Przejdź do treści głównej

NIE dla antysemityzmu i NIE dla przekłamywania historii

autor(ka): NGO
2018-03-09, 08:43
użytkownik
Polskie NGO i środowiska obywatelskie kierują list otwarty do światowych mediów i liderów opinii

Warszawa, 8 marca 2018 r.: W związku z wydarzeniami ostatnich tygodni, organizacje pozarządowe kierują przesłanie do przyjaciół Polski, a przede wszystkim do Żydów, mieszkających na całym świecie. W tych dniach mija rocznica wydarzeń Marca ‘68, kiedy
to tysiące Polek i Polaków zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski. Działo się to niespełna 23 lata po zakończeniu Wojny, w której 90% polskich Żydów straciło życie.

„Piszemy, bo zależy nam, żebyście wiedzieli, że niezależnie od tego jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich. Prosimy, choć wiemy, jakie to trudne – patrzcie na tę bieżącą politykę z dystansem. (…) W tym szczególnym momencie powinniśmy wszyscy zjednoczyć się wokół prawdy o tamtych straszliwych czasach. Po to, by już nigdy nie mogły się one powtórzyć. Prawda i solidarność – tylko w ten sposób możemy razem powrócić na drogę do pojednania, którego oba nasze narody tak bardzo potrzebują” – piszą inicjatorzy listu.

Do grona sygnatariuszy listu należą największe organizacje obywatelskie: A Million, Akcja Demokracja, Archiwum Osiatyńskiego, Autonomia, Berliński Kongres Kobiet, Bydgoskie Forum Obywatelskie, Centrum Pomocy Prawnej im. Karoliny Nieć, Demokracja Siemiatycze, Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo, FARSA Londyn, Femini Berlin Polska, Forum Dialogu, Forum Kraków, Front Gorzów FG 2018, Fundacja ClientEarth, Fundacja im. Bronisława Geremka, Fundacja Liberte!, Fundacja Idealna Gmina, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej Kraków, Fundacja Lege Pharmaciae, Fundacja Obserwatorium Żywej Kultury - Sieć Badawcza, Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej “OKO”, Fundacja Pole Dialogu, Fundacja Szkoła Liderów, Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych, Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych, Gildia Reżyserów Polskich, Grupa Artystyczna Teraz Poliż, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Inicjatywa #WolneSądy, Inicjatywa “Nie w moim imieniu”, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych, Klub Inteligencji Katolickiej, Komitet Obrony Demokracji, Krytyka Polityczna, Kultura Liberalna, Kultura Niepodległa, Lęborskie Dziewuchy, Manifest Wolnej Polki, Obywatele Kultury, Obywatele Nauki, Obywatele Solidarnie w Akcji, Obywatele RP, Obywatele Dla Edukacji, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Polski PEN Club, Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Poznań Wolny Od Nienawiści, Pracowania Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, Projekt:Polska, Protest Kobiet, Radomianie Dla Demokracji, Radomska Inicjatywa Kobieca, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce, Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Niepodległej, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć Badawcza, Stowarzyszenie Stop Stereotypom, Stowarzyszenie Śląskie Perły Rybnik, Studencki Komitet Antyfaszystowski, Toruńskie Dziewuchy, Towarzystwo Dziennikarskie, Unia Polskich Teatrów, Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom, Wspólna Zielona Góra.

W akcję pod hasłem #SOLIDARITYINTRUTH #PRAWDAIPOJEDNANIE włączają się także kolejni liderzy opinii – środowiska akademickie, artyści, profesjonaliści polskiego pochodzenia, mieszkający na całym świecie.

Jako jeden z pierwszych, pod listem podpisał się legendarny lider polskiej walki o wolność, pierwszy niekomunistyczny Prezydent, Lech Wałęsa.

By dać wyraz sprzeciwowi wobec antysemityzmu oraz wyraz solidarności z ofiarami i ich potomkami, NGOsy organizują symboliczną demonstrację - 11 marca o 16:30 na Dworcu Gdańskim, skąd bez biletu powrotnego opuszczali Polskę jej obywatele w marcu 1968 r.

---

LIST

Piszemy do Was z Polski.

I z wielu innych miejsc na świecie, gdzie mieszkamy, studiujemy, pracujemy.

My, czyli Polki i Polacy, którzy nie godzą się z tym, jak bieżąca polityka kładzie się cieniem na budowanych przez lata relacjach polsko-żydowskich. Do Was, czyli do wszystkich tych, którzy patrzą dziś na Polskę - z niedowierzaniem, smutkiem czy złością.

Piszemy, bo zależy nam, żebyście wiedzieli, że niezależnie od tego jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich. Prosimy, choć wiemy, jakie to trudne – patrzcie na tę bieżącą politykę z dystansem.

W naszym kraju są miliony ludzi, dla których dialog polsko-żydowski i prawda o wspólnej historii są ważne. Piszemy do Was jak przyjaciele do przyjaciół. Żebyście wiedzieli, że jesteśmy – w Polsce

i wszędzie tam, gdzie łączy nas nie tylko historia i korzenie, ale też wspólna codzienność i przyszłość.

Holokaust był niewyobrażalną tragedią narodu żydowskiego - wielką porażką człowieczeństwa. Dziś, zamiast zachować pokorę i szacunek dla jego ofiar, próbuje się używać tych tragicznych wydarzeń by nas – Żydów i Polaków – dzielić.

Przyjęta przez polski parlament ustawa, która przewiduje karanie pozbawieniem wolności za słowa; wypowiedzi, których celem jest wyparcie udziału Polaków w Zagładzie; nieprzemyślane działania polityków, które wzbudzają antysemickie nastroje - to wszystko nie dzieje się w naszym imieniu. Jest nas więcej, ludzi którzy myślą podobnie jak my, którzy widząc co się teraz dzieje, czują złość.

#SOLIDARITYINTRUTH #PRAWDAIPOJEDNANIE

Możemy czuć gorycz, możemy czuć smutek, możemy czuć wściekłość, ale wszyscy razem chcemy powiedzieć: dosyć przemilczania i dosyć dzielenia. Nie pozwolimy zniweczyć lat pracy nad pojednaniem. Tylko pełna prawda i solidarność mogą stanowić fundament naszego współistnienia.

Prawda, bo duma z tych Polek i Polaków, którzy heroicznie pomagali Żydom, nie przesłania nam krzywd, które Żydów w Polsce spotkały. Również ze strony obywateli naszego kraju. Chcemy całej prawdy o Holokauście, jakkolwiek nie byłaby ona bolesna. Pamięć o milionach Żydów, naszych współobywateli, zamordowanych w czasie wojny, uczy nas wyciągania lekcji ze wspólnej przeszłości.

Tak jak przed laty, dziś też chodzi o solidarność. O solidarność w szukaniu prawdy, o solidarność z potomkami ofiar Holokaustu, o solidarność z wypędzonymi z domu w 1968 r, o solidarność w obliczu antysemityzmu.

Łączy nas ponad tysiąc lat historii, Żydzi są i byli Polakami przez setki lat. Tworzyli i tworzą nasz wspólny kraj. Antysemityzm jest wymierzony także w nas, bo jest wymierzony w ludzi i wolność słowa. Dlatego chcemy powiedzieć głośno i stanowczo: NIE DLA ANTYSEMITYZMU. Nie dla przekłamywania historii.

W tym szczególnym momencie powinniśmy wszyscy zjednoczyć się wokół prawdy o tamtych straszliwych czasach. Po to, by już nigdy nie mogły się one powtórzyć. Prawda i solidarność – tylko w ten sposób możemy razem powrócić na drogę do pojednania, którego oba nasze narody tak bardzo potrzebują.

Podpisany przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego:

A Million

Akcja Demokracja

Archiwum Osiatyńskiego

Autonomia

Berliński Kongres Kobiet

Bydgoskie Forum Obywatelskie

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć Demokracja Siemiatycze

Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo

FARSA Londyn

Femini Berlin Polska

Forum Dialogu

Forum Kraków

Front Gorzów FG 2018

Fundacja ClientEarth

Fundacja im. Bronisława Geremka

Fundacja Liberte!

Fundacja Idealna Gmina

Fundacja im. Stefana Batorego

Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej Kraków

Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury

Fundacja Lege Pharmaciae

Fundacja Obserwatorium Żywej Kultury - Sieć Badawcza

Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej “OKO”

Fundacja Pole Dialogu

Fundacja Szkoła Liderów

Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych

Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych

Gildia Reżyserów Polskich

Grupa Artystyczna Teraz Poliż

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Inicjatywa #WolneSądy

Inicjatywa “Nie w moim imieniu”

INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa

Instytut Spraw Publicznych

Klub Inteligencji Katolickiej

Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Region Dolnośląski
Komitet Obrony Demokracji Region Kujawsko-Pomorski
Komitet Obrony Demokracji Region Lubelski
Komitet Obrony Demokracji Region Lubuski
Komitet Obrony Demokracji Region Łódzki
Komitet Obrony Demokracji Region Małopolski
Komitet Obrony Demokracji Region Mazowiecki
Komitet Obrony Demokracji Region Opolski
Komitet Obrony Demokracji Region Podkarpacki
Komitet Obrony Demokracji Region Podlaski
Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski
Komitet Obrony Demokracji Region Śląski
Komitet Obrony Demokracji Region Świętokrzyski
Komitet Obrony Demokracji Region Warmińsko-Mazurski Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolski Komitet Obrony Demokracji Region Zachodniopomorski

Krytyka Polityczna

Kultura Liberalna

Kultura Niepodległa

Lęborskie Dziewuchy

Manifest Wolnej Polki

Obywatele Kultury

Obywatele Nauki

Obywatele Solidarnie w Akcji

Obywatele RP

Obywatele Dla Edukacji

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet: Gryfino, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Kraków, Koszalin, Lublin, Opole, Piła, Piotrków Trybunalski, Poznań, Puławy, Sanok, Sławno, Świnoujście, Warszawa, Węgorzewo, Zajęczniki, Zgorzelec, Zielona Góra

Polski PEN Club

Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

Poznań Wolny Od Nienawiści

Pracowania Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA

Projekt:Polska

Protest Kobiet

Radomianie Dla Demokracji

Radomska Inicjatywa Kobieca

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce.

Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy

Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

Stowarzyszenie Klon/Jawor

Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Niepodległej

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Stowarzyszenie Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć Badawcza

Stowarzyszenie Stop Stereotypom

Stowarzyszenie Śląskie Perły Rybnik

Studencki Komitet Antyfaszystowski

Toruńskie Dziewuchy

Towarzystwo Dziennikarskie

Unia Polskich Teatrów

Warszawski Strajk Kobiet

Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom

Wspólna Zielona Góra

---

LETTER

We are writing to you from Poland.

And from many other places in the world, where we live, study and work. We, the Poles, who do not agree with how current policy casts a pall over the Polish-Jewish relations developed over the years. We write to all of you who look at Poland today with disbelief, sadness or anger.

We write because we want you to know that regardless of how radical and inappropriate the positions of Polish authorities or certain groups are, these are not the positions and views of us all. We ask that you keep current politics in perspective, although we know how difficult this may be.

There are millions of people in our country for whom the Polish-Jewish dialogue and the truth about common history are important. We write to you as friends to friends, so that you may know that we are there, in Poland and the times that history and heritage bound us, and that we are also bound together in daily life and the future.

The Holocaust was an unimaginable tragedy of the Jewish people - a great failure of humanity. Today, instead of maintaining humility and respect for its victims, attempts are being made to divide us, Jews and Poles. A law has been ratified by the Polish parliament, which provides imprisonment for speech, statements are being made that seek to whitewash Poles’ involvement in the Holocaust, thoughtless actions are being taken by politicians that arouse anti-Semitic sentiment - all this is not being done in our name. There are more of us, people who think like us, who, seeing what is happening now, feel anger.

#SOLIDARITYINTRUTH #TRUTH&RECONCILIATION

We may feel bitterness, we may feel sadness, we may feel rage, but all together we want to say: enough of the silence and divisiveness. We will not allow the years of reconciliation to be destroyed. Only complete truth and solidarity can be the foundation of our co-existence.

Truth, because the pride in those Poles who heroically helped the Jews will not obscure the wrongs that Jews confronted in Poland, including from citizens of our country. We want the whole truth about the Holocaust, however painful it may be. Remembrance of millions of Jews, citizens of Poland, murdered during the war, teaches us to learn from the past.

As in years past, today is also about solidarity. It is about solidarity in seeking the truth, solidarity with the descendants of Holocaust victims, solidarity with the people expelled from home in 1968, and solidarity in the face of anti-Semitism.

We are united by more than a thousand years of common history; Jews are and have been Poles for hundreds of years. They created and continue to create our common country. Anti-Semitism is also aimed at us because it is aimed at people and freedom of speech. That is why we want to say it loud and firmly – NO TO ANTISEMITISM. No to misrepresenting history.

That is why we should all unite at this particular time around the truth about those terrible times. So that they may never be repeated. Truth and solidarity are the only ways we can return together to the path of reconciliation so needed by both our nations.

Signed by NGOs:

A Million

Akcja Demokracja

Archiwum Osiatyńskiego

Autonomia

Berliński Kongres Kobiet

Bydgoskie Forum Obywatelskie

Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć Demokracja Siemiatycze

Dziewuchy Dziewuchom Węgorzewo

FARSA Londyn

Femini Berlin Polska

Forum Dialogu

Forum Kraków

Front Gorzów FG 2018

Fundacja ClientEarth

Fundacja im. Bronisława Geremka

Fundacja Liberte!

Fundacja Idealna Gmina

Fundacja im. Stefana Batorego

Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej Kraków

Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury

Fundacja Lege Pharmaciae

Fundacja Obserwatorium Żywej Kultury - Sieć Badawcza

Fundacja Ośrodek Kontroli Obywatelskiej “OKO”

Fundacja Pole Dialogu

Fundacja Szkoła Liderów

Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych

Gildia Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych

Gildia Reżyserów Polskich

Grupa Artystyczna Teraz Poliż

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Inicjatywa #WolneSądy

Inicjatywa “Nie w moim imieniu”

INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa

Instytut Spraw Publicznych

Klub Inteligencji Katolickiej

Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji Region Dolnośląski
Komitet Obrony Demokracji Region Kujawsko-Pomorski
Komitet Obrony Demokracji Region Lubelski
Komitet Obrony Demokracji Region Lubuski
Komitet Obrony Demokracji Region Łódzki
Komitet Obrony Demokracji Region Małopolski
Komitet Obrony Demokracji Region Mazowiecki
Komitet Obrony Demokracji Region Opolski
Komitet Obrony Demokracji Region Podkarpacki
Komitet Obrony Demokracji Region Podlaski
Komitet Obrony Demokracji Region Pomorski
Komitet Obrony Demokracji Region Śląski
Komitet Obrony Demokracji Region Świętokrzyski
Komitet Obrony Demokracji Region Warmińsko-Mazurski Komitet Obrony Demokracji Region Wielkopolski Komitet Obrony Demokracji Region Zachodniopomorski

Krytyka Polityczna

Kultura Liberalna

Kultura Niepodległa

Lęborskie Dziewuchy

Manifest Wolnej Polki

Obywatele Kultury

Obywatele Nauki

Obywatele Solidarnie w Akcji

Obywatele RP

Obywatele Dla Edukacji

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Ogólnopolski Strajk Kobiet: Gryfino, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Jelenia Góra, Katowice, Kielce, Kraków, Koszalin, Lublin, Opole, Piła, Piotrków Trybunalski, Poznań, Puławy, Sanok, Sławno, Świnoujście, Warszawa, Węgorzewo, Zajęczniki, Zgorzelec, Zielona Góra

Polski PEN Club

Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

Poznań Wolny Od Nienawiści

Pracowania Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA

Projekt:Polska

Protest Kobiet

Radomianie Dla Demokracji

Radomska Inicjatywa Kobieca

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Kielce.

Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy

Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka

Stowarzyszenie Klon/Jawor

Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Niepodległej

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita

Stowarzyszenie Obserwatorium Żywej Kultury – Sieć Badawcza

Stowarzyszenie Stop Stereotypom

Stowarzyszenie Śląskie Perły Rybnik

Studencki Komitet Antyfaszystowski

Toruńskie Dziewuchy

Towarzystwo Dziennikarskie

Unia Polskich Teatrów

Warszawski Strajk Kobiet

Warszawskie Dziewuchy Dziewuchom

Wspólna Zielona Góra


Źródło: informacja nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 6 4

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Prawda, po pierwsze prawda. Również historyczna. ~filosemita 12.03.2018, 10:20 Propaganda pod wzniosłymi hasłami. Prawda? A gdzie prawda w odniesieniu do treści ustawy? Ustawa dotyczy wyłącznie oszczerstw. Nie zostało zakazane mówienie prawdy, co podkreślił premier mówiąc o tym, że nikt nie będzie karać za mówienie o prawdziwych kolaborantach, bez względu na to, czy byli Polakami, czy Żydami pracującymi dla Niemców. Wielu porządnych, uczciwych ludzi, także patriotów, popiera przeróżne organizacje pożytku publicznego... I co mają myśleć widząc ich poparcie pod bardzo emocjonalnie napisanym oświadczeniem, które praktycznie szkaluje ich kraj, ich przodków? ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywność obywatelska
  • antydyskryminacja
  • demokracja
  • dialog społeczny, społeczeństwo obywatelskie
  • historia
  • inicjatywy oddolne
  • mniejszości narodowe i etniczne
  • państwo, polityka