Przejdź do treści głównej

Zbiórki publiczne. Jest zapowiadany projekt szkodliwej nowelizacji

autor(ka): oprac. red. ngo.pl
2018-02-27, 10:40
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji upubliczniło projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zmieniana będzie ustawa, którą trzeci sektor uważa za jedną z najprzyjaźniejszych działalności społecznej, wypracowana przy aktywnym udziale organizacji pozarządowych. NGO protestują.

Zaproszenie do konsultacji i na konferencję

Ministerstwo zaprasza do konsultacji projektu. Pismo wysłane zostało do organizacji 26 lutego z informacją, że na konsultacje przewidziano 14 dni. Jednocześnie resort zaprasza na konferencję 6 marca 2018 r. Odbędzie się ona w siedzibie MSWIA przy ul. Batorego 5 w Warszawie. 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (TEKST z uzasadnieniem)

Pismo z zaproszeniem do konsultacji oraz na konferencję (UWAGA! godzina rozpoczęcia konferencji podana w piśmie jest nieaktualna - 2 marca nastąpiła zmiana godziny: rozpoczęcie konferencji przełożono na godzinę 9 rano, zobacz pismo informujące o zmianie godziny).

 

Powodem zamieszania Duma i Nowoczesność

Zapowiedź dotycząca planów zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych pojawiła się po głośnym reportażu TVN. Dziennikarze pokazali w nim obchody urodzin Adolfa Hitlera organizowane przez działaczy stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Stowarzyszenie to prowadzi obecnie zbiórkę na wsparcie Janusza Walusia, który odsiaduje w więzieniu w RPA wyrok za zabójstwo polityczne na tle rasistowskim. 

Po publikacji reportażu minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński poinformował, że resort szykuje nowelizacje ustawy o zbiórkach. Brudziński tłumaczył w Sejmie, że zbiórka na Walusia to dowód na to, że obecne przepisy są niewystarczające i trzeba je zmienić.
 


Na czym ma polegać zmiana w zbiórkach publicznych

Zapowiedziany projekt pokazano miesiąc po deklaracji ministra. Propozycja polega na dodaniu do katalogu powodów uzasadniających odmowę rejestracji zbiórki (art. 15 ust. 1) nowego punktu. MSWIA będzie mogło odmówić rejestracji zbiórki, jeśli „wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub naruszał ważny interes publiczny”. Obecnie może to zrobić kiedy cel zbiórki jest niezgodny z prawem lub nie mieści się w sferze zadań publicznych opisanych w ustawie o pożytku lub nie jest celem religijnym (albo, w przypadku komitetu zgłaszającego zbiórkę, cel zbiórki jest niezgodny z celem powołania komitetu). Resort nie zarejestruje też zbiórek podmiotu, który nie wywiązał się z obowiązków sprawozdawczych przy poprzednich zbiórkach. 

Organizacje pozarządowe przeciwne grzebaniu w zbiórkach

Propozycję ministra Brudzińskiego, jeszcze na etapie zapowiedzi (przed publikacją projektu) nie spodobały się organizacjom pozarządowym. Uchwalenie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych w obecnym kształcie, było jednym z większych sukcesów trzeciego sektora. Przepisy w dużym stopniu uniezależniły organizatorów zbiórek od arbitralnych decyzji administracji (co było problemem starej ustawy o zbiórkach). Obywatele na podstawie informacji dostępnych w internecie (na portalu zbiorki.gov.pl) decydują, jaka zbiórka jest godna wsparcia. Zamiast kontroli państwa w większym stopniu zbiórki publiczne podlegają kontroli obywateli. Z pozoru drobna nowelizacja zaproponowana przez Joachima Brudzińskiego może spowodować powrót ducha starych przepisów, kiedy to ofiarność społeczna zależna była od wrażliwości urzędników. 

Organizacje pozarządowe przeciwne propozycjom Joachima Brudzińskiego

Apel OFOP w sprawie zapowiedzi zmian dot. ustawy o zbiórkach publicznych

Stanowisko KIPR w sprawie proponowanych zmian w procedurze rejestracji zbiórek publicznych

 

 


Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.

Informacja własna portalu ngo.pl

Źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 1

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • fundusze, fundraising, finansowanie
  • organizacje pozarządowe
  • prawo
  • społecznicy
  • władze organizacji