Przejdź do treści głównej

Zagrożone zbiórki publiczne! Skonsultuj projekt!

autor(ka): oprac. red. ngo.pl
2018-03-01, 11:51
fot. sxc.hu/teyoo
Każda zainteresowana organizacja pozarządowa może wysłać swoją opinię w sprawie zmian w zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Warto, żeby zainteresowane NGO stawiły się też na spotkaniu w tej sprawie organizowanym przez resort. Zmiany w zbiórkach publicznych mogą znacząco naruszyć obecny konsensus, w którym o publicznej ofiarności decydują sami obywatele, a nie władza.

Znamy projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Projekt został wysłany do konsultacji. Prośbę o wyrażenie opinii otrzymała grupa kilkudziesięciu organizacji pozarządowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby swoje zdanie wyraziły też inne NGO, którym sprawa leży na sercu. Najlepiej żeby zrobiły to do końca drugiego tygodnia marca.

Projekt ustawy upubliczniony jest w rządowym serwisie legislacyjnym legislacja.rcl.gov.pl. Może go konsultować każda zainteresowana organizacja. Co ważne, to, że ministerstwo wystosowało prośbę o konsultacje projektu do grona wskazanych organizacji, w żaden sposób nie ogranicza możliwości wypowiedzenia się innym NGO!

Ta sama zasada dotyczy spotkania konsultacyjnego, które Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało na 6 marca 2018 roku na godzinę 9. UWAGA: 2 marca nastąpiła zmiana godziny - rozpoczęcie konferencji przełożono na godzinę 9 rano - wcześniej w piśmie ministerstwa podawana była godzina 12. Zobacz pismo informujące o zmianie godziny. 

Zainteresowane spotkaniem organizacje mogą zgłaszać się na konferencję w sprawie projektu do 5 marca do godziny 12, wykorzystując wskazane przez ministra dane kontaktowe  numer telefonu 22 60 118 71, e-mail: .

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (TEKST z uzasadnieniem)

Pismo z zaproszeniem do konsultacji oraz na konferencję (UWAGA! godzina rozpoczęcia konferencji podana w piśmie jest nieaktualna - 2 marca nastąpiła zmiana godziny: rozpoczęcie konferencji przełożono na godzinę 9 rano, zobacz pismo informujące o zmianie godziny)


Przygotowana przez ministerstwo nowelizacja zbiórek publicznych polega na stworzeniu mechanizmu, który pozwalałby ministrowi na znacznie większą niż obecnie ingerencję w to, czy dana zbiórka może, czy nie może być przeprowadzona. Minister będzie decydował, na co można zbierać środki i na co je wydawać. Pomysł zmian w ustawie pojawił pod koniec stycznia i był odpowiedzią na reportaż TVN o Stowarzyszeniu Duma i Nowoczesność. Pisaliśmy o tym w informacji: Zmiany w zbiórkach? „To byłby katastrofalny krok wstecz”.

Zapowiedzi spotkały się z głośną i szeroką krytyką organizacji pozarządowych. NGO, jeszcze przed upublicznieniem projektu, tłumaczyły, jakim zagrożeniem dla zbiórek publicznych mogą być zaproponowane przepisy.
Organizacje pozarządowe przeciwne propozycjom Joachima Brudzińskiego
Apel OFOP w sprawie zapowiedzi zmian dot. ustawy o zbiórkach publicznych
Stanowisko KIPR w sprawie proponowanych zmian w procedurze rejestracji zbiórek publicznych
 

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • społecznicy
  • władze organizacji