Przejdź do treści głównej

Zbiórki publiczne. Gliński versus Brudziński

autor(ka): opr. RK, ngo.pl
2018-03-14, 15:46
Przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego Piotr Gliński broni zbiórek publicznych w obecnym kształcie. Zobacz, jak ocenia projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wymierzony w „zbiórkę na Walusia”.

Wątpliwości Przewodniczącego Komitetu budzi „przewidziana w projekcie regulacja dotycząca odmowy zamieszczenia informacji o zgłoszeniu zbiorki publicznej, w przypadku gdy wskazany w ogłoszeniu cel zbiórki publicznej byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub naruszał ważny interes publiczny”. Zastosowane tu tzw. klauzule generalne są niedookreślone i mogą prowadzić do uznaniowości przy stosowaniu prawa. Brzmienie proponowanego przepisu może naruszać zasadę poprawnej legislacji.

Minister Piotr Gliński wskazuje też, że uzasadnienie nie wyjaśnia powodów wprowadzenia regulacji, ani oceny jej wpływu na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Wyjaśnia, że ustawa z 2014 r. „znacznie ułatwiła” działalność organizacji pozarządowych, skracając czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia zbiórki i zwiększając ich transparentność, przez ogólnodostępny rejestr.

zobacz pełen tekst pisma z zastrzeżeniami do projektu ustawy
Uwagi - Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego

Ocena Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego jest zbieżna z tym, co w sprawie zaproponowanej przez Joachima Brudzińskiego nowelizacji zbiórek publicznych mówią od półtora miesiąca organizacje pozarządowe.
 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 11 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • społeczeństwo obywatelskie
  • wspieranie organizacji