Przejdź do treści głównej

Nowi ludzie w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM [relacja]

autor(ka): Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej PCPM
2018-05-22, 13:03
Rekruci podczas ćwiczeń. Fot. archiwum PCPM
Rekrutacja nie była łatwa. Zmęczenie, stres, ćwiczenia w trudnych warunkach pod bacznym okiem instruktorów i psychologa oraz sprawdzian umiejętności medycznych. Temu wszystkiemu musieli sprostać kandydaci do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Z 24 uczestników, którzy przystąpili do rekrutacji wyłoniliśmy 17 osób. To nowi członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM (Poland EMT PCPM – Poland Emergency Medical Team PCPM). Wśród nowo przyjętych jest 9 lekarzy, 2 położne, 1 farmaceuta, 2 ratowników medycznych i 3 pielęgniarki. – Szukaliśmy przede wszystkim dobrze wykwalifikowanych profesjonalistów. Osób, które potrafią pokonać strach, umieją pracować w zespole, mają dobrą orientacje w terenie, ale także kondycję fizyczną – wyjaśnia Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Pierwszym etapem kwalifikacji do grupy medycznej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej było wysłanie zgłoszenia. Tu kluczowa była znajomość języka angielskiego, która pozwoliła w dużym stopniu wyselekcjonować kandydatów do drugiej fazy eliminacji, czyli ćwiczeń w terenie.

Uczestnicy oceniani byli przez 24 godziny na dobę, m.in. pod kątem wiedzy medycznej i pracy zespołowej. Każda grupa rekrutów miała swojego opiekuna, który przyglądał im się na każdym etapie działań. Jednym z ćwiczeń było rozstawienie namiotu medycznego w całkowitej ciemności, innym ewakuacja poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc. Przejście rekrutacji to jednak dopiero początek funkcjonowania w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM. Zanim nowi członkowie pojadą na misje czeka ich seria szkoleń i ciężka praca. Dzięki temu będą mieli szansę stać się częścią jedynej w Polsce grupy medycznej szybkiego reagowania, gotowej do wyjazdu na miejsce katastrofy w ciągu 24 godzin.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM również przechodzi regularne szkolenia podnoszące kwalifikacje – m.in. do certyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której rezultatem będzie umieszczenie Zespołu w pierwszej dwudziestce certyfikowanych grup medycznych na świecie. W najbliższym czasie Zespół Ratunkowy będzie prowadził szkolenia na misjach Fundacji PCPM w Palestynie i Libanie, kontynuując przekazywanie wiedzy medycznej służbom publicznym wyżej wymienionych krajów. Do tej pory Ratownicy PCPM brali udział w akcjach ratunkowych m.in. podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, powodzi w Peru, działań zbrojnych na Ukrainie czy w Iraku oraz kryzysie humanitarnym w Ugandzie i Libanie.


Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej PCPM
Organizator:

Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"

Adres:

Sarmacka 14 lok. 15, 02-972 Warszawa-Wilanów, woj. mazowieckie

Tel.:

690 900 987

Faks:

22 833 60 22

E-mail:

info@pcpm.org.pl

Www:

http://www.pcpm.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • ochrona zdrowia
  • pomoc humanitarna