Przejdź do treści głównej

Cieszyn. Warsztaty mistrzowskie „Wyplatanie z rogożyny”

autor(ka): Anna Krężelok
2018-03-13, 08:42
płatne
Rogożyna fot. Rafał Soliński
Stowarzyszenie Serfenta zaprasza do Cieszyna na wyjątkowe, warsztaty z mistrzynią Stefanią Suchorą (lat 80). Jest ona jedną z czołowych plecionkarek pracujących z rogożyną (pałką wodną) w Polsce. Tym tradycyjnym zawodem zajmuje się praktycznie od zawsze. Sama wycina i przygotowuje materiał oraz wyplata używając do tego drewnianych form. Dziś niewiele osób w Polsce wyplata z tego materiału. Na warsztatach spotkamy mistrzynię i poznamy sekrety rogożyny.

WYPLATANIE Z ROGOŻYNY – WARSZTATY MISTRZOWSKIE MISTRZYNI: STEFANIA SUCHORA.

Kiedy: 7-8 kwietnia 2018
Gdzie: Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3abc, Cieszyn
Charakter warsztatów: profesjonalny /zdobycie konkretnych umiejętności, wyplecenie dwóch przedmiotów/. Dla kogo: dla każdego, nie jest wymagana żadna znajomość technik plecionkarskich, ani żadne doświadczenie w zakresie plecionkarstwa

MATERIAŁ PLECIONKARSKI

Rogożyna to inna nazwa pałki wodnej. Kiedyś wyplatanie z niej było równie popularne jak wyplatanie z wikliny. Jej unikatowość tkwi w tym, że wyplata się tą częścią rośliny, która rośnie pod wodą. Rzemieślnicy ścinają ją ręcznie w stawach, z łodzi lub brodząc w wodzie. Kilkadziesiąt lat temu rogożynę pozyskiwano na masową skalę, a wycinkę nazywano „żniwami”. Wyplatało się z niej torby, kapelusze, a nawet buty. Rogożyna ma piękny miodowy kolor i jest wodoodporna. Praca z nią wymaga wiele uważności – podczas wyplatania rzemieślnicy starannie wybierają każdy liść czy łodygę.

Zapraszamy na wyjątkowe, WARSZTATY MISTRZOWSKIE z mistrzynią Stefanią Suchorą (lat 80). Jest ona jedną z czołowych plecionkarek pracujących z rogożyną w Polsce. Tym tradycyjnym zawodem zajmuje się praktycznie od zawsze. Sama wycina i przygotowuje materiał oraz wyplata używając do tego drewnianych form.

Dziś już coraz mniej osób w Polsce wyplata z tego materiału, ostatni mistrzowie tego rzemiosła mieszkają na Lubelszczyźnie. Nie jest też łatwo go pozyskać – ani w Polsce, ani za granicą.

CO WYPLECIEMY

Podczas naszych warsztatów poznamy materiał, a każdy uczestnik stworzy dwa własne wyroby. Będą one także okazją by skupić się na pracy własnych rąk i w rytmie SLOW stworzyć wyjątkowe przedmioty. Plecionki z rogożyny każdy zabierze ze sobą do domu. Nasza mistrzyni zaprezentuje jak wypleść płaską formę – matę, na podstawie której nauczymy się pracy z rogożyną i podstawowych splotów plecionkarskich. Mata będzie mogła następnie pełnić funkcje użytkowe jako podstawka lub ozdobna tacka.

Drugą formą poznaną na warsztatach będzie koszyczek wypleciony na przywiezionej przez panią Stefanię drewnianej formie. Koszyczki będą różne, tak jak różne są formy służące do poszczególnych wyrobów. Własnoręcznie wykonany będzie wspaniałą pamiątką po niezapomnianej przygodzie z jednym z najstarszych tradycyjnych rzemiosł.

ZAPRASZAMY PROJEKTANTÓW

Warsztaty plecionkarskie są doskonałym sposobem do rozszerzenia pola doświadczeń zawodowych i zainteresowań dla architektów, projektantów, osób pracujących z tkaninami, wszystkich którzy chcą wzbogacić swoje umiejętności rzemieślnicze.

PIERWSZE Z SERII

Warsztaty z rogożyny z Panią Stefanią rozpoczynają cykl warsztatów mistrzowskich, które przez cały 2018 rok będziemy organizowali. W planach są jeszcze następujące materiały: wiklina (tradycyjna i projektowa), korzeń świerka i słoma!

HARMONOGRAM WARSZTATÓW
Sobota: 9:00 – 16:00 Opowieść o rogożynie oraz o plecionkarstwie w Polsce, poznawanie materiału; wyplatanie płaskiej formy – tacki, wstęp do pracy na formach

Niedziela: 9:00 – 15:00 Wyplatanie koszyczków na drewnianych formach (Warsztaty uwzględniają przerwy kawowe oraz obiadowe)

Cena: 490 zł Cena warsztatów mistrzowskich obejmuje udział w dwudniowych zajęciach, dostęp do materiału i narzędzi oraz kawę/herbatę.

Ilość miejsc ograniczona – 10 osób.

Na zgłoszenia czekamy do 30 marca 2018 r. pod adresem: . Obowiązuje wpłata zaliczki na konto:
02 1020 1390 0000 6102 0465 5496 w wysokości 100 zł do dnia 30 marca 2018. Serdecznie zapraszamy!


Redakcja portalu www.ngo.pl nie odpowiada za treść ogłoszeń o szkoleniach i za jakość oferowanych usług.

Miejsce: Zamek Cieszyn, Zamkowa 3abc, 43-400 Cieszyn, woj. Śląskie
Data wydarzenia: od 2018-04-07 do 2018-04-08
Organizator:

Stowarzyszenie Serfenta

Adres:

Przykopa 2/ 5, 43-400 Cieszyn, woj. SL

Tel.:

507 933 191

E-mail:

biuro@serfenta.pl

Www:

http://www.serfenta.pl 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • hobby, zainteresowania
  • kultura
  • tradycja