Przejdź do treści głównej

Gdynia. Jedna z głośnych spraw, którą wygraliśmy

autor(ka): Stowarzyszenie Gdynia SOS
2018-03-29, 13:15
użytkownik
Przykład gospodarki terenami zielonymi w Gdyni.

Rok 2008. Władza samorządowa miasta uchwaliła sobie, aby najcenniejszy zielony teren, tuż nad parkingiem samochodowym na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni oddać koles... (o pardon) deweloperom pod zabudowę. Dla ściemy, tu miały by być zabudowane tzw "usługi".

Chodzi o teren zielony (tuż nad brzegiem morskim) na którym onegdaj była wystawa rzeźb lodowych, gdzie odbywają się latem festyny i imprezy muzyczne, a w trakcie Operacji Żagiel to właśnie ten zielony teren z ławeczkami był główną widownią tej morskiej imprezy, z pięknym widokiem na redę portu Gdynia. Obok zielonego terenu zdewastowanej Polanki Redłowskiej, to najdroższy teren w Gdyni a może i w całym województwie pomorskim.

A więc wyłożono (bo tak wymaga prawo) projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego aby ten teren przestał być publiczną zielenią a mógłby zostać zabudowany. Nasze stowarzyszenie zaalarmowało nic nie przeczuwających mieszkańców miasta, ustawiliśmy punkt informacyjny na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni, 30 m od tego miejsca i zbulwersowanym spacerowiczom przedstawiliśmy te plany. Z niedowierzaniem mieszkańcy miasta czytali dokumenty, gremialnie podpisując protest przeciw takiej rabunkowej gospodarce najpiękniejszymi terenami nadmorskimi Gdyni.

Stowarzyszenie oficjalnie złożyło zastrzeżenia do tego projektu, braliśmy udział w burzliwej debacie publicznej na ten temat. Koniec końców, prezydent miasta wycofał się z tych planów i teren pozostał (na razie, na jak długo?) terenem zielonym na którym dzisiaj latem gdynianie rozkładają leżaki i koce i gdzie porą letnią odbywają się muzyczne koncerty. Ale "Zadymy" w obronie tego terenu zielonego przy Bulwarze, jaką urządziliśmy jako stowarzyszenie, pewnie władza nam długo nie zapomni...


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Gdynia SOS
Organizator:

Stowarzyszenie Gdynia SOS

Adres:

Wincentego Pola 11 lok. 1, 81-433 Gdynia, woj. PM

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność lokalna
  • ekologia
  • miasto
  • rozwój lokalny
  • ruchy miejskie
  • wspólnoty i społeczności lokalne