Przejdź do treści głównej

Jak zostać samorządowcem?

autor(ka): Fundacja im. Stefana Batorego
2018-04-03, 15:11
Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała „Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych 2018 roku”, który ma pomóc w przygotowaniu się do nadchodzących wyborów samorządowych lokalnym działaczom i działaczkom. Eksperci Fundacji podpowiadają, kto jest uprawniony do kandydowania, jak założyć komitet wyborczy i jak prowadzić kampanię.

Z myślą o osobach, które działają w społecznościach lokalnych i chciałyby kandydować, ale nie mają doświadczenia w korzystaniu z biernego prawa wyborczego i nie znają przepisów znowelizowanego Kodeksu wyborczego, Fundacja przygotowała przystępny poradnik. Przyszli kandydaci i kandydatki dowiedzą się z niego, o czym powinni pamiętać chcąc walczyć o mandat.

W poradniku znajdą informacje o:

- ordynacji wyborczej w okręgach jednomandatowych i wielomandatowych; do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,

- sposobu przeliczania głosów na mandaty,

- tworzenia komitetów wyborczych,

- zgłaszania kandydatów i kandydatek,

- reguł kampanii wyborczej, w tym jej finansowania.

Skupiliśmy się przede wszystkim na poradach dla komitetów wyborczych organizacji społecznych i wyborców. Dlaczego? Wybory samorządowe to doskonała okazja dla lokalnych aktywistów i aktywistek, by wziąć sprawy w swoje ręce. Wiemy, że jest wśród nich duże zainteresowanie kandydowaniem i gotowość do brania współodpowiedzialności za losy lokalnych wspólnot, Natomiast brakuje wiedzy o procedurach i regułach jakimi rządzą się wybory. Chcemy im pomóc, bo nie mają za sobą wsparcia eksperckiego silnych organizacji partyjnych - wyjaśnia Katarzyna Rakowska z akcji Masz Głos, Fundacji im. Stefana Batorego.

Prezes Rady Ministrów ogłosi zarządzenie w sprawie wyborów między 16 lipca a 16 sierpnia 2018, wówczas poznamy datę wyborów. Od tego momentu możliwe będzie tworzenie komitetów wyborczych, zgłaszanie list kandydatek i kandydatów oraz prowadzenie kampanii wyborczej.

Materiały dostępne są na stronie www.maszglos.pl, prowadzonej przez Fundację im. Stefana Batorego.


Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego
Organizator:

Fundacja im. Stefana Batorego

Adres:

Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa-Śródmieście, woj. mazowieckie

Tel.:

22 536 02 00

Faks:

22 536 02 20

E-mail:

batory@batory.org.pl

Www:

http://www.batory.org.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • aktywność obywatelska
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • partycypacja
  • prawa obywatela