Przejdź do treści głównej

Komisja sama określa, w jakiej formie członkowie składają oświadczenia woli

autor(ka): Aneta Krawczyk
2018-03-29, 02:24
(fot. rafabordes, pixaby)
Branżowa i Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego może sama określić w jakiej formie jej członkowie i członkinie mają składać oświadczenia o woli kontynuacji prac w Komisji, a także w jakiej formie nowi członkowie i członkinie Komisji mają składać oświadczenie o chęci przystąpienia do Komisji i wzięcia udziału w jej pracach.

PYTANIE ORGANIZACJI

W jakiej formie należy składać deklaracje/oświadczenia dotyczące kontynuowania członkostwa w Branżowych Komisjach Dialogu Społecznego? Na papierze czy mailem? Jaka obowiązuje podstawa prawna?

DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA

Podstawą prawną jest Program współpracy m.st. Warszawy w 2018 roku z organizacjami pozarządowymi. Jest tam zawarta informacja ogólna o złożeniu oświadczenia.

Bardziej szczegółowo ta sprawa może zostać opisana w regulaminie BKDS-u.

Zgodnie z zapisami aktualnego Programu współpracy oświadczenie należy złożyć przewodniczącemu BKDS-u. W pkt. 16 paragrafu 24 Programu współpracy jest mowa o tym, że przewodniczący BDKS-u jest zobowiązany do 28 lutego 2018 r. zweryfikować listę aktualnych członków poprzez zebranie oświadczeń. Po tym terminie organizacje, które nie złożyły oświadczeń zostają usunięte z BKDS-u.

Nie ma wymogu, aby było to oświadczenie złożone na piśmie.

Praktyka może być różna, w różnych BKDS-ach.

Niektóre komisje przyjmowały na przykład, że informacja o kontynuacji członkostwa była przesyłana zarówno w mailu, jak i w oddzielnym dokumencie (załączniku do mejla). Była także wyrażana ustnie, podczas zebrania. I wszystkie te fakty – oświadczenia zostały odnotowane w protokole z zebrania tego BKDS-u.

Jeśli jednak istnieje ryzyko jakiegokolwiek sporu, lepiej jest, aby różne informacje mieć na piśmie.

Z kodeksu cywilnego wynika, że złożenie oświadczenia woli będzie skuteczne wtedy, gdy oświadczenie dotarło do osób zainteresowanych nim w taki sposób, aby mogły zapoznać się z jego treścią (chyba, że była zastrzeżona jakaś inna forma składania oświadczenia).

Podobnie należałoby postępować w przypadku oświadczeń woli o pracy w Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego (DKDS).

Warto dodać, że do istniejącego BKDS-u lub DKDS-u przedstawiciel nowej organizacji może przystąpić w dowolnym momencie. Wystarczy jeśli złoży odpowiednie oświadczenie (w formie przyjętej przez daną Komisję) do przewodniczącego Komisji. Nowy członek Komisji otrzymuje prawo głosu od następnego posiedzenia.    

 

Przeczytaj więcej na temat wsparcia oferowanego Komisjom Dialogu Społecznego w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych to system bezpłatnego wsparcia dla organizacji pozarządowych działających na rzecz Warszawy i osób w niej mieszkających.

Zobacz spot o SCWO.

Poznaj pełną ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.

Bądź na bieżąco: fb/warszawa.ngo.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

                                                                                            


Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.Poznaj ofertę SCWO: warszawa.ngo.pl/scwoŹródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • prawo
  • wspieranie organizacji