Przejdź do treści głównej

Zwycięzcy konkursu nagrodzeni. „Recycling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe” [relacja]

autor(ka): Fundacja Vive Serce Dzieciom
2018-06-15, 14:11
14 czerwca odbył się finał 2. edycji konkursu „Recycling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe”, organizowanego przez Fundację VIVE Serce Dzieciom wspólnie z Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W pokonkursowej wystawie zostały pokazane wszystkie zgłoszone prace dzieci ze świętokrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Gala finałowa i prezentacja nagrodzonych prac wydarzyła się 14 czerwca w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Laureatów konkursu wyłoniła Kapituła, która oceniała zgodność prac z tematem konkursu, pomysłowość i inwencję, a także kompozycję i walory artystyczne. Członkowie Kapituły dokonali wyboru 12 zwycięskich prac w trzech kategoriach:

  • Dziedzictwo Materialne,
  • Dziedzictwo Naturalne,
  • Dziedzictwo Niematerialne „Legendy Świętokrzyskie”.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne zarówno dla siebie, jak i reprezentowanej szkoły, które nauczyciele biorący udział w projekcie, przeznaczą na wyposażenie pracowni plastycznych. Dodatkowo przyznano 4 pozaregulaminowe wyróżnienia dla uczniów z: Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Złotej oraz wyróżnienie specjalne dla Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu. Otrzymało ono promesę o wartości 1000 zł na rozwój sali plastycznej. Uroczystego wręczenia nagród dokonali – Andrzej Bętkowski, Wicewojewoda Świętokrzyski, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Katarzyna Nowacka, Dyrektor Wydziału Organizacji i Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Kielcach.

- Serdecznie gratuluję i dziękuję za zaangażowanie, włożoną pracę i niebywałą pomysłowość pokazaną w pracach konkursowych. Wskazanie zwycięzców było wyzwaniem. Zgłoszenia nadsyłali młodzi utalentowani ludzie, zaangażowani mocno w ideę promowania recyklingu tekstyliów, którzy przygotowali piękne prace o wysokim poziomie artystycznym. – powiedziała Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management, przewodnicząca kapituły konkursu. – Dziękuję uczniom i nauczycielom prowadzącym projekt w swoich szkołach za udział w konkursie, nadesłane obrazy i obecność podczas Gali. – dodała.

Uroczystość wręczenia nagród uświetniły występy taneczne Joanny Kwiecień i Miłosza Łojewskiego, uczniów 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach, Emilii Kwiecień ze Szkoły Podstawowej nr 39 i Filipa Krochmala z Gimnazjum Integracyjnego w Kielcach, a także wokalny Moniki Smorągiewicz z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych i pokaz gry na trąbce Kaliny Skowron, uczennicy Szkoły Podstawowej w Kłucku oraz Szkoły Muzycznej w Kielcach.

Dziedzictwo kulturowe województwa świętokrzyskiego

Komisja Europejska, wspierając tworzenie silnej zbiorowej pamięci i tożsamości Europejczyków, rok 2018 ustanowiła Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Z tego też powodu tegoroczna edycja konkursu „Recycling na miarę” była poświęcona dziedzictwu kulturowemu województwa świętokrzyskiego.

- Region może poszczycić się bogactwem legend, opowieści i tradycji oraz promowany jest za granicą jako region zielony, ekologiczny, któremu nieobce są idee świadomego dbania na co dzień o środowisko naturalne już od najmłodszych lat, jak też recyklingu na szeroką skalę minimalizującego zużycie surowców i wielkość odpadów poprzez tworzenie zamkniętego cyklu ich przetwarzania. – powiedziała Grażyna Jarosz, Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom. – Z ogromną przyjemnością wspieramy projekt Fundacji VIVE Serce Dzieciom i z satysfakcją obserwujemy rozkwitające talenty młodych ludzi w województwie świętokrzyskim. – dodała.

Sześć zwycięskich prac konkursowych zostanie zaprezentowanych już w najbliższy weekend 16 – 17 czerwca podczas Altonale 2018 w Hamburgu. Inicjatorką zaprezentowania obrazów jest Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej, zasiadająca w Kapitule tegorocznej edycji konkursu. Impreza to coroczny z olbrzymimi tradycjami festiwal promującymi ekostyl w codziennym życiu i turystyce, przyciągający 100 tys. odwiedzających.

O konkursie

Fundacja VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach już po raz drugi wspólnie zorganizowały konkurs „Recycling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe”. Skierowany jest do świętokrzyskich szkół podstawowych i gimnazjów, a polega na przygotowaniu obrazów z materiałów tekstylnych pochodzących z recyklingu. Ideą projektu jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów tekstylnych oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do recyklingu. Konkurs „Recykling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe” jest częścią szerszego nurtu Textile Upcycling, mającego na celu pokazanie różnych możliwości wtórnego przetwarzania materiałów tekstylnych.

W skład Kapituły konkursu „Recycling na miarę. Świętokrzyskie Dziedzictwo Kulturowe” wchodziły: Pani Agnieszka Servaas, Prezes VIVE Management, Maria Kowalczyk, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego, Katarzyna Ziółkowska, Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach, Małgorzata Wilk – Grzywna, Dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej, Weronika Mojecka, Kierownik Działu Promocji Muzeum Narodowego w Kielcach, Stanisław Blinstrup, dziennikarz Radia Kielce, Jarosław Machnicki, Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, Tomasz Irski, animator w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W projekcie uczestniczyło 27 szkół z województwa świętokrzyskiego, które otrzymały po 30 kg bezpłatnych materiałów tekstylnych, pochodzących z recyklingu. Surowiec tekstylny, o łącznej wadze 800 kg, został dostarczony przez Fundację VIVE Serce Dzieciom w ramach współpracy z firma VIVE Textile Recycling. Wykorzystali go młodzi artyści do stworzenia prac konkursowych zgodnie z tematyką tej edycji.

Informacje o konkursie zamieszczone są na stronach: www.fundacjavive.org; www.plastyk.kielce.pl; www.textileupcycling.pl.


Źródło: Fundacja Vive Serce Dzieciom
Organizator:

Fundacja Vive Serce Dzieciom

Adres:

Olszewskiego 6, 25-663 Kielce, woj. SK

Tel.:

41 347 63 50 wew. 107

Faks:

41 347 63 55

E-mail:

fundacja@vive.com.pl

Www:

http://www.fundacjavive.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja
  • edukacja ekologiczna
  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • młodzież
  • recykling