Przejdź do treści głównej

Polska pomoc humanitarna w Libanie

Kraj wielkości województwa świętokrzyskiego przyjął ponad milion uciekinierów z Syrii - najdłużej utrzymywał otwartą granicę dla ogarniętych wojną sąsiadów. Obecnie co piąta osoba w Libanie jest syryjskim uchodźcą.

Podobnie jak w innych krajach Bliskiego Wschodu, również w Libanie blisko 80% uchodźców żyje poza obozami, których jest około 4 tys. Są to jednak małe skupiska mieszkańców - w jednym obozie mieszka średnio 40 Syryjczyków. Pozostali wynajmują od Libańczyków garaże, piwnice lub pomieszczenia gospodarcze, nie przystosowane do warunków mieszkaniowych. Pozbawieni jakichkolwiek środków Syryjczycy nie są w stanie samodzielnie opłacać czynszu. Dlatego tak ważnym aspektem pomagania im na miejscu są dopłaty do najmu. Bardzo istotne jest również zapewnienie uchodźcom dostępu do opieki medycznej i edukacji.

Polska zajmuje 15. miejsce na liście największych darczyńców apelu humanitarnego ONZ dla Libanu (Lebanon Crisis Response Plan). Finansuje tam m.in. program remontu szkół oraz szereg działań we współpracy z Fundacją PCPM — które są częścią strategii humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Fundacja PCPM działa w Libanie nieprzerwanie od 2012, głównie w prowincji Akkar, na północy kraju. To właśnie ten region jako pierwszy przyjął uchodźców. Uciekinierzy zaczęli tam docierać już w maju 2011 roku, gdy wojska rządowe przeprowadziły pacyfikację miasta Tall Kalakh, leżącego po syryjskiej stronie granicy.

Akkar gości w tej chwili 100 tys. uchodźców z Syrii, których obecność podwoiła liczbę ludności w miasteczkach tego regionu. Przeludnienie okolicznych miejscowości wywołuje problemy z dostępem do wody i prądu oraz wpływa niekorzystnie na poziom bezrobocia.

Projekt Fundacji realizowany w Libanie od połowy 2012 roku, osiągnął łączną wartość 35 mln zł (9,5 mln USD). Większość tej sumy, bo aż 70% pochodzi z funduszu programu Polska Pomoc MSZ, natomiast 30% jest wyasygnowanych z funduszy ONZ.

Kompleksowa pomoc humanitarna w Libanie obejmuje:

Ze strony ONZ:

  • pomoc żywnościową -

Ze strony PCPM:

  • zapewnienie dachu nad głową dla 30 tys. uchodźców,
  • zapewnienie opału i pomocy podczas krytycznych miesięcy zimowych,
  • opiekę zdrowotną poprzez prowadzenie przychodni oraz kliniki mobilnej dla ponad 10 tys. pacjentów rocznie;
  • edukację dla syryjskich dzieci, w tym szkolenia zawodowe,
  • możliwość zatrudnienia uchodźców syryjskich i ludności libańskiej przy robotach publicznych, wspierających lokalne samorządy.

W roku 2017 pomoc PCPM objęła 35 tys. uchodźców syryjskich i prawie 10 tys. mieszkańców Libanu - głównie właścicieli domów, którzy skorzystali z czynszu płaconego w ramach programu Polskiej Pomocy i PCPM.

Od drugiej połowy 2018 roku PCPM będzie prowadzić w Akkar trzyletni program rozwoju samorządów, o wartości 7 mln Euro, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach funduszu MADAD.


Źródło: Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
Organizator:

Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"

Adres:

Sarmacka 14 lok. 15, 02-972 Warszawa-Wilanów, woj. mazowieckie

Tel.:

690 900 987

Faks:

22 833 60 22

E-mail:

info@pcpm.org.pl

Www:

http://www.pcpm.org.pl  https://www.facebook.com/PCPM.NGO 

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 0 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • działalność międzynarodowa
  • obcokrajowcy, migranci
  • pomoc humanitarna