Przejdź do treści głównej

I przedszkolaki troszczą się o czystość wód [relacja]

autor(ka): Organizatorzy
2018-06-07, 15:16
Fot. Pan Karp zarybia Wisłę, 2018
Ponad 140 tysięcy węgorzy i sandaczy trafiło do Wisły w ramach czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu „Pan Karp zarybia Wisłę”, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ryb. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci, które najlepiej poradziły sobie z wyznaczonym przez organizatorów zadaniem namalowania dwuwymiarowego komiksu. Finałowe zarybianie, z udziałem małych zwycięzców, odbyło się 7 czerwca.

Partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród ponownie był ANWIL.

W konkursie „Pan Karp zarybia Wisłę” w tym roku wzięły udział dzieci z 41 przedszkoli i szkół podstawowych z 9 województw. Maluchy musiały zmierzyć się z zadaniem stworzenia, za pomocą ołówka, kredek lub farb, komiksu inspirowanego przygotowaną przez organizatorów bajką o smoku i rybaku.

Spośród prawie 250 nadesłanych prac, jurorzy wybrali te najciekawsze, a ich autorów nagrodzili zaproszeniem do wspólnego zarybiania Wisły. Zwycięzcy, pod okiem ichtiologa, rybaków oraz eksperta z Towarzystwa Promocji Ryb, 7 czerwca, zasilili wody najdłuższej polskiej rzeki łączną liczbą 140 tysięcy narybku sandacza i węgorza. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Zakładowa Straż Pożarna ANWILU.

– Najważniejszą częścią konkursu jest zarybianie rzeki, dlatego niezwykle cieszy mnie fakt, że do tej pory, w ramach jego trzech edycji, do wód trafiło łącznie aż 38 tysięcy sztuk narybku. W tym roku powiększamy ten wynik o kolejne 140 tysięcy sztuk, wpuszczając do Wisły po raz pierwszy – tak ważne dla zachowania równowagi ekologicznej rzeki – sandacze, a także, ponownie, węgorze, pożądane w Wiśle, ale jednocześnie zagrożone wyginięciem. Liczę na to, że prowadzone przez nas działania wpłyną na wzrost populacji tego cenionego w Polsce gatunku – powiedział Zbigniew Szczepański, Prezes Towarzystwa Promocji Ryb.

Z kolei Beata Krupińska, Dyrektor ds. Bezpieczeństwa, Jakości i Środowiska w ANWIL S.A. podkreśliła: – Troska o środowisko i dbałość o zasoby naturalne jest jednym z naszych priorytetów. Inicjujemy oraz współorganizujemy akcje o charakterze edukacyjnym, dzięki którym ANWIL wnosi swój wkład w kształtowanie świadomości ekologicznej w Polsce. Poprzez realizowane przedsięwzięcia prośrodowiskowe, takie jak „Pan Karp zarybia Wisłę”, zapraszamy mieszkańców miasta i okolicznych gmin do współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej.


Źródło: inf. nadesłana
Organizator:

Towarzystwo Promocji Ryb

Adres:

Długosza 4b lok. 30, 87-100 Toruń, woj. KP

Tel.:

56 654 47 12

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • edukacja ekologiczna
  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • Wisła
  • zasoby wodne
  • zwierzęta