Przejdź do treści głównej

Kącik kulinarny dla małych pacjentów onkologicznych i ich rodzin w Bydgoszczy [relacja]

autor(ka): Fundacja "Dr Clown"
2018-05-11, 11:47
Wolontariuszki Fundacji Dr Clown z małym pacjentem w Bydgoszczy
Istnieją oddziały szpitalne, gdzie mali pacjenci przebywają miesiącami, a nawet latami - oddziały onkologiczne. Gros z tego czasu spędzają tam również ich opiekunowie i najbliżsi. Z troski o ich samopoczucie i pragnienia uczynienia chwil spędzonych w szpitalu bardziej przyjaznymi Fundacja „Dr Clown” przy wsparciu firmy FRoSTA stworzyła kącik kulinarny dla małych pacjentów onkologicznych i ich rodzin.

Ma on ułatwić bliskim chorych dzieci przygotowywanie zdrowych posiłków, a samym pacjentom uprzyjemnić posiłki z najbliższymi i wprowadzić w szpitalną przestrzeń element koloru i magii.

Kącik powstał na Oddziale Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Mali pacjenci i odwiedzający ich rodzice spędzają na tym oddziale często miesiące, a nawet lata, pozbawieni komfortu i bezpieczeństwa własnego domu. W przypadku rodzin, które chcą spędzić z chorymi dziećmi tak wiele czasu, jak to jest możliwe, oznacza to utrudnienie w przygotowywaniu i spożywaniu pełnowartościowych posiłków.

– Na co dzień odwiedzamy pacjentów szpitala im. Antoniego Jurasza z "Terapią śmiechem". Teraz cieszymy się, że możemy zadbać o dobre samopoczucie również rodzin małych pacjentów z onkologii, które odwiedzają dzieci w szpitalu, niejednokrotnie spędzając tam znaczną swojego czasu – mówi Beata Kotlewska, Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Bydgoszczy.

Projekt kącika kulinarnego objął zmiany w infrastrukturze, wyposażenie oddziału w dwie nowe lodówki, kuchenkę mikrofalową oraz dziecięcą zastawę. Umożliwia to rodzicom chorych dzieci przechowywanie produktów spożywczych i przygotowywanie posiłków, na dzieci zaś czekają kolorowe sztućce, talerzyki i tacki ułatwiające spożywanie posiłków w łóżkach. Udekorowanie ścian w barwne motyle wprowadza zaś w szpitalną przestrzeń element koloru i magii, tak potrzebnej każdemu dziecku, a w szczególności tym malcom i ich rodzinom, którzy zmagają się z chorobą i utrudnieniom wynikającym z hospitalizacji i szpitalnej rutyny.

Uroczyste otwarcie kącika odbyło się 10 maja 2018 roku. Partnerem Fundacji „Dr Clown” w tym projekcie jest firma FRoSTA.

Fundacja „Dr Clown” realizuje program „Terapii śmiechem i zabawą” w polskich szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji - „doktorzy clowni”, w kolorowych strojach i z czerwonymi noskami niosą uśmiech i za pomocą interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. Każdego roku wolontariusze fundacji „Dr clown” docierają do 60 000 podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.

Bydgoscy „doktorzy clowni” w zeszłym roku dotarli z „Terapią śmiechem” w szpitalach w Bydgoszczy do ponad 3700 pacjentów.

Więcej informacji o Fundacji „Dr Clown”: www.drclown.pl, www.facebook.com/fundacja.dr.clown, www.facebook.com/drclown.bydgoszcz


Źródło: Fundacja "Dr Clown"
Organizator:

Fundacja "Dr Clown"

Adres:

Jagiellońska 58 lok. 128A, 03-468 Warszawa-Praga-Północ, woj. mazowieckie

Tel.:

22 854 05 01

Faks:

22 266 81 53

E-mail:

info@drclown.pl

Www:

http://www.drclown.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • chorzy
  • dzieci
  • ochrona zdrowia
  • rodziny