Przejdź do treści głównej

Zakaz coraz bliżej! 8 czerwca obchodzimy szósty Ogólnopolski Dzień Cyrku bez Zwierząt

autor(ka): Fundacja Viva
2018-06-07, 13:23
Fundacja Viva! od lat walczy o wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski. W 2016 roku przeprowadziła śledztwo w cyrkach na terenie Polski, którego efektem był nie tylko raport dotyczący warunków przetrzymywania i prezentowania zwierząt, ale także pierwszy w Polsce interwencyjny odbiór z cyrku niedźwiedzia, 3 żółwi i krokodyla.

Ta interwencja udowodniła nie tylko to, że zwierzęta w cyrkach cierpią na choroby wynikające z braku warunków bytowych. Niedźwiedź Baloo miał zanik mięśni, próchnicę w kanałach zębowych i głęboką stereotypię, krokodyl i żółwie cierpiały na krzywicę, miały miękkie pancerze i inne liczne schorzenia.

– Komisja do Spraw Petycji rozpatrzyła pozytywnie naszą petycję dotyczącą zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, pod którą podpisało się ponad 125 tysięcy osób – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva.

Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach jest częścią kompleksowej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, której projekty złożyli posłowie zarówno PiS, jak również PO i Nowoczesnej. Nowelizacja ustawi Polskę wśród państw, które o zwierzętach i ich prawach myślą szeroko i nowocześnie.

– Mamy nadzieję, że już po wakacjach ustawa wejdzie w życie. Fundacja Viva zadeklarowała przejęcie opieki i znalezienie miejsca w schroniskach i azylach dla wszystkich zwierząt, które “stracą pracę” w cyrkach – dodaje Wyszyński.

Symboliczne akcje z okazji Dnia Cyrku bez Zwierząt odbędą się w Bełchatowie, Łodzi, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie, Rzeszowie i Warszawie.


Źródło: Fundacja Viva
Organizator:

Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt - Viva

Adres:

Kawęczyńska 16 lok. 39, 03-772 Warszawa-Praga-Północ, woj. mazowieckie

Tel.:

22 828 43 29

Faks:

22 584 91 89

E-mail:

biuro@viva.org.pl

Www:

http://www.viva.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • prawa zwierząt
  • zwierzęta