Przejdź do treści głównej

Ada Palka po raz kolejny w drużynie Czystych Tatr

autor(ka): Stowarzyszenie "Czysta Polska"
2018-04-11, 15:29
użytkownik
Ada Palka i ambasadorzy. Fot. Archiwum Adrianny Palki
Ada Palka – lekkoatletka, trenerka i od lat wielka przyjaciółka Stowarzyszenia "Czysta Polska" – znów dołączy do drużyny Czystych Tatr. W dniach 29-30 czerwca w Zakopanem pomoże nam posprzątać góry, a naszych wolontariuszy wyprawi na szlak odpowiednio przygotowanych i… rozgrzanych. – Warto wziąć udział i dawać innym dobry przykład – mówi nasza ambasadorka, która już po raz trzeci będzie nas wspierać podczas sprzątania śmieci na tatrzańskich szlakach.

– Ten projekt jest pokrewny z moją działalnością. Na co dzień pracuję jako trener personalny. Uczę ludzi jak mają zdrowo żyć, jak powinni dbać o swoje ciało i jak mają zdrowo jeść. Dbałość o zdrowie jest ściśle związana ze środowiskiem w jakim żyjemy. Im czystsze środowisko, tym zdrowsze życie. Projekt Czyste Tatry to nie tylko dbanie o środowisko, ale poznanie ciekawych szlaków i wartościowych ludzi – przyznaje Ada Palka, która już po raz trzeci pomoże nam zbierać odpadki na tatrzańskich szlakach.

Do tej pory trenerka i lekkoatletka wraz z tysiącami wolontariuszy z szerokim uśmiechem na twarzy zbierała śmieci w Tatrach, ale też pomagała uczestnikom odpowiednio przygotować się do wyjścia na szlak. Rozgrzewka z Adą była jednym z obowiązkowych punktów poprzednich finałów Czystych Tatr. Jak mówi, góry to dla niej miejsce wyjątkowe.

– Urodziłam się w Beskidach i chociaż nie pochodzę z Tatr, zawsze, gdy je odwiedzam, czuję jakąś niesamowitą energię, która działa na mnie uspokajająco i nastraja mnie pozytywnie. Nie wyobrażam sobie życia bez gór! – argumentuje nasza ambasadorka.

A jak Ada Palka wspomina poprzednie finału projektu?

– Każdy wspominam niezwykle pozytywnie i twórczo. Z roku na rok przybywa wolontariuszy i partnerów, a ubywa śmieci. Podoba mi się ta zmieniająca się proporcja. Widać, że świadomość Polaków z roku na rok jest coraz większa. Mam też takie szczególne wspomnienia związane z finałami projektu. To na pewno siatkówka w błocie i w pełnym deszczu rok temu. Z kolei dwa lata temu na szlaku tak paliło słońce, że ambasadorzy przyklejali sobie liście na nosy – uśmiecha się nasza wolontariuszka.

Każdy z uczestników otrzyma po zgłoszeniu rękawice, worki na śmieci, specjalny pakiet wolontariusza oraz wytyczne odnośnie szlaku, który zdecyduje się sprzątać. Ada Palka i tym razem zadba o kondycję naszych „zbieraczy”, choć wszystkich niespodzianek na razie nie może zdradzić.

– Będzie mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będzie wspólny trening, który rozgrzeje wszystkich przed wyruszeniem na szlaki. Reszty na razie nie zdradzam – mówi tajemniczo trenerka.

Czy zatem warto zwlekać ze zgłoszeniem na Czyste Tatry 2018?

– Nie! Z jednej strony to wspaniała zabawa z wieloma atrakcjami, a z drugiej projekt edukacyjny, który angażuje do działania mnóstwo ludzi. Idea całej akcji jest świetna. Ma jeden nadrzędny cel – zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Buduje poczucie odpowiedzialności za naturalne środowisko, w którym żyjemy. Warto wziąć w niej udział, dawać dobry przykład – przekonuje Ada Palka.

Naszą ambasadorkę i tysiące wolontariuszy będzie można spotkać w Tatrach już 29 i 30 czerwca. Główną bazą Czystych Tatr 2018 będzie Zakopane, gdzie na Górnej Równi Krupowej powstanie finałowe miasteczko z rozlicznymi atrakcjami. Rejestracja wolontariuszy ruszy już 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Szczegóły na www.CzysteTatry.pl.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie "Czysta Polska"
Organizator:

Stowarzyszenie "Czysta Polska"

Adres:

Plac Szczepański 8, 31-011 Kraków, woj. MA

E-mail:

stowarzyszenie@czystapolska.org.pl

Www:

http://www.czystapolska.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • ekologia, środowisko
  • ochrona przyrody
  • wolontariat
  • wolontariusze