Przejdź do treści głównej

Europejski Rok Dziedzictwo Kulturowe 2018 - ruszyła polska strona

autor(ka): opr. MW, ue.ngo.pl
2018-01-30, 22:07
Jak informuje Creative Europe Desk Polska, na początku stycznia została uruchomiona polska strona internetowa Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. W serwisie będzie można znaleźć informacje dotyczące krajowych i zagranicznych wydarzeń organizowanych w ramach ERDK 2018, kalendarium, materiały wideo, zdjęcia oraz artykuły związane z tematyką dziedzictwa kulturowego.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. Ma ona na celu zachęcić jak największą liczbę ludzi do odkrywania i docenienia europejskiego dziedzictwa oraz wzmocnienia poczucia przynależności do wspólnej przestrzeni europejskiej. Tegoroczny slogan brzmi: „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”.

W ciągu roku w całej Europie zorganizowanych zostanie szereg inicjatyw i wydarzeń. Wszystkie będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe kształtuje naszą tożsamość i nasze codzienne życie. Obejmuje zarówno europejskie miasta, jak i pomniki przyrody i obiekty archeologiczne. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko literatura, sztuka i piękne przedmioty, lecz także rzemiosło, którego uczymy się od naszych przodków, baśnie, które opowiadamy naszym dzieciom, tradycyjne potrawy czy filmy, które oglądamy i z którymi się identyfikujemy.

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rolę polskiego koordynatora obchodów będzie pełniło Międzynarodowemu Centrum Kultury. MCK podejmie w ramach ERDK 2018 szereg różnorodnych aktywności o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym.

Ze strony ERDK 2018 można pobrać dokumenty, które są niezbędne do otrzymania patronatu Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków ubiegania się o patronat dostępne są na wspomnianej stronie w zakładce Przyłącz się > Patronat ERDK.

Oprócz strony internetowej uruchomione zostały polskie kanały w mediach społecznościowych:

Strona ERDK 2018 w języku polskim: https://europa.eu/cultural-heritage/about_pl
Oficjalna strona European Year of Cultural Heritage w języku angielskim (oraz inne wersje językowe): https://europa.eu/cultural-heritage


Informacja pochodzi ze stron internetowych administracji publicznej.

Źródło: Creative Europe Desk Polska
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • architektura
  • czytelnictwo
  • działalność międzynarodowa
  • edukacja kulturalna
  • historia
  • integracja europejska
  • kultura i sztuka
  • ochrona zabytków
  • rozrywka
  • tradycja