Przejdź do treści głównej

Dalsze losy inicjatywy "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy"

Odpowiedź na potrzebę edukacji żywieniowej w naszym kraju. Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” kontynuuje misję edukacyjnego programu.

Przez 3 lata program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” wspierał pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Dotarł do ponad 2 638 placówek na terenie całej Polski, a 170 edukatorów żywieniowych przeprowadziło warsztaty dla ponad 13 000 pracowników żłobków i przedszkoli! Dalsza edukacja jest możliwa dzięki dietetykom-edukatorom, którzy rozpoczęli własną inicjatywę – Stowarzyszenie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Wielki sukces programu

Edukatorzy żywieniowi w ciągu 3 lat odwiedzili ponad 900 placówek w całej Polsce, a dzięki temu wpłynęli na nawyki żywieniowe ponad 90 000 osób! 93% żłobków i przedszkoli biorących udział w programie zadeklarowało wprowadzenie pozytywnych zmian w swoich jadłospisach, a w każdej odwiedzonej przez edukatora placówce udało się zredukować ilość cukru i soli w diecie dzieci. „Uczestnicy programu, widząc, jak dzieci akceptują nowe produkty wprowadzane do jadłospisu, uwierzyli, że to naprawdę działa! Większość moich placówek do dzisiaj w pełni stosuje zaproponowane im podczas trwania programu zalecenia. Jedna z nich tak bardzo zaangażowała się w promocję zdrowia i edukację żywieniową, że przystąpiła do programu Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Na dzień dzisiejszy Przedszkole nr 50 z Sosnowca jest jedynym w kraju przedszkolem ubiegającym się o krajowy certyfikat” – zaznacza Agnieszka Gruszka, jedna z edukatorów żywieniowych.

Edukatorzy żywieniowi w trakcie 3 lat działalności programu:

  • działali w 15 województwach,
  • przeprowadzili warsztaty dla 13 214 pracowników żłobków i przedszkoli,
  • zrealizowali 23 818 godzin szkoleń (co daje 2 lata i 262 dni),
  • przeanalizowali 19 800 jadłospisów (gdyby dotyczyły one jednej osoby, zweryfikowaliby jej jadłospis od urodzenia do 55. roku życia).

Program wpłynął na placówki, ale także na samych edukatorów

Dietetycy zaangażowani w program podkreślają, że dzięki niemu mieli szansę na bezpłatne szkolenia, a także mogli przekuć teoretyczną wiedzę ze studiów w praktykę. Bożena Moćko, jedna z edukatorek podsumowuje: „Dzięki programowi Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy stawiam na jakość i umiar, ale także na nieustanny rozwój. Wiem, jak ważne jest zaplanowanie zakupów, ale to tylko połowa sukcesu. Równie ważne jest współtworzenie posiłków z dziećmi. Udało mi się stworzyć projekt zajęć praktycznych dla dzieci szkół podstawowych, dzięki którym włączamy je w gotowanie”. Agnieszka Gruszka dzięki wsparciu programu dojrzała do decyzji o stworzeniu miejsca dla dzieci i rodziców, w którym wspólnie mogą rozwijać swoje pasje kulinarne. Tak powstał sosnowiecki „Zakątek Inicjatyw”. Takich projektów rozpoczętych przez edukatorów jest znacznie więcej.

Co dalej?

Mimo wzmożonej edukacji w zakresie znaczenia żywienia w pierwszych latach życia liczba otyłych dzieci w naszym kraju rośnie, a praca edukatorów żywieniowych nadal jest potrzebna. Dlatego powstało Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Dietetycy Stowarzyszenia pracują z rodzicami i dziadkami, dziećmi i kadrą placówek żłobkowych oraz przedszkolnych. „Nasi edukatorzy analizują jadłospisy, proponują zmiany, uczą, jak przygotowywać zdrowe posiłki, jak dostosować dietę do potrzeb i sytuacji, jak dbać o siebie. Prowadzą warsztaty kulinarne i edukacyjne, przygotowują materiały edukacyjne. Pracują także z domami dziecka, w klubach malucha, świetlicach środowiskowych i domach kultury. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest edukacja żywieniowa” – podsumowuje Sylwia Lenartowicz, jedna z osób zasiadających w zarządzie Stowarzyszenia.

Dzięki działalności programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” 121 000 polskich dzieci zdrowiej je, a dzięki temu – zdrowiej rośnie. Liczba ta z roku na rok będzie wzrastać – właśnie dzięki działalności Stowarzyszenia. W marcu 2018 roku Stowarzyszenie pozyskało fundusze na rozwój innowacyjnego Projektu certyfikacji żłobów i przedszkoli w zakresie żywienia w Polsce!

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony był przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację NUTRICIA, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Stowarzyszenie „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” skupia profesjonalnych dietetyków specjalizujących się w żywieniu dzieci. Stowarzyszenie ma 72 członków, zatrudnia 2 osoby. W Zarządzie Stowarzyszenia zasiada 5 osób, Nina Wojtyra – prezes, a także Dorota Szostak, Weronika Szumlak, Sylwia Lenartowicz oraz Łukasz Łagowski. Kontakt: .


Źródło: Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych "Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy"
Organizator:

Stowarzyszenie Edukatorów Żywieniowych "Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy"

Adres:

Flory 1 lok. 8, 00-586 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

E-mail:

zarzad@zdrowojemy.info

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • edukacja
  • ochrona zdrowia
  • rodziny