Przejdź do treści głównej

Wirtualne Muzeum Fotografii. Tysiące fotografii dostępnych on-line

autor(ka): Fundacja Archeologia Fotografii
2018-06-14, 15:55
fot. http://fotomuzeum.faf.org.pl/
Wirtualne Muzeum Fotografii, dostępne pod adresem www.fotomuzeum.org.pl, to nowa baza zdjęć i wiedzy na temat polskiej fotografii.

www.fotomuzeum.org.pl

Rozbudowany portal pozwala na bezpłatne przeglądanie skanów z archiwów opracowywanych przez Fundację Archeologia Fotografii, ale też ale też wybranych zbiorów fotograficznych z innych instytucji – m. in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Pola Magnetyczne, Fundacji dla Filmu i Fotografii, Stowarzyszenia Fotoreporterów Droga.

Portal pełni przede wszystkim funkcję bazy on-line – już dziś umieściliśmy w nim ponad 50 tysięcy zdjęć. Znajdują się tu m.in. prace Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, ale też zbiory anonimowych fotografów ze zbiorów partnerskich instytucji. Można je przeglądać na wiele sposobów, a wyniki w łatwy sposób filtrować: po rodzaju materiału, archiwum czy typie obiektu. Wszystkim poszukującym szczegółowych informacji i konkretnych zdjęć polecamy wyszukiwanie zaawansowane.

WMF zawiera też artykuły – krótkie teksty napisane przez badaczy fotografii, naukowców, dziennikarzy, pisarzy, kuratorów skupiające się na wybranych tematach. Jest to alternatywny sposób poznawania zdjęć umieszczonych w bazie a także narzędzie do poszerzania wiedzy o historii i teorii czy interpretacji fotografii. Przeczytać można m.in. tekst Macieja Szymanowicza o socrealistycznych portretach Zbigniewa Dłubaka, Agnieszki Pajączkowskiej o fotografii wernakularnej albo Urszuli Zajączkowskiej, która na podstawie zdjęć m.in. Wojciecha Zamecznika i Zofii Chomętowskiej pisze o roślinach, jakie pojawiają na ruinach powojennej Warszawy.

Chcielibyśmy, żeby oprócz bazy zbiorów on-line portal WMF był też miejscem odsyłającym do podobnych projektów, stąd na dole strony można znaleźć linki do innych polskich i światowych baz udostępniających zbiory fotograficzne on-line.

Wszystkie zdjęcia umieszczone są tu zdjęcia można bezpłatnie i bez ograniczeń przeglądać, jednak ich publikowanie czy publiczne wyświetlanie wymaga odpowiednich licencji – w tym celu zachęcamy do kontaktu: .

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu Kultura Cyfrowa 2016.


Źródło: Fundacja Archeologia Fotografii
Organizator:

Fundacja Archeologia Fotografii

Adres:

Andersa 13 klatka V, 00-159 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 628 14 64

E-mail:

fundacja@faf.org.pl

Www:

http://faf.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja kulturalna
  • kultura
  • sztuka