe. Remontuje także toalety oraz odbudowuje sieć wodno-sanitarną w szpitalach i przedszkolach.

Pomóż mieszkańcom wschodniej Ukrainy wpłacając pieniądze:


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Polska Akcja Humanitarna
Organizator:

Polska Akcja Humanitarna

Adres:

Aleja Solidarności 78A, 00-145 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

501 701 192

E-mail:

pah@pah.org.pl

Www:

http://www.pah.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • bezpieczeństwo
  • dobroczynność
  • działalność międzynarodowa
  • pomoc humanitarna