Przejdź do treści głównej

Polskie fundacje, architekci i kolekcjonerzy pomogą zbudować szkoły dla potrzebujących

autor(ka): Fundacja Razem Pamoja
2018-04-13, 14:21
archiwalne
Trzecia Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej Fundacji Razem Pamoja „Kolekcjonerzy Filantropami” odbędzie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniu 25 kwietnia 2018 r. Głównym celem, na który zostaną przeznaczone pieniądze z aukcji, jest dokończenie budowy szkoły w Jacmel na Haiti, rozpoczętej przez Fundację Polska-Haiti, oraz budowa nowej szkoły w slumsie Mathare w Nairobi - obydwie projektu Macieja Siudy.

Istnieją miejsca na świecie, gdzie dostęp do wody pitnej, elektryczności czy książek jest luksusem, na jaki stać niewielu. Grupa działaczy pod skrzydłami dwóch polskich fundacji postawiła sobie za cel wybudowanie szkół dla najbardziej potrzebujących w dwóch z takich miejsc. Dokonają tego dzięki pomocy kolekcjonerów, którzy podarowali prace ze swoich kolekcji na charytatywną aukcję dzieł sztuki. Aukcja odbędzie się w kwietniu w Warszawie, a dochód z niej zostanie przeznaczony na wybudowanie szkół zaprojektowanych pro bono przez grupę architektów.

Trzecia Charytatywna Aukcja Sztuki Współczesnej Fundacji Razem Pamoja „Kolekcjonerzy Filantropami” odbędzie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w dniu 25 kwietnia 2018 r. o godzinie 19.00, a 24 i 25 kwietnia od 12.00 do 18.00 można obejrzeć prace w ramach wystawy przedaukcyjnej.

Celem, na który zostaną przeznaczone pieniądze z aukcji, jest dokończenie budowy szkoły w Jacmel na Haiti, rozpoczętej dzięki działaniom fundacji Polska-Haiti oraz budowa nowej szkoły w slumsie Mathare w Nairobi, gdzie Pamoja działa od lat. Projekty obydwu szkół powstają pro bono, a zaprojektowała je pracownia architektoniczna Macieja Siudy – jednego z czołowych polskich architektów.

Budowę szkoły im. Jana Pawła II w Jacmel zainicjowała Fundacja Polska-Haiti na skutek tragicznych wydarzeń na Haiti w roku 2010, kiedy to kraj został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Prezeską fundacji jest Zofia Pinchinat-Witucka, córka Polki i Haitańczyka, którą tragedia dotknęła personalnie i postanowiła działać na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wsparcie systemu szkolnictwa na Haiti.

– W wyniku działań Fundacji Polska-Haiti w ciągu 2 lat udało się zebrać kwotę 2 400 000 zł, w znacznej części dzięki pomocy Caritas Polska. Pierwszy etap budowy zakończył się w 2015 roku i doprowadził do zrealizowania budynku w stanie surowym. Na dokończenie realizacji niezbędne jest zebranie około 800 000 zł – podsumowuje Zofia Pinchinat-Witucka.

Aby wspomóc Polska-Haiti w dokończeniu budowy szkoły, zainspirowana ideą, jaka stoi za zbudowaniem szkoły na Haiti, do akcji włączyła się Fundacja Razem Pamoja, której maksymą jest hasło „Poznawać, działać, dzielić się”.

– Zainteresował nas motyw pytania o potencjał alternatywnych modeli edukacji do powodowania zmiany społecznej i sformułowania konkretnej odpowiedzi w postaci projektu alternatywnej przestrzeni szkolnej dostosowanej do trudnego środowiska społecznego – mówią przedstawiciele Fundacji Razem Pamoja, która już po raz trzeci organizuje aukcję dzieł sztuki.

Tym razem dochód z aukcji zostanie przeznaczony na dokończenie szkoły w Jacmel. Dodatkowym celem jest wybudowanie szkoły w slumsie Mathare w Nairobi, w którym Fundacja od lat realizuje projekty edukacyjne, społeczne i artystyczne.

Dzięki życzliwości artystów zeszłoroczne aukcje skończyły się sukcesem i udało się zebrać znaczące kwoty na działania fundacji Razem Pamoja w Kenii, Indonezji i w Polsce. Tegoroczna aukcja jest już trzecią aukcją charytatywną organizowaną przez Fundację Razem Pamoja. Jednak ta edycja różni się od poprzednich tym, że dzieła na nią zostały przeznaczone nie przez artystów, a przez czołowych kolekcjonerów polskich, którzy zrezygnowali z nich w swoich prywatnych kolekcjach na rzecz niesienia pomocy najuboższym.

W akcję włączyli się czołowi polscy kolekcjonerzy, którzy wystąpili w roli filantropów i przekazali prace najznamienitszych artystów, takich jak: Tadeusz Hasior, Alfred Lenica, Natalia LL, Jerzy Nowosielski, Ewa Partum, Marek Raczkowski.

– Kolekcjonerzy uważani są za niechętnych do dzielenia się okazami ze swoich kolekcji. Jednak nam udało się niemożliwe. Włączenie się kolekcjonerów do aukcji to bezprecedensowe połączenie efektów etycznych, artystycznych i kolekcjonerskich. Bardzo cieszymy się z takiego obrotu sprawy, ponieważ zależy nam na powodowaniu zmiany społecznej. Podarowane dzieła sztuki pozwolą bowiem dokonać dwóch innych dzieł. Chcemy szukać zmiany społecznej, alternatywnych modeli edukacji, rzadkich form oddziaływania sztuki – mówi Bartosz Przybył-Ołowski, prezes Fundacji Razem Pamoja

Projekty szkół

Projekty obydwu szkół powstają pro bono, a wykonała je pracownia architektoniczna Macieja Siudy – jednego z czołowych polskich architektów, nagradzana takimi wyróżnieniami, jak „Taking Buildings Down“ nowojorskiego instytutu architektury Storefront for Architecture, „Gaudi 3“ Francuskiego Instytutu Architektury i wieloma innymi. Te projekty to unikalne dzieła sztuki architektonicznej, będące wyrazem precyzyjnego przemyślenia problemu alternatywnych przestrzeni, środowisk i modeli edukacji w odpowiedzi na konkretne wyzwania społeczne.

– Idea projektów zakłada odejście od klasycznej topologii szkoły z wyraźnym podziałem na korytarz i sale lekcyjne na rzecz otwartych, zdemokratyzowanych przestrzeni do uczenia się – mówi Siuda.

Szkoła w Jacmel, Haiti

Szkoła zajmuje powierzchnię 2000 m2, posiada izby lekcyjne dla blisko 600 dzieci, pokoje dla nauczycieli, bibliotekę, salę komputerową oraz kuchnię ze stołówką. Projekt tworzy nową topologię szkoły. Brak tu wyraźnego podziału na komunikację i edukację. Zaprojektowana jest forma otwarta, gdzie sposób użytkowania definiuje czas: w trakcie zajęć całe wnętrze służy za przestrzeń do nauczania, zaś podczas przerwy jako ogólnodostępna komunikacja. Rozmyte są granice między korytarzem a salami wykładowymi.

Budynek wypełnia całą długość działki, dzieląc ją tym samym na pół. Po przeciwnych stronach obiektu powstają dwa patia o odmiennym charakterze: zielone, ciche, przeznaczone do kontemplacji i nauki oraz otwarte, z bieżnią, boiskiem i placem do uprawiania sportu i rekreacji. Szkoła w sposób dosłowny staje się narzędziem łączącym zabawę z edukacją.

W roku 2014 Szwajcarska Fundacja Holcim Award zaliczyła projekt do grona 8 najważniejszych powstających realizacji architektonicznych powstających w Ameryce Południowej w latach 2013-2015.

Szkoła w Mathare Slum, Nairobi, Kenia

Budowa rozpoczęła się na wiosnę 2018 roku. Idea projektu zakłada stworzenie środowiska do nauczania. Architekci dążą do zdekonstruowania typowego myślenia o szkole jako budynku zamkniętym. Zaprojektowali miejsce pobudzające kreatywność, chęć poznawania i wyobraźnię. Tym samym ściany, podłogi, stropy, zamiast ograniczać, mają stymulować.

Budynek ma zostać pozbawiony zwartej formy, na rzecz serii elementów przestrzeni, które razem tworzą ekosystem dydaktyczny. Celem jest stworzenie modelu edukacji przyszłości, wolnego od nadmiernej kontroli i nadzoru. Szacowane koszty wybudowania całej szkoły to 600 tys. zł.

O organizatorze aukcji:

Fundacja Razem Pamoja zrzesza artystów, społeczników i filozofów i nauczycieli przede wszystkim z Polski, Kenii i Indonezji. Od 2010 roku działa na dwóch podstawowych, wzajemnie uzupełniających się i przenikających filarach: Sztuce i Edukacji.

Początkowo, przede wszystkim, skupiała się na organizowaniu współpracy uczniów i nauczycieli z Polski i Kenii. Jednak coraz silniejsze działania w obrębie sztuki, powiększające się grono przyjaciół, większe doświadczenie, uruchomienie przestrzeni sztuki na trzech kontynentach, spowodowało rozszerzenie spektrum działalności i przesunięcie akcentów z projektów stricte edukacyjnych na te o wymiarze artystycznym lub artystyczno-edukacyjnym.

Fundacja Razem Pamoja stworzyła galerię Księgarnia | Wystawę w Krakowie, Mathare Art Gallery w Nairobi oraz Sesama w Yogyakaracie. Ponadto organizuje lub partycypuje w szeregu innych przedsięwzięć artystycznych edukacyjnych i politycznych. Współpracowała z instytucjami publicznymi takimi jak: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, Gdańska Galeria Miejska w Gdańska, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, National Museum w Nairobi.

Od 2016 roku Fundacja Razem Pamoja jest organizacją pożytku publicznego.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Fundacja Razem Pamoja
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium, Jazdów 2, 00-467 Warszawa, woj. mazowieckie
Data wydarzenia: od 2018-04-23 do 2018-04-25
Organizator:

Fundacja Razem Pamoja

Adres:

Józefińska 9, 30-529 Kraków, woj. małopolskie

Tel.:

+48 512 177 706

E-mail:

bartek@pamoja.pl

Www:

http://www.pamoja.pl 

Organizator:

Fundacja Polska - Haiti

Adres:

Filtrowa 36, 02-032 Warszawa-Ochota, woj. mazowieckie

Tel.:

22 825 82 82

E-mail:

fundacja@polska-haiti.org

Www:

http://www.polska-haiti.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność charytatywna
  • działalność międzynarodowa
  • pomoc humanitarna
  • pomoc rozwojowa