Przejdź do treści głównej

Niech żyje światło!

autor(ka): Beata Kenig
2018-04-20, 16:00
użytkownik
Czy zjawiska fizyczne da się poznać i zrozumieć bez zagłębiania się w skomplikowane definicje i wzory? Okazuje się, że tak! Przekonali się o tym wszyscy ci, którzy w dniach 13-16 kwietnia odwiedzili wystawę interaktywną "Niech żyje światło!" w bibliotece miejskiej Poczytalnia w Legionowie. Można tu było m.in. znaleźć odpowiedzi na pytania: Czym właściwie jest światło? Czy kolor czerwony w tęczy różni się od fioletowego tylko... kolorem?

Inicjatorem wystawy była Fundacja Wega, powstała pięć miesięcy temu fundacja, ktorej celem jest popularyzacja nauk ścisłych oraz wiedzy o ludziach nauki, zarówno mężczyznach, jak i kobietach. Podczas tego wydarzenia, zorganizowanego przez fundację, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Poczytalnię, odwiedzający mogli dotknąć kilkudziesięciu eksponatów, posłuchać i zobaczyć pokazy i doświadczenia, wraz z dziećmi skonstruować domowy spektroskop przy stoisku dla konstruktorów i konstruktorek.

Autor i koordynator wystawy, profesor Grzegorz Karwasz z UMK, który od ponad 20 lat angażuje się w organizowanie wydarzeń popularyzujących naukę w całej Polsce, wygłosił serię krótkich wykładów i pokazów dla ponad 200 uczniów z legionowskich szkół. A uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie zaprezentowali odwiedzającym, jak działa drukarka 3D, pompa ciepła oraz ogniwo fotowoltaiczne. Partnerami wystawy był wspomniany Zespół Szkół, Fundacja Edukacja dla Przyszłości oraz Kamera Klara, która nauczyła dzieciaki i ich rodziców, jak z dostępnych w domu materiałów wykonać wymyślne lampy.

Patronatu honorowego udzielił Starosta Legionowski Robert Wróbel oraz Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski.

Duża liczba odwiedzających, którzy zechcieli przyjść do Poczytalni i wraz z rodzinami poobcować z nauką, choć pogoda za oknem bardziej zachęcała do długich wypadów rowerowych, jest najlepszym dowodem na to, że wciąż istnieje zapotrzebowanie na takie wydarzenia i wciąż warto je organizować.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Wega
Miejsce: Biblioteka Miejska Poczytalnia, Legionowo, woj. mazowieckie
Organizator:

Fundacja Wega

Adres:

Polna 40, 05-123 Chotomów, woj. Mazowieckie

Tel.:

502263929

E-mail:

wegafundacja@gmail.com

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja pozaformalna
  • hobby, zainteresowania
  • nauka i technika