Przejdź do treści głównej

Gostyń. Poznawali tajniki karate [relacja]

autor(ka): Mirosław Sobkowiak
2018-03-30, 21:26
użytkownik
Na marcowym stażu instruktorskim Shotokan Word Organisation w poznańskiej Akademii Sztuk Walki (zajęcia odbywały się w obiekcie ośrodka sportowego „Halkownia”) spotkali się instruktorzy z wielu krajowych klubów karate, w tym z TKKF „TĘCZA” w Gostyniu.

Staż poświęcony był interpretacji kata Gojushiho oraz elementom kumite (walki). Zajęcia prowadził shihan Robert Sworek (8. Dan) i shihan Waldemar Szwedek (7. Dan), który wyjaśnia: – „Gojushiho oznacza dosłownie ‘54 kroki’. Praktykowanie tego kata przez zaawansowanych mistrzów karate pozwala na lepsze opanowanie trudnych technik i sekwencji, w tym szczególnie niebezpiecznych, ale skutecznych ataków na obojczyk i inne witalne punkty na ciele napastnika”.

Instruktorzy Shotokan Word Organisation przećwiczyli praktycznie metody i sposoby nauki kata Gojushiho, zwracając przy tym uwagę na ważne technicznie szczegóły tego kata, ich prawidłowe zrozumienie oraz wykorzystywanie w realnej samoobronie. To kata przygotowuje do walki z kilkoma przeciwnikami, w tym znającymi rzuty i używającymi niebezpiecznych przedmiotów.

Mirosław Sobkowiak (4. Dan) z TKKF „TĘCZA” dodaje: - Ruchy w kata Gojushiho w wielu sekwencjach wykorzystują zasady technik Aikido. To unikalna cecha Gojushiho ze względu na płynne sekwencje działań, w których każdy ruch wynika z ruchu poprzedniego i wykorzystuje działania i zachowanie przeciwnika. Ze względu na wysoki poziom umiejętności technicznych, to kata jest praktykowane przez zaawansowanych karateków, którzy mają wysokie czarne pasy (stopnie mistrzowskie)”.

Mieczysław Polewski (4. Dan) z TKKF „TĘCZA” podkreśla: - „Kata Gojushiho to małe arcydzieło zaawansowanego karate, wymagające mistrzostwa w sztukach walki”.

Instruktorzy Shotokan Word Organisation – pod okiem Roberta Sworka i Waldemara Szwedka - przećwiczyli też praktycznie elementy kumite: metody i sposoby nauki technik skutecznego ataku, skupiano się zwłaszcza na ważnych technicznie szczegółach zachowań obronnych. Zwracano też uwagę na sposoby kontrolowania przeciwnika podczas ataku oraz elementy zapewniające maksymalną skuteczność ataku.

W stażu, oprócz wyżej wymienionych gostyńskich instruktorów, uczestniczyły też czołowe młode zawodniczki TKKF „TĘCZA”: Daria Pietrzyk i Agnieszka Leciejewska. Klub karate shotokan TKKF „Tęcza”, którego działalność dofinansowują: Gostyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Gmina Gostyń i Powiat Gostyński, zaprasza chętnych na treningi do sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu: w poniedziałki o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; wtorki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; środy o 19.00 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice; czwartki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 12; a w soboty o 15.30 dzieci od 6 do lat 12 oraz rodzice, młodzież od lat 12 i dorośli.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Ognisko Statutowe Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Tęcza"
Organizator:

Ognisko Statutowe Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Tęcza" przy Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Adres:

Władysława Łokietka 2, 63-800 Gostyń, woj. WP

Tel.:

601 071 491

E-mail:

tecza.gostyn@o2.pl

Www:

http://www.facebook.com/tkkftecza 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • sport, wypoczynek