Przejdź do treści głównej

Zrozumieć seniora z demencją - Dziś Światowy Dzień Praw Osób Starszych

autor(ka): Magdalena Świąć
2018-06-15, 11:17
użytkownik
Blisko co czwarta osoba po 80. roku życia w Polsce cierpi z powodu demencji i wiążących się z nią zmian w psychice, myśleniu i pamięci. 15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Bycie zrozumianym i prawo do opieki, to dwie ogromne potrzeby seniorów.

Problemy z pamięcią, urojenia, agresja oraz rozmaite stany lękowe to trudności dotykające większości osób w podeszłym wieku. Wielu opiekunów i osób bliskich nie zdaje sobie sprawy z czego wynikają te wyzwania i jak sobie z nimi radzić.

- Według szacunków GUS, w Polsce blisko jedna czwarta wszystkich osób po 80. roku życia dotknięta jest chorobą Alzheimera. Osoby ciepiące na demencję zmieniają się z dnia na dzień. Osłabiona zostaje ich pamięć, nasilają się wahania nastroju, pojawia szereg objawów, będących wyzwaniem dla otoczenia – tłumaczy Iwona Przybyło, trener, doradca i pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z seniorami. – Świadomy opiekun wie, że agresywne zachowania jego podopiecznych nie są wymierzone przeciwko niemu, a niechęć do wykonywania niektórych czynności może się brać z bardzo konkretnych lęków, na które często można znaleźć proste rozwiązania. Dlatego tak ważne jest zdobywanie wiedzy i kształcenie umiejętności opiekunów – podkreśla.

Może w tym pomóc warsztat organizowany przez Akademię Opiekunów 29. czerwca w Krakowie. W jego ramach dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, naukowiec, autorka licznych artykułów, prekursor metody Snoezelen w Polsce, od lat współpracująca z placówkami opieki senioralnej w Polsce, opowie o zmianach w psychice i funkcjonowaniu poznawczym osób starszych i podzieli się swoimi doświadczeniami.

- To już kolejny warsztat Akademii, oferujący praktyczną pomoc dla opiekunów osób starszych. Tym razem, skupiamy się na demencji i problemach psychicznych, które dotyczą coraz większej liczby starszych podopiecznych w Polsce – mówi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów. – Oprócz specjalistycznej wiedzy i strategii opiekuńczych, uczestnicy zyskają również szansę na omówienie konkretnych przykładów, z którymi spotykają się podczas codziennej pracy. Na naszą pomoc mogą liczyć opiekunowie rodzinni, zawodowi oraz wszyscy zainteresowani możliwością dokształcenia się i rozwoju zawodowego – zachęca.

Więcej o wydarzeniu przeczytać można na stronie Akademii Opiekunów oraz na jej profilu na Facebooku.

Zapisy na warsztaty dostępne są pod adresem: www.warsztatakademiaopiekunow.evenea.pl. Z zapisem wiąże się stosunkowo niewielka opłata pozwalająca na sfinansowanie wydarzenia.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Akademia Opiekunów
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • ochrona zdrowia
  • polityka społeczna
  • seniorzy