Przejdź do treści głównej

Pierwsze dziecko w sosnowieckim oknie życia

autor(ka): Caritas Diecezji Sosnowieckiej
2018-03-20, 13:40
19 marca 2018 r o godzinie 21:35 w sosnowieckim Oknie Życia po raz pierwszy uruchomił się alarm. To znak, że w Oknie jest dziecko. Okazało się, że to nowo narodzony chłopczyk.

Dzięki inicjatywie Caritas Diecezji Sosnowieckiej 29 września 2009 roku Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił pierwsze w Diecezji Okno Życia. To szczególne miejsce dające nadzieję znajduje się przy Klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.

Pierwsze dziecko ma szansę przeżyć swoje życie dzięki temu, że ktoś zostawił je właśnie tutaj. Bezpieczne, bez zagrożenia życia, ponieważ w ciągu pięciu minut dziecko zostaje otoczone opieką, a w przeciągu piętnastu – jest już absolutnie bezpieczne, pod opieką lekarzy.

W poniedziałkowy wieczór swój dyżur pielęgniarski odbywała Siostra Ambrozja, to ona jako pierwsza zajęła się dzieckiem. Niemowlę było zadbane, owinięte w kocyki, nie płakało, było bardzo spokojne. Matka nie zostawiła przy nim żadnego listu, dlatego nie jest nam znany powód jej decyzji.

To pierwsza taka sytuacja w Klasztorze, dlatego wszystkim towarzyszyły niezwykłe emocje. „Z jednej strony była to radość, że dziecko jest uratowane, z drugiej strony zdajemy sobie jednak sprawę, że musiała to być sytuacja graniczna, jeśli matka zdecydowała się na taki krok ”- mówią Karmelitanki. Siostry rozumieją tę tragedię i podziwiają kobietę za odwagę oraz za to, że pomimo przeciwności losu zdecydowała się urodzić dziecko.

„To pierwszy noworodek, który znalazł u nas bezpieczny kąt. Nie trafi na śmietnik, nie umrze, znajdzie rodzinę dzięki łatwiejszej procedurze”- podkreśla ks. Tomasz Folga, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Chłopiec został przewieziony do sosnowieckiego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. W chwili znalezienia miał jeszcze pępowinę. Z informacji lekarzy wynika, iż prawdopodobnie urodził się tego samego lub poprzedniego dnia.

Pozostawienie dziecka w Oknie Życia daje pełną anonimowość matce. Po zabraniu dziecka z Okna uruchamiana jest procedura. Najpierw zostaje powiadomione Pogotowie Ratunkowe w celu podjęcia działań medycznych. Następnie nazajutrz zostaje poinformowany Ośrodek Adopcyjny, który już dalej pilotuje proces prawny adopcji dziecka.


Źródło: Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Organizator:

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Adres:

Korczaka 5, 41-200 Sosnowiec, woj. SL

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • dzieci
  • kobiety
  • ochrona zdrowia