Przejdź do treści głównej

Pracownia Efektu Domina zaczęła działanie od międzynardowej debaty [relacja]

autor(ka): Kulczyk Foundation
2018-05-23, 09:11
użytkownik
Dominika Kulczyk podczas inauguracji Pracowni Efektu Domina - fot Andrzej Iwańczuk
- Trzeba patrzeć na problemy świata poprzez problemy konkretnych ludzi i rozwiązywać je razem z nimi. Pomoc to zwracanie potrzebującym możliwości wyboru, dlatego musi być oparta na szacunku i zrozumieniu. Do tego, między innymi, wniosku doszli uczestnicy pierwszej międzynarodowej debaty Kulczyk Foundation, do udziału w której Dominika Kulczyk zaprosiła sławy światowego dziennikarstwa. Debata zainaugurowała działanie Pracowni Efektu Domina.

- Żyjemy w paradoksalnych czasach, nigdy nie były tak dobre i tak złe jednocześnie. Żyjemy w świecie, który będąc tak dobrze zorganizowany i tak bogaty jest jednocześnie domem dla ponad 3 miliardów ludzi żyjących za mniej niż dwa i pół dolara dziennie – powiedziała w dyskusji Lyse Doucet, szefowa korespondentów zagranicznych BBC podczas debaty „Jak naprawić świat tam, gdzie się popsuł?”. Debata zainaugurowała we wtorek (22 maja 2018 r.) działalność wyjątkowego miejsca na mapie organizacji dobroczynnych w Europie - Pracowni Efektu Domina. To warszawskie centrum działań społecznych i edukacyjnych Kulczyk Foundation, którego celem jest promocja idei dialogu, otwartości i wrażliwości społecznej jako najważniejszego elementu nowoczesnych programów dobroczynności.

- Pomoc zaczyna się od rozmowy – powiedziała Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation otwierając Pracownię Efektu Domina. Dialog, empatia i zrozumienie to filary nowoczesnych programów dobroczynności. Promocja tych wartości to najważniejsze zadania naszego centrum dialogu – dodała.

Pracownia Efektu Domina ma być nie tylko centrum promocji idei otwartości i empatii, ale przede wszystkim miejscem debat o dobroczynności i pomaganiu. Pracownia będzie też zapleczem merytorycznym działań Kulczyk Foundation i centrum integracji wszystkich obszarów funkcjonowania Kulczyk Foundation – programów wsparcia, programów edukacyjnych i integracyjnych.

W Pracowni Efektu Domina Kulczyk Foundation realizować będzie spotkania, warsztaty i debaty związane z ideą pomagania na zasadzie efektu domina. Będzie to także przestrzeń, gdzie, w ramach realizowanego przez Kulczyk Foundation programu WIEM. CZUJĘ... POMAGAM!, spotykać się będą nauczyciele i wychowawcy realizujący scenariusze lekcyjne uczące empatii i postaw obywatelskich. Przestrzeń Pracowni będzie też miejscem spotkań i pogłębienia wiedzy dla koordynatorów realizowanego przez Kulczyk Foundation projektu ZÓŁTY TALERZ, w ramach którego dożywianych jest każdego dnia w Polsce 12 170 dzieci.

Pierwszą międzynarodową debatą zorganizowaną przez Kulczyk Foundation w Pracowni Efektu Domina była rozmowa na temat tego, jak wypracować skuteczny model pomocy międzynarodowej, przeciwdziałać złemu traktowaniu dzieci i kobiet i jak mądrze odnieść się do zjawiska uchodźstwa. Odpowiedzi na te pytania poszukiwały światowej sławy dziennikarki wojenne: Francesca Borri, Lyse Doucet oraz Joanie De Rijke. Wszystkie trzy pracowały w reporterskim świecie depesz z frontu i na pierwszej linii świadczenia pomocy. Wielokrotnie dotykały problemów świata, obserwując kryzysy i miejsca w potrzebie na całym świecie. Osobiście poznały miejsca, w których znajdują się poszkodowani, wykluczeni i porzuceni. Z ich punktu widzenia kluczem do poprawy świata jest akceptacja, interwencja i integracja. Tylko uruchomienie efektu domina może zapoczątkować proces trwałych zmian.

- Należy pamiętać, że pomoc humanitarna powinna wspierać, a nie niszczyć zalążki społeczeństwa obywatelskiego na miejscu i wspierać idee wolontariatu – mówi ekspert organizacji humanitarnych Michał Przedlacki, który wraz z Dominiką Kulczyk poprowadził debatę.

Pracownia Efektu Domina mieści się przy ul. Ogrodowej 3 w Warszawie. Więcej informacji o idei Pracowni na stronie www.pracowniaed.pl


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Kulczyk Foundation
Miejsce: Pracownia Efektu Domina, Ogrodowa 3, Warszawa, woj. Mazowieckie
Organizator:

Kulczyk Foundation

Adres:

Krucza 24/26, 00-526 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

225223131

E-mail:

office@kulczykfoundation.org.pl

Www:

http://www.kulczykfoundation.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dialog społeczny
  • dobroczynność, filantropia
  • działalność charytatywna
  • edukacja
  • media
  • pomoc humanitarna