Przejdź do treści głównej

Głosowania w KDS. Wymagane quorum może określić sama Komisja

autor(ka): Aneta Krawczyk
2018-03-27, 05:23
Fot. Borys Kozielski, 4 czerwca 2016 r., wikimedia commons
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi nie określa, ilu członków Komisji Dialogu Społecznego ma być na zebraniu, podczas którego wybierany jest przewodniczący Komisji lub prezydium. Informacja o wymaganym quorum może zostać zapisana w regulaminie pracy Branżowej lub Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.

PYTANIE ORGANIZACJI

Czy w wyborach do prezydium Branżowej Komisji Dialogu Społecznego mogą brać udział zaledwie trzej członkowie KDS-u, którzy spośród siebie wybiorą przewodniczącego i członków prezydium? Komisja liczy 30 przedstawicieli organizacji.

DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA

W Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 r. nie ma mowy o tym, ilu członków Komisji Dialogu Społecznego (Branżowej lub Dzielnicowej) ma być na zebraniu, w tym także na zebraniu, podczas którego wybierany jest przewodniczący Komisji lub prezydium.

Jedyny wymóg dotyczący liczby organizacji zapisany w Programie związany jest z minimalną liczbą organizacji potrzebnych do powołania Komisji (10 organizacji).

Informacja o liczbie uczestników spotkania, którzy mogą podejmować wiążące Komisję decyzje (quorum) może zostać zapisana w regulaminie pracy BKDS lub DKDS. Jeśli takiej regulacji tam nie ma, to nie ma też podstaw do tego, by podważyć decyzje (w tym wybory przewodniczącego lub prezydium) podjęte na spotkaniu, na które przyszło tylko trzech przedstawicieli organizacji i spośród siebie wybrali członków prezydium, pod warunkiem, że informacja o zebraniu była dostępna na stronie Miasta co najmniej 7 dni przed terminem spotkania. Redagując taką informację, warto dodać, że podczas spotkania odbędą się wybory przewodniczącego i/lub członków prezydium. Program współpracy tego nie wymaga, ale pełna informacja w ogłoszeniu pomoże potencjalnie zainteresowanym osobom podjąć decyzję o przybyciu (lub nie) na spotkanie, a także może się przydać w sytuacji niejasności lub konfliktu.

Brak obecności na zebraniu, szczególnie wyborczym, ze strony pozostałych organizacji, które zadeklarowały chęć udziału w pracach BKDS też jest wyrazem ich decyzji.

Warto dodać, że w głosowaniach nad wyborem przewodniczącego lub prezydium Komisji oraz w innych sytuacjach wymagających głosowania każda organizacja ma jeden głos, niezależnie od tego, ilu jej przedstawicieli bierze udział w posiedzeniu Komisji. Ta sama zasada dotyczy przedstawicieli Miasta oraz jednostek organizacyjnych Miasta (przy czym ci ostatni mają jedynie głos doradczy).

 

 

Przeczytaj więcej na temat wsparcia oferowanego Komisjom Dialogu Społecznego w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych to system bezpłatnego wsparcia dla organizacji pozarządowych działających na rzecz Warszawy i osób w niej mieszkających.

Zobacz spot o SCWO.

Poznaj pełną ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.

Bądź na bieżąco: fb/warszawa.ngo.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

 


Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • wspieranie organizacji