Przejdź do treści głównej

Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego: Pierwsze miejsce dla projektu z Polski!

autor(ka): opr. MM, ngo.pl
2018-05-09, 12:48
W 2018 roku Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego otrzymuje polski projekt, który gromadzi młodzież chcącą odkryć historię jeńców więzionych w obozie Stalag VIII A w Görlitz-Zgorzelcu.

Laureaci edycji 2018

I miejsce: Worcation - Polska

Worcation to dwutygodniowe międzynarodowe spotkanie młodzieży o charakterze worcampu. Uczestnicy spędzają wspólnie czas, w ciągu dnia biorąc udział w różnych warsztatach. Warsztaty związane są tematycznie z historią II wojny światowej, na przykładzie jeńców więzionych w tym okresie w Stalagu VIII w Görlitz/Zgorzelcu. Po szkoleniu uczestnicy pracują w charakterze archeologów albo przeprowadzają wywiady z więźniami i ich rodzinami.

II miejsce: Juvenilia - Włochy

Juvenilia to projekt, którego celem jest wzbudzić zainteresowanie operą, baletem i teatrem wśród osób poniżej 35 roku życia. Juvenilia organizuje wymianę kulturalną w różnych europejskich miastach i negocjuje ceny biletów, aby były bardziej dostępne. Uczestnicy mogą udać się za kulisy przedstawień i spotkać się z artystami, cieszyć się wycieczkami po mieście i spotkać ludzi z innych krajów o podobnych zainteresowaniach.

III miejsce - Never arrived 2 - Malta

Trzecią nagrodę otrzymuje młoda somalijska uchodźczyni i blogerka Farah Abdullahi Abdi, która napisała dwie książki o frustracjach i trudnościach związanych z byciem uchodźcą w Europie. Farah chce pokazać, że uchodźcy nie przybywają do Europy, aby spowodować chaos, ale są gotowi na przyjęcie Europy i przyczynienie się do jej rozwoju. Farah przemierzyła Europę, rozmawiając z uczniami o swoim życiu i oferując im inny punkt widzenia na kwestie migracji i uchodźstwa.

Nagroda im. Karola Wielkiego na Emmanuela Macrona

W czwartek, 10 maja, Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego za 2018 rok otrzyma prezydent Francji Emmanuel Macron "za swoją pasję i zaangażowanie dla Europy". To wyróżnienie przyznawane jest corocznie od 1950 roku wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.

Laureaci nagrody młodzieży z Karola Wielkiego będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z nim.

O Nagrodzie dla Młodzieży im. Karola Wielkiego

Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego ma zachęcić młodych ludzi do udziału w projektach, które pogłębiają integrację europejską. Co roku przyznają ją Parlament Europejski i Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu.

Przedstawiciele wszystkich 28 narodowych projektów zostali zaproszeni na ceremonię wręczenia nagrody 8 maja w Akwizgranie, gdzie przyznano im dyplomy i medale. Pierwsza trójka otrzymała odpowiednio 7,5 tys. euro za pierwsze miejsce, 5 tys. euro za drugie i 2,5 tys. euro za trzecie.

Śledź wydarzenia związane z nagrodą na Twitterze @EUYouthPrize i #ECYP2018.


Informacja pochodzi ze stron internetowych instytucji europejskich.

Źródło: Parlament Europejski
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • historia
  • młodzież
  • współpraca międzynarodowa
  • wychowanie