Przejdź do treści głównej

Wiedzą, jak skutecznie pomagać

autor(ka): PCPR w Rzeszowie
2018-02-27, 12:13
Wręczanie nagród. Na zdjęciu (od lewej): Anna Jagiełło, dyrektor Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego; Małgorzata Górak, starszy specjalista pracy socjalnej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie; Agnieszka Gabrowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie; Dominika Kozioł, starszy specjalista pracy z rodziną w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Górnie
„Kreator Zmian Społecznych 2017 r.” - to nazwa pierwszej w woj. podkarpackim edycji konkursu zorganizowanego przez ogólnopolską Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jednej z konkursowych kategorii, PCPR, jednostka prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, zajęła niekwestionowane I miejsce.

„Rodzina niejedno ma imię – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego” – to właśnie ten projekt, realizowany cyklicznie przez PCPR w Rzeszowie, został dostrzeżony i nagrodzony. Nie przez przypadek. Od lat, przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego (koniec maja), Powiatowe Centrum organizuje wydarzenia o wyjątkowym charakterze.

Autorskie pomysły

Takim szczególnym wydarzeniem dla rodzin zastępczych jest możliwość skorzystania z wielu propozycji i atrakcji zorganizowanych przez PCPR, które trwają dwa dni. Rodzin zastępczych jest w powiecie rzeszowskim 64. Opiekują się 86 dziećmi.

W pierwszym dniu („dzień otwarty), w siedzibie PCPR, można skorzystać np. z porad pedagogów i psychologów. To bardzo ważne, ponieważ dzieci trafiające do rodzin zastępczych mogą mieć problemy emocjonalne. Bo, jeszcze odczuwają osamotnienie, budzone złymi wspomnieniami lub z powodu stresu mają np. problemy nawet ze zwykłym spożywaniem posiłków. W tym dniu, z porad prawnika, korzystają także ci, którzy chcą stworzyć dla dzieci rodzinę zastępczą. To okazja, aby mogli otrzymać odpowiedzi na wszystkie ważne pytania, zanim podejmą ostateczną decyzję.

W drugim dniu odbywa się „Rodzinny Piknik Integracyjny” organizowany w atrakcyjnych miejscach. To doskonała okazja do spotkania i dobrej zabawy. Rodziny zastępcze wymieniają między sobą doświadczenia, a dzieci mogą cieszyć się radością, której – często – nie doświadczyły wcześniej.

- Nasz ośrodek wspiera rodziny zastępcze przez cały rok. Niemniej jednak, bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem, przy każdej nadarzającej się okazji, realizujemy autorskie pomysły. Nasz projekt, „Rodzina niejedno ma imię – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego” jest tego najlepszym przykładem – mówi Agnieszka Gabrowska, dyrektor PCPR w Rzeszowie

Ważne jest zaangażowanie

Nagroda „Kreator Zmian Społecznych 2017r.” dla PCPR w Rzeszowie ma wyjątkowe znaczenie.

- To dowód na to, że pracownicy instytucji nadzorowanej przez Starostwo nie ograniczają się jedynie do „obowiązkowych”, standardowych działań kojarzonych z pomocą społeczną.

Podejmują kreatywne działania, które mają szczególne znaczenie. Dzięki ich zaangażowaniu zarówno dzieci, jak i rodziny zastępcze mogą korzystać z dodatkowej pomocy oraz wielu udogodnień i atrakcji – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

Realizowane projekty prospołecznych działań mogły zgłaszać organizatorom konkursu: ośrodki pomocy społecznej (160 w woj. podkarpackim), powiatowe centra pomocy rodzinie (24 w woj. podkarpackim), organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne. Ocena poszczególnych projektów dokonana została przez Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego działający w ramach Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Jury konkursu przyznało PCPR w Rzeszowie także wyróżnienie (kategoria: „Interwencja, edukacja, profilaktyka”) za skuteczne realizowanie projektów w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Górnie. Ośrodek od lat oferuje m.in. pomoc (np. wsparcie prawne oraz schronienie) dla ofiar przemocy w rodzinie, osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej


Źródło: PCPR w Rzeszowie
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja
  • integracja społeczna
  • polityka społeczna
  • rodziny