Przejdź do treści głównej

Maróz 2018. „Takie będą Rzeczypospolite, jaka ich lokalna aktywność” [relacja]

autor(ka): Ignacy Dudkiewicz, ngo.pl
2018-05-21, 03:00
Fot. Jędrzej Godlewski
Wybory do samorządu, lokalna perspektywa na ogólnopolskie tematy oraz finansowanie inicjatyw społecznych na wsi – to jedne z najważniejszych wątków Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. W Marózie aktywiści i aktywistki spotkali się już po raz siedemnasty.

Po raz kolejny wieś położona niedaleko Olsztynka na kilka dni stała się de facto stolicą polskiego zaangażowania społecznego. Ponad 300 działaczy i działaczek z całej Polski spotkało się, by wymienić doświadczeniami, zainspirować, porozmawiać o wyzwaniach i szansach. I choć ich działalność nie zawsze jest dostrzegana przez ogólnopolskie media, to często właśnie ona najmocniej decyduje o jakości życia w Polsce na poziomie lokalnym.

Globalne tematy, lokalna perspektywa

Wśród podnoszonych tematów nie zabrakło problemów szeroko dyskutowanych w debacie publicznej i politycznej w Polsce: jakości demokracji, wspierania przez biznes działań obywatelskich, kryzysu demokracji przedstawicielskiej, populizmu, jakości powietrza czy sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Trudno jednak nie dostrzec, że perspektywa działaczy i działaczek lokalnych jest często inna niż komentatorów i komentatorek czy polityków i polityczek z dużych miast. Jest to w efekcie perspektywa jednocześnie nieobecna w przestrzeni publicznej, jak i najmocniej wpływająca na rzeczywistość w małych miejscowościach i na wsiach.

Pytanie o to, jak tą rzeczywistość zmieniać – środkami aktywności obywatelskiej, kontroli i dialogu z władzą, tudzież ubiegania się o stanowiska w nadchodzących wyborach samorządowych – było kluczowym wątkiem rozmów w Marózie. Nie dziwi, że jednym z ważniejszych tematów wspólnego namysłu uczestników i uczestniczek spotkania była strategia przyjmowana w najbliższych wyborach – od przepytywania kandydatów i kandydatek, przez udział w kampanii oraz pracę w komisjach wyborczych lub w roli obserwatorów podczas głosowania, aż po kandydowanie.

Buzująca energia społeczna

Podczas spotkania dyskutowane były również tematy szczegółowe związane między innymi z finansowaniem działań, strategią ich komunikacji i promocji czy pracą z pamięcią lokalną. Była to również okazja do poznania się, nawiązania nowych więzi i współpracy, odnowienia starych kontaktów, integracji i zainspirowania się działaniami innych. A także, co często podkreślali uczestniczy i uczestniczki spotkania, do naładowania akumulatorów dzięki zobaczeniu, jak wielu jest „takich jak my”. Energia społeczna buzowała przez cały czas trwania programu, jak również po jego zakończeniu w trakcie wspólnej zabawy.

Wydarzenie organizowane przez Fundację Wspomagania Wsi oraz Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA ponownie odwiedził w tym roku również Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, wraz z zespołem. Podzielił się ze zgromadzonymi swoimi refleksjami na temat uczestnictwa obywatelskiego w życiu społeczności lokalnej. Kierowniczka Centrum Projektów Społecznych w Biurze RPO, Barbara Imiołczyk, uznała zaś ową aktywność za kluczową dla teraźniejszości i przyszłości Polski. – Takie będą Rzeczypospolite, jaka ich lokalna aktywność – mówiła, wskazując również na wyzwania związane między innymi z wykluczeniem komunikacyjnym całych wsi i miejscowości.

Uczestniczący w spotkaniu w Marózie mieli ponadto możliwość opowiedzenia zespołowi Rzecznika Praw Obywatelskich o trapiących ich problemach i uzyskać informacje, co można zrobić, by je rozwiązać.

Zdjęcia: Jędrzej Godlewski

 

W portalu ngo.pl będziemy w kolejnych miesiącach podejmować rozmaite wątki dyskutowane w Marózie z uwzględnieniem perspektywy lokalnych aktywistów i aktywistek. Wszystkich zainteresowanych współpracą na tej płaszczyźnie, prosimy o kontakt:


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 3 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • inicjatywy oddolne
  • organizacje w polityce
  • rozwój regionalny
  • społeczeństwo obywatelskie
  • współpraca między organizacjami