Przejdź do treści głównej

Grupa VIVE wspiera młodych eko-maniaków. Pokaz mody z ekologicznych surowców wtórnych

autor(ka): Organizatorzy
2018-03-05, 12:17
użytkownik
1 marca w Przedszkolu Samorządowym nr 39 w Kielcach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego "Eko-maniacy, czyli pozytywnie zakręceni w świecie ekologii”. Konkurs swoim patronatem objęły Wodociągi Kieleckie S.A. i Liga Ochrony Przyrody, zaś patronat medialny nad całym wydarzeniem objęło Radio Kielce oraz Echo Dnia. Fundacja VIVE Serce Dzieciom ufundowała nagrody dla młodych, zdolnych kielczan, którzy przygotowali stroje z użyciem materiałów z recyklingu, w tym również tekstyliów.

Konkurs "Eko-maniacy, czyli pozytywnie zakręceni w świecie ekologii”, zorganizowany przez Przedszkole Samorządowe nr 39 w Kielcach polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu stroju (kreacji) lub innej części garderoby z ekologicznych surowców wtórnych tj. tekstyliów, makulatury i tworzywa sztucznego. Tematem pierwszej edycji konkursu był: „Dama i Dżentelmen XXI wieku”. Wzięło w nim udział aż 31 uczestników, którzy reprezentowali 19 przedszkoli znajdujących się na terenie Kielc, w tym przedszkola samorządowe nr 3, 9, 13, 16, 18, 19, 23, 24, 25, 27, 29, 30, 31, 33, 34, 35, 36, 39, 42.

“Wybór najlepszych prac był bardzo trudny. Poziom dzieł przedszkolaków przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Precyzja, dbałość o detale i niezwykła kreatywność dzieci pokazała, że z niechcianych materiałów, w tym również tekstyliów, można stworzyć istne działa sztuki. Pokaz mody z udziałem młodziutkich projektantów pokazał spektrum form i technik, których nie powstydziliby się najwięksi kreatorzy mody.” – powiedziała Ewelina Rozpara, Rzecznik Grupy VIVE.

“Mocno kibicujemy inicjatywom, które promują wśród najmłodszych ekologiczne postawy oraz uwrażliwiają na konieczność dbania o środowisko naturalne, a jednocześnie rozbudzają fantazję i wyobraźnię. Wzmacnia to wysiłki Grupy VIVE w zakresie popularyzacji wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, takich jak np. program „Dbam o świat od najmłodszych lat” realizowany przez Fundację VIVE Serce Dzieciom. Z przyjemnością wsparliśmy inicjatywę swoją obecnością i nagrodami rzeczowymi.” – dodaje Ewelina Rozpara.

Opis zwycięskich prac:

III miejsce - Zuzanna Wrona – lat 6
Przedszkole Samorządowe nr 39 w Kielcach

Opis: „Bajkowa Dama” - do wykonania stroju użyte zostały takie materiały jak: papier, folia, tektura, kapsle, tekstylia. Sukienka składa się z dwóch części. Pierwsza to gorset wykonany z warkoczy plecionych z torebek foliowych oraz materiału, ozdobiony pięknymi, małymi kokardkami. Spódniczka wykonana z papierowej wikliny oraz tiulu, który tworzy bajeczny tren. Jako dodatek proponujemy toczek na włosy wykonany również z papierowej wikliny połączonej z tiulem oraz torebkę, naszyjnik, rękawiczki, skarpetki oraz buciki.

II miejsce - Mikołaj Bujak – lat 5
Przedszkole Samorządowe nr 25 w Kielcach

Opis: „Nowoczesna elegancja na każdą okazję” - model ten skierowany jest do mężczyzn ceniących sobie elegancję, a przy tym wygodę użytkownika. Zaprezentowany zestaw składa się z czarnej bluzki z przyjemniej i oddychającej tkaniny, w komplecie jest ciepła kamizelka w bardzo ciekawy wzór dmuchanych bąbelków z kieszeniami. Do tego wygodne spodnie z lampasami po bokach. Na szczególne okazje możemy założyć znajdujący się w zestawie kapelusz, który jest ocieplany w środku (opcja letni i zimowa) i do tego w ten sam wzór krawat. Całość prezentuje się bardzo elegancko Aby dodać troszkę koloru i spotrowego stylu do zestawu dodano buty z ciekawymi zdobieniami, a całość uzupełnia dwukolorowy płaszcz zawiązywany w pasie. Płaszcz z tyłu logowany inicjałami projektanta. Projekt w całości wykonany z surowców wtórnych.

 

I miejsce - Laura Siuda – 5 lat
Przedszkole Samorządowe nr 27 w Kielcach.

I miejsce - Laura Siuda, lat 5

Opis: Rozważna i romantyczna” - Dama XXI wieku może być romantyczna, ale musi być również rozważna i mieć na uwadze dobro środowiska naturalnego. W obecnych czasach, wobec rosnącej w zastraszającym tempie ilości produkowanych śmieci, rozwagą jest segregowanie odpadków i szukanie sposobów na powtórne ich wykorzystanie. Do zaprojektowania stroju użyto materiałów papierowych, tekstylnych oraz tworzywa sztucznego. Dzięki starym gazetom, folii, bibule , papierowi toaletowemu, opakowaniach po jajkach, żelu pod prysznic, starej koronce i innym niepotrzebnym przedmiotom, które „lądują” w koszu lub poniewierają się po domu, udało się stworzyć strój, w którym chyba każda mloda dama chętnie poszłaby na bal lub romantyczny spacer.

Wyróżnienia zdobyli:

 • Lena Kukla - P.S. nr. 30
 • Agata Cholewa - P.S. nr. 13
 • Nadia Broniś - P.S. nr. 3
 • Michalina Dziwosz - P.S. nr. 36
 • Amelia Picheta - P.S. nr. 23
 • Sylwester Banach - P.S. nr. 25

Zwycięzców wyłoniło niezależne jury w składzie:

 • Pani Ewelina Rozpara rzecznik prasowy firmy VIVE Group
 • Pani Paulina Prędotka - Firma Formaster S.A.
 • Pani Barbara Spychaj - przedstawiciel Ligi Ochrony Przyrody
 • Pan Dariusz Ścisło - Instytut Dizajnu Kielce
 • Pani Ewa Łukawska - projektantka mody
 • Pan Marcin Boruń - fotograf

Fundatorami nagród w konkursie byli:

 • Urząd Miasta Kielce - Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem
 • Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom - Pani Grażyna Jarosz
 • Prezes Wodociągów Kieleckich - Pan Henryk Milcarz
 • Zarząd Firmy Formaster
 • Prezes Ligi Ochrony Przyrody Kielce - Pani Beata Antoszewska

Wiadomość nadesłana przez czytelniczkę/czytelnika portalu www.ngo.pl.

Źródło: inf. nadesłana
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

 • edukacja ekologiczna
 • ekologia, środowisko
 • recykling
 • współpraca z biznesem