Przejdź do treści głównej

Znany dominikanin o. Ludwik Wiśniewski gościł w Rzeszowie [relacja]

autor(ka): Dominik Łazarz
2018-06-01, 09:09
użytkownik
W Klasztorze Ojców Dominikanów w Rzeszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie ze znanym dominikaninem o. Ludwikiem Wiśniewskim połączone z promocją jego najnowszej książki „Nigdy nie układaj się ze złem”, której współwydawcą jest WSIiZ w Rzeszowie. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 200 osób z Rzeszowa i Polski południowo-wschodniej.

Spotkanie miało na celu wywołanie dyskusji dot. najbardziej aktualnych wyzwań przed którymi stoi obecnie Polska i Kościół. Z kolei pretekstem do organizacji spotkania była ostatnio wydana książka pt. „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, autorstwa dominikanina i rekolekcjonisty o. Ludwika Wiśniewskiego OP. Warto wspomnieć, że w czasach żelaznej kurtyny Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD (Stasi) umieściło nazwisko o. Ludwika na liście sześćdziesięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjonistów.

Ponadto stolica Podkarpacia była kolejnym miastem po Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Poznaniu i Warszawie, gdzie zawitał o. Ludwik, ze swoją książką.

Wydarzenie uroczyście otworzył dr Wergiliusz Gołąbek – Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, który powitał zgromadzonych gości, przybliżył genezę powstania książki „Nigdy nie układaj się ze złem”, a także przedstawił szacownego gościa, podkreślając - Państwo wiecie, że Ojciec Ludwik Wiśniewski, to postać, która budzi - w Polsce i nie tylko - wielkie zainteresowanie.

Prezentując książkę o. Ludwika, dr Wergiliusz Gołąbek podkreślił - Książka Ojca Ludwika sięga do źródeł, do istoty ewangelii, sięga do istoty antropologii chrześcijańskiej, odwołuje się do takich klasyków jak dominikanin św. Tomasz z Akwinu, mam tu na myśli słynny esej „Plac Wolności”. Głos zabrał także ojciec Jacek Siepsiak, dyrektor Wydawnictwa WAM, które było współorganizatorem spotkania.

Następnie rozpoczęła się główna część spotkania czyli rozmowa z o. Ludwikiem Wiśniewskim, przeprowadzona przez redaktora Grzegorza Boratyna.

Podczas rozmowy poruszono m. in. kwestie dotyczące komunizmu w Polsce, współczesnego postrzegania roli Kościoła, duchowieństwa, istoty wiary, znaczenia kłamstwa i prawdy w naszym życiu, roli Papieża Franciszka, a także ostatnich, słynnych i wzbudzających kontrowersje artykułów o. Wiśniewskiego w „Tygodniku Powszechnym”.

- Wszelkie zło w życiu osobistym zaczyna się od kłamstwa, ale także i w życiu społecznym, w życiu państwa, jak i kościoła. Dlatego tak ogromnie ważną rzeczą jest dawać świadectwo prawdzie – mówił o. Ludwik Wiśniewski – Co oznacza żyć prawdą? To znaczy, tak bardzo żyć prawdą, że jeżeli w którymś momencie stwierdzę, ze rzeczywistość jest inna niż myślałem, to należy umieć zmienić swoje poglądy.

Druga część spotkania miała formę interaktywną, pytań ze strony publiczności. W jej trakcie Dominikanin rozwijał kwestie dotyczące wiary, duchowieństwa, sytuacji politycznej w kraju, swojego życia, a także budzącego emocje pomysłu całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

Podczas wydarzenia wiele osób skorzystało z możliwości nabycia książki o. Ludwika Wiśniewskiego „Nigdy nie układaj się ze złem”, a także innych publikacji Wydawnictwa WAM. Po wykładzie nie zabrakło również chętnych do zdobycia autografów i dedykacji Mistrza. Organizatorami spotkania byli: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, Wydawnictwo WAM oraz Klasztor Dominikanów w Rzeszowie. Partnerem wydarzenia „Tygodnik Powszechny”, a patronat honorowy objął Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Biuro Prasowe WSIiZ
Miejsce: Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie
Organizator:

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • czytelnictwo
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • państwo, polityka
  • religia