Przejdź do treści głównej

Gostyń. Walne Stowarzyszenia SM [relacja]

autor(ka): Mirosław Sobkowiak
2018-03-12, 09:33
użytkownik
Odbyło się walne zgromadzenie Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu. Stowarzyszenie to działa od sześciu lat, konsoliduje oraz wspiera osoby chore na SM i ich rodziny.

Walne Stowarzyszenia SM w Gostyniu rozpoczęła prezes Bożena Misiurek, witając członków stowarzyszenia oraz dyrektora PCPR w Gostyniu. Następnie, zgodnie z miłym zwyczajem comiesięcznych spotkań stowarzyszenia SM członkowie zarządu stowarzyszenia złożyli życzenia i wręczyli kwiaty solenizantom z marca. Zgromadzeni odśpiewali jubilatom gromkie „100 lat!”. A z okazji Święta Kobiet panowie wręczyli paniom piękne róże.

Zarząd Stowarzyszenia przedstawił sprawozdania merytoryczne i finansowe za rok 2017. W wyniku głosowania członkowie stowarzyszenia udzielili Zarządowi Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu absolutorium. W Zarządzie Stowarzyszenia społecznie pracują: Bożena Misiurek – prezes, Walenty Ciszak - wiceprezes, Marek Maciejewski – sekretarz, Barbara Horowska – skarbnik oraz członkinie zarządu: Maria Gęstwa i Ewa Krysicka. Udzielenie absolutorium to wyraz uznania i docenienia społecznej i trudnej pracy członków Zarządu Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu. W skład Komisji Rewizyjnej - drugiego ważnego organu Stowarzyszenia - wchodzą: przewodniczący Zbigniew Jasiński; wiceprzewodniczący Adam Klauze i członek Barbara Kwinecka.

Wśród najważniejszych działań Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu w minionym roku wymieniono m.in. stałą współpracę z lekarzami, w tym szczególnie z Centrum Leczenia Stwardnienia Rozsianego – Ośrodkiem Badań Klinicznych w Plewiskach, różne formy terapeutyczne i aktywizacyjne adresowane do środowiska chorych na SM i ich rodzin, np. zajęcia Hallwick na basenie, fizjoterapię; cykl zabiegów rehabilitacyjnych w kriokomorze i zajęcia fitness zrealizowane przy udziale Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji AKANT NZOZ w Gostyniu, piknik integracyjny z okazji światowego Dnia SM, wyjazd integracyjny na musical „Skrzypek na dachu”; wigilię z paczkami świątecznymi dla członków stowarzyszenia i ich rodzin, przyjaciół i sponsorów. Przypomniano też zorganizowany przez stowarzyszenie bezpłatny otwarty wykład lekarza neurologa dr. Jacka Wencla z Poznania oraz ważne dla członków stowarzyszenia chorych na SM stałe wsparcie udzielane przez psychologa Justynę Witczak i specjalistę pracy socjalnej Violettę Kolendowicz. Podkreślono, że udzielono wsparcia finansowego dzięki zbiórce na konto rodzinie członków stowarzyszenia, którym w czasie sierpniowej nawałnicy spalił się dom. Podziękowano też za pomoc w tej akcji oraz stałe merytoryczne wsparcie udzielane stowarzyszeniu przez dyrektora PCPR w Gostyniu.

Podkreślono, że stowarzyszenie podejmuje tak wiele działań dzięki wsparciu Powiatu Gostyńskiego, Gmin Gostyń oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenia „DZIECKO” i sponsorów. Podziękowano też Zespołowi Szkół Zawodowych w Gostyniu za nieodpłatne udostępnianie sal na comiesięczne spotkania środowiska chorych na SM.

W czasie dyskusji podziękowano członkom zarządu za aktywizację chorych na SM i ich rodzin oraz przyjaciół, a całemu stowarzyszeniu za integrację środowiska na rzecz wsparcia dla chorych na SM. Wskazano, że dzięki stowarzyszeniu coraz częściej mówi się o boreliozie, chorobie, która ma często zbliżone objawy do stwardnienia rozsianego. Następnie prezes Bożena Misiurek przedstawiła plany działań na rok 2018 i poinformowała, że odnotowano już ponad 300 tysięcy wejść na stronę internetową stowarzyszenia, prowadzoną przez informatyka Macieja Świetlickiego.

Dalsza część spotkania – przy kawie i własnych wypiekach – upłynęła w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Wsparcia przy organizacji Walnego udzielił też Zakład Mięsny Konarczak z Pogorzeli.

Warto przypomnieć, że stwardnienie rozsiane jest najczęstszą chorobą neurologiczną młodych dorosłych. SM diagnozuje się najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. W SM nie istnieje żaden schemat przebiegu choroby. U każdej osoby ze stwardnieniem rozsianym obserwuje się inny zespół objawów, który zmienia się w czasie, pod kątem natężenia i długości występowania. Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu.


Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu
Organizator:

Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu

Adres:

Sikorskiego 3 25, 63-800 Gostyń, woj. WP

Tel.:

514 007 730

E-mail:

stowarzyszeniesm@poczta.pl

Www:

http://www.sm-gostyn.org 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • chorzy
  • integracja społeczna
  • ochrona zdrowia
  • rodziny